50 lat temu, 15 maja 1975 roku, rozpoczęła się budowa Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, znanej szerzej jako „Manhattan”. Projekt ten stanowił istotny krok w rozwoju Łodzi, wznosząc się jako jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Ukończony w 1982 roku, „Manhattan” nie tylko zrewolucjonizował urbanistykę regionu, ale również stał się wizytówką całego miasta. Jako inwestycja przeniosła centrum Łodzi w nową rzeczywistość, eliminując z krajobrazu stare, popadające w ruinę domy tkaczy.
Prace nad projektem rozpoczęły się od konkursu, który miał miejsce w 1969 roku. Zwycięska koncepcja wyszła z rąk grupy architektów z Wrocławia, kierowanej przez Mieczysława Sową, jednak realizacją zajmował się Aleksander Zwierca z zespołem z łódzkiego Miastoprojektu. Po kilku latach intensywnych działań w obrębie stosunkowo niewielkiego obszaru, powstało blisko 2000 mieszkań, które w tamtym czasie uchodziły za prestiżowe oraz komfortowe dla swoich mieszkańców.
Łódzkie wieżowce, w tym „Manhattan”, odbiły się znaczącym echem w architekturze PRL, symbolizując nową epokę budownictwa. Najwyższe z obiektów osiągnęły wysokość 78 metrów, a ich architektura przyciągała uwagę nie tylko mieszkańców, ale i twórców filmowych. Dotychczas obiekty te były planami dla wielu polskich produkcji filmowych. Warto zaznaczyć, że od 2021 roku na jednym z najwyższych budynków przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się mural przedstawiający Wiedźmina, stworzony przez Jakuba Rebelkę, który przyciąga turystów oraz miłośników sztuki ulicznej.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: 50-lecie budowy łódzkiego „Manhattanu” – symbolu miasta
Zobacz Także