excitre's blog
Witaj na moim blogu

excitre's blog

Jak falownik steruje silnikiem?

Wto Gru 29, 2020 18:50Automatyka to gałęź przemysłu, która powszechnie wykorzystuje falowniki. Rolą falownika jako urządzenia elektrycznego jest przetwarzanie prądu stałego DC na prąd zmienny AC o regulowanej częstotliwości i wartości. Falownik znajduje zastosowanie w sterowaniu prędkością pracy silnika trójfazowego. Łagodny rozruch i łagodne zatrzymanie się jednostki napędowej jest możliwe właśnie dzięki pracy falownika, który to umożliwia płynną regulację prędkości obrotowej. Płynny i łagodny rozruch i zatrzymanie to oczywiście dłuższa żywotność całej automatyki, a to także priorytet w zastosowaniu falowników.

Zastosowanie falowników w automatyce przemysłowej

Ogólnie rzecz ujmując falowniki znajdują dziś szerokie zastosowanie w najnowszych systemach napędowych maszyn usprawniając znacząco ich pracę. Falownik jest urządzeniem służącym do regulacji prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego. Falownik to nic innego jak urządzenie, dzięki któremu prąd osiąga częstotliwość i napięcie odpowiednie do danego systemu napędowego maszyny. Falownik kontroluje prędkość pracy danej maszyny przez kontrolowanie prędkości jej silnika. Jego zadaniem jest zmiana prądu zmiennego o stałej częstotliwości na stały o częstotliwości regulowanej w zakresie od 0 do 50 Hz.

Falowniki wykorzystywane są dziś powszechnie i na dużą skalę. Są w nie wyposażone chociażby nasze domowe sprzęty AGD (pralki, wentylatory). Dzięki falownikom zmniejszane jest użycie energii elektrycznej w tychże sprzętach. Na większą skalę falowniki wykorzystywane są jednak w przemyśle, gdzie używane są w maszynach pracujących ze zmienną częstotliwością ruchu. Takie falowniki można kupić między innymi w sklepie Automatyka-Sklep.eu.

Falowniki wykorzystywane są w różnorakich maszynach- np. w piłach, maszynach do pakowania, jest też stałym elementem w systemach fotowoltaicznych, które zyskują na popularności. Falownik odpowiada w nich nie tylko za najbardziej kompletną konwersję prądu stałego na prąd przemienny, ale zapewnia pracę ogniwa słonecznego w optymalnym punkcie pracy, monitoruje sieć i wydajność systemu fotowoltaicznego.

Rodzaje falowników


Falowniki możemy dzielić na różne rodzaje zależnie od tego jak je skategoryzujemy. Taki podstawowy podział wygląda następująco:

- falowniki jednofazowe- przeznaczone są do silników jednofazowych; falowniki takie obsługują silniki wyposażone w jedno uzwojenie główne i pomocnicze oraz kondensator; są to falowniki do urządzeń o niewielkiej mocy,

- falowniki trójfazowe- bardziej rozbudowane i stosowane powszechnie w automatyce; posiadają często regulatory PID oraz wyposażone są w system sterowania wektorowego,

- falowniki wektorowe- idealne ze względu na zdolność utrzymania stałej wartości elementu obrotowego silnika; falownik ten osobno steruje strumieniem oraz momentem uzwojenia; falownik taki wymaga autokonfiguracji oraz wprowadzenia parametrów silnika,

- falowniki skalarne- zapewniają mniejszą dokładność regulacji prędkości obrotowej silnika; znajdują zastosowanie w silnikach o stosunkowo niedużej mocy; ich dużą zaletą jest to, iż utrzymują stały stosunek pomiędzy napięciem skutecznym a częstotliwością silnika; do tego typu falowników można podłączyć kilka silników.

Myślisz o zakupie falownika? Wejdź na https://automatyka-sklep.eu/falowniki i zapoznaj się z pełną ofertą.

URL Trackback dla tego wpisu:

http://www.forum-lodz.pl/trackback.php?e=45

Napisz odpowiedź    

Autor Wiadomość
Nie ma odpowiedzi na ten wpis.
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz odpowiedź

Łódź - forum ludzi aktywnych Strona Główna -> Blogi -> excitre's blog -> Jak falownik steruje silnikiem?