UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łódź - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Łódź upamiętnia 16. rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia 2026 roku społeczność Łodzi ponownie zjednoczyła się, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 lat temu. W tym tragicznym wydarzeniu zginęło 96 osób, w tym kluczowi przedstawiciele polskiej władzy, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński oraz niemal wszystkie najwyższe władze wojskowe i cywilne. Społeczność miasta oddała hołd zmarłym przez organizację licznych wydarzeń upamiętniających, co uwydatnia narodowy charakter tej tragedii.

Łódź, podobnie jak reszta Polski, oddała hołd ofiarom katastrofy przez kilka dni żałoby narodowej, która obejmowała odwołanie wszelkich imprez kulturalnych i sportowych. W wielu miejscach, w tym w kościołach i przestrzeniach publicznych, łodzianie spotykali się, by Modlić się i wspólnie przeżywać ten trudny czas. W Bazylice Archikatedralnej odbyła się msza święta, podczas której arcybiskup łódzki modlił się za dusze zmarłych. Mieszkańcy składali znicze m.in. przed katedrą oraz na placu Schillera, wyrażając w ten sposób żal i pamięć o ofiarach.

Od 2011 roku w Łodzi istnieje także pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, który stanowi symbol pamięci o tragicznym wydarzeniu. Kompozycja kamiennych obelisków, na których umieszczono nazwiska ofiar, została powiększona o wieniec złożony przez wiceprezydenta miasta oraz pełnomocnika prezydenta ds. dziedzictwa Łodzi. Wśród upamiętnianych osobistości znajduje się mecenas Joanna Agacka-Indecka, łodzianka, której pamięć czczona jest corocznie przez mieszkańców. Wiele osób złożyło kwiaty przy jej grobie i pomniku, co wskazuje na ogromne uznanie i szacunek, jakim darzy się tę wybitną prawniczkę oraz jej dokonania.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Łódź upamiętnia 16. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24


Zobacz Także