Włodzimierz Kwieciński


Włodzimierz Kwieciński, ur. 3 lipca 1955 roku w Łodzi, to niezwykle znacząca postać w historii karate tradycyjnego w Polsce. Jako pionier tego stylu, jego drogi treningowe przez dwie dekady były związane z senseiem Hidetaką Nishiyamą, który jest nie tylko założycielem, ale także pierwszym prezesem Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). Dodatkowo, Nishiyama był jednym z współzałożycieli Japan Karate Association (JKA).

Włodzimierz Kwieciński może poszczycić się imponującym osiągnięciem w dziedzinie karate, gdyż posiada stopień mistrzowski 9 DAN, który otrzymał 4 kwietnia 2015 roku w świątyni Chokokuji Soto Zen w Tokio, Japonia. Jego zaangażowanie w rozwój sztuk walki nie ograniczało się jedynie do treningów; był również liderem w Polsce, sprawując funkcję Prezesa Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

Nie tylko na krajowym podwórku, ale także na arenie międzynarodowej, Kwieciński odgrywał kluczową rolę, pełniąc funkcję Prezydenta Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (World Traditional Karate-do Federation, WTKF), której siedziba mieści się w Genewie, Szwajcaria.

Życiorys

Włodzimierz Kwieciński jest postacią wyjątkową w świecie karate tradycyjnego. Ukończył studia na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie uzyskał specjalizację jako trener karate II klasy.

Karate praktykuje nieprzerwanie od 1970 roku. Kluczowym momentem w jego życiu był 1972 rok, kiedy to do Polski przybył japoński mistrz karate, Chiyomaro Shimoda. Spotkanie tego młodego pasjonata z doświadczonym mistrzem miało ogromny wpływ na rozwój jego kariery oraz zamiłowania do sztuk walki.

Rok 1974 to czas, gdy Kwieciński założył pierwszą oficjalną sekcję karate przy Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Dwa lata później, w 1978 roku, sekcja przekształciła się w Łódzki Klub Karate (ŁKK), który zyskał miano drugiego samodzielnego klubu karate w Polsce. Zawodnicy ŁKK w tamtym okresie odnosili liczne sukcesy zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych zawodach, zdobywając mnóstwo medali, których nie udało się pobić przez niemal 15 lat.

W roku 1980 został utworzony Akademicki Klub Karate, który szybko stał się najlepiej ocenianym klubem na świecie w tej dyscyplinie sportu. Włodzimierz Kwieciński pełnił również rolę Prezesa Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, organizacji, która obecnie zrzesza ponad 30 tysięcy miłośników karate, działających w około 200 klubach i sekcjach w Polsce.

Kwieciński to również trener i selekcjoner reprezentacji Polski w karate tradycyjnym, która pod jego przewodnictwem osiągnęła niezwykłe sukcesy. W latach 1992–2015 polscy karatecy zdobyli aż 615 medali na mistrzostwach świata oraz Europy, w tym 237 tytułów mistrzowskich, co plasuje ich w czołówce najzdolniejszych reprezentacji na świecie.

Włodzimierz Kwieciński został również dostrzegany przez międzynarodowe środowisko karate, co przyczyniło się do tego, że Polska stała się gospodarzem licznych prestiżowych zawodów. Jako Prezes Komitetu Organizacyjnego, Kwieciński był odpowiedzialny za organizację wielu istotnych wydarzeń sportowych, w tym:

  • dwukrotnych mistrzostw świata (Łódź – 2012, Pruszków – Warszawa – 1998),
  • trzykrotnych mistrzostw Europy (Rzeszów – 2006, Łódź – 1992, 1999),
  • kilkukrotnie Pucharu Świata,
  • kilkukrotnie Pucharu Europy.

Nagrody i wyróżnienia

Włodzimierz Kwieciński, za swoje liczne osiągnięcia i działalność, został wyróżniony prestiżowymi nagrodami, które potwierdzają jego znaczący wkład w rozwój tradicionales karate w naszym kraju.

  • W 2001 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za niezaprzeczalne zasługi na rzecz promocji i rozwoju karate tradycyjnego w Polsce, a także za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie trenerskim.
  • W 2003 roku został uhonorowany przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą „Fair Play 2002”, która doceniała kulturę sportową, obserwowaną podczas wydarzeń takich jak imprezy młodzieżowe, Puchar Świata w Karate Tradycyjnym w Warszawie oraz Puchar Europy w Łodzi. Uroczystość wręczenia nagrody rozpoczęła się od wizyty pani Ireny Szewińskiej, siedmiokrotnej mistrzyni olimpijskiej oraz członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  • Rok 2003 przyniósł także kolejne wyróżnienie – nagrodę „Fair Play”, przyznaną przez Polską Konfederację Sportu, za wzorowe zorganizowanie zawodów i dbałość o bezpieczeństwo uczestników na Pucharze Świata Prokom 2003. Wręczenie nagrody miało miejsce z rąk Andrzeja Kraśnickiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
  • W 2012 roku Włodzimierz otrzymał ekskluzywne wyróżnienie – Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą, które stanowi najwyższe japońskie odznaczenie, ustanowione przez cesarza Mutsuhito w 1875 roku. Wyróżnienie przyznano mu za zakładanie Polskiego Związku Karate oraz Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, jak również za działania na rzecz promowania japońskich sztuk walki w Polsce. Jego działania przyczyniły się również do wymiany sportowej i obywatelskiej pomiędzy Japonią a Polską, w tym budowy Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo w Starej Wsi. Włodzimierz Kwieciński został uhonorowany za zaproszenie trzydziestu dzieci z terenów dotkniętych tsunami i trzęsieniem ziemi w Japonii na dwutygodniowy pobyt w Polsce, w ramach projektu „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”, a ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce z udziałem pana Makoto Yamanaka, Ambasadora Japonii w Polsce.
  • Rok 2012 przyniósł również Złoty Krzyż Zasługi, który Włodzimierz Kwieciński otrzymał z rąk Prezydenta RP, z okazji 40-lecia karate tradycyjnego w Polsce, co podkreśliło jego niezaprzeczalny wkład w tę dziedzinę sportu.

Projekty karate

Włodzimierz Kwieciński jest osobą, która z pasją promuje kulturę karate oraz filozofię budo. W ramach swoich działań, jest pomysłodawcą niezwykłego projektu, jakim jest budowa Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś. Ten ośrodek, uznawany za największy na świecie w swojej dziedzinie, znajduje się na obszarze Przedborskiego Parku Krajobrazowego, na styku województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 2003 roku i towarzyszył jej udział Sensei Hidetaka Nishiyama, uważanego za „ojca duchowego” oraz patrona tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Oficjalne otwarcie Centrum miało miejsce 10 października 2009 roku, kiedy to przybył na ceremonię były Prezydent RP, Lech Wałęsa. Jego obecność podkreśliła idee pokój, szacunku oraz zrozumienia, które są wspólne dla wielu kultur.

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś powstało w wyniku współpracy Polskiego Związku Karate Tradycyjnego oraz Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. To zjawiskowe miejsce, zbudowane zgodnie z japońskimi zasadami architektonicznymi, stanowi niepowtarzalny obiekt na skalę światową, przeznaczony do specjalistycznego treningu w różnych formach sztuk walki.

Dojo – Stara Wieś pełni również rolę oficjalnej bazy treningowej reprezentacji Polski w karate tradycyjnym oraz centrum filozofii budo w Polsce. Ośrodek otwiera drzwi dla wszystkich, którzy pragną odnaleźć harmonię i spokój, a także angażować się w wszechstronny trening, czerpiąc z ducha i tradycji japońskich sztuk walki.

Dodatkowo, Kwieciński zainicjował projekt „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”. Po katastrofalnych wydarzeniach w marcu 2011 roku, gdy Japonia zmagała się z tsunami i trzęsieniem ziemi, Włodzimierz Kwieciński stanął na wysokości zadania, przyjmując pod opiekę grupę 30 dzieci z najbardziej zniszczonych terenów. W ramach akcji „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”, młodzi Japończycy mieli możliwość odwiedzenia Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” oraz wyjazdu do Krakowa i Warszawy.

Honorowy patronat nad tą inicjatywą objął były Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, a powołany na potrzeby projektu Komitet Honorowy miał na czele Prezydenta Lecha Wałęsy. W składzie Komitetu znalazł się również były ambasador Polski w Japonii, Jerzy Pomianowski, który pełnił funkcję Sekretarza. W działania na rzecz projektu zaangażowały się również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także szereg innych instytucji i firm.

Przypisy

  1. Karate tradycyjne dumą polskiego sportu [online], msport.gov.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Włodzimierz Kwieciński | Fundacja [online], jestemoptymista.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  3. a b c d e f g h FIGHTIME.PL - Włodzimierz Kwieciński [online], fightime.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  4. Aktualności [online], www.karate.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  5. Polski Związek Karate Tradycyjnego [online], www.karate.pl [dostęp 07.07.2016 r.]
  6. World Traditional Karate-Do Federation [online], www.wtkfkarate.org [dostęp 07.07.2016 r.]
  7. How to write a review? | The review of the composition process [online], itkfkarate.com [dostęp 25.05.2019 r.]
  8. m, Dojo Stara Wieś [online], www.dojostarawies.com [dostęp 07.07.2016 r.]

Oceń: Włodzimierz Kwieciński

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:22