Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi


W Łodzi znajduje się Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów, który jest ważnym miejscem dla lokalnej społeczności religijnej. Jego adres to ulica Nawrot 27, co sprawia, że jest łatwo dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Nabożeństwa w tym zborze odbywają się regularnie, co daje możliwość uczestnictwa zarówno w niedziele, jak i w czwartki. W każdą niedzielę zapraszamy na wspólne spotkania o godzinie 10:00, natomiast w czwartki nabożeństwa zaczynają się o godzinie 18:00.

Historia

Baptyści zaczęli osiedlać się w Łodzi w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to na terenie miasta zjawili się rzemieślnicy włókienniczy z Niemiec i Czech. W tamtym okresie, ze względu na ich niewielką liczebność oraz rozwijające się miasto, łódzcy baptyści byli częścią zboru w Kicinie, który znajduje się w Wielkopolsce.

Przełomowym momentem dla społeczności baptystów w Łodzi miała miejsce 25 września 1868 roku, kiedy to odbył się pierwszy chrzest pięciu członków zboru, przeprowadzony przez Gotfryda Fryderyka Alfa, jednego z pionierów polskiego baptyzmu, w przyfabrycznym stawie zakładów Scheiblerowskich, niedaleko obecnej ulicy J. Kilińskiego.

10 marca 1878 roku, łódzkie środowisko baptystów uzyskało samodzielność, a nowo utworzona wspólnota liczyła 252 wiernych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wydarzenie z 25 czerwca 1882 roku, kiedy to oddano do użytku nowy budynek zboru przy ulicy Nawrot 27. W 1908 roku wzniesiono kościół przy ul. Rzgowskiej 41A, który mógł pomieścić 500 osób, a w świątyni tej zlokalizowano II zbór w Łodzi (na Chojnach) z około 200 członkami. W 1922 roku utworzono zbór słowiański z siedzibą przy ul. Gubernatorskiej 25 (dzisiaj Abramowskiego), a w 1925 roku powstał kościół przy ul. Limanowskiego 60 (na 450 miejsc), pełniący funkcję III zboru w Łodzi.

Rok 1945 oznaczał dramatyczne zmiany dla łódzkiej społeczności baptystów, ponieważ z miasta wyjechało wielu niemieckich wyznawców, a świątynie zostały przejęte przez państwo jako mienie poniemieckie. Władze zajęły kościoły przy ulicach Nawrot, Limanowskiego, Rzgowskiej, a także inne obiekty, takie jak szpital „Betlehem” i Dom Diakonis „Tabea”. Po II wojnie światowej nowym pastorem został Kazimierz Najmałowski. W 1948 roku w zborze doszło do wewnętrznych podziałów spowodowanych wpływem modernistycznej teologii, co doprowadziło do utworzenia dwóch nowych wspólnot: jedna gromadziła się przy ul. Abramowskiego, a druga przy ul. Świerczewskiego. W 1958 roku zbór przy ul. Świerczewskiego dołączył do Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego.

Budynek zboru przy ul. Nawrot 27

Decyzja o budowie własnego obiektu przez wspólnotę baptystyczną zaistniała w połowie lat 70. XIX wieku. W 1875 roku nabyto plac przy ulicy Nawrot 27, wcześniej będący własnością Gustawa Scherlinga. Rozpoczęto proces uzyskiwania zgody na budowę, a projekt nowej świątyni stworzył architekt Edward Kreutzburg. Proces budowy ukończono w 1882 roku, a 25 czerwca tego samego roku budynek został poświęcony i oddany do użytku. Nowo wzniesiona świątynia, zbudowana w stylu neoromańskim, charakteryzowała się trzema nawami i emporami, a jej fasada kończyła się trójkątnym szczytem z przylegającym portalem „lombardzkim”. Na przełomie XIX wieku obiekt został rozbudowany na podstawie projektu architekta Albina Jankau, a od strony południowej dodano nową część prezbiterialną oraz Dom Zborowy.

Świątynia służyła łódzkim baptystom aż do 1945 roku, kiedy to stała się mieniem poniemieckim przejętym przez władze. Od 1946 roku w budynku miała siedzibę Milicja Obywatelska w Łodzi. Wówczas w obiekcie zorganizowano „Dom Milicjanta”, później przekształcony w „Dom Kultury Milicjanta”. Frontowa sala modlitw uległa przemianie w kino pn. „DKM”, pełniąc jednocześnie funkcję sali widowiskowej. Po zwrocie obiektu baptystom, kino i Dom Kultury zostały zamknięte, a sala modlitw została ponownie przystosowana do funkcji liturgicznych, choć zauważalnej zmianie uległa również fasada budynku.

Przypisy

  1. Zbory. Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce. [dostęp 03.11.2019 r.]
  2. Ważniejsze daty związane z historią Kościoła Baptystów w Łodzi. baptyscilodz.org. [dostęp 26.02.2019 r.]
  3. Po latach łódzcy baptyści wracają na ulicę Nawrot; [w:] "Dziennik Łódzki", wyd. A, 14-15.10.2000 r.
  4. J.A.. 50 lat wiary i pracy dla Pana. „Chrześcijanin”, s. 21, 11.1977 r.

Oceń: Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:15