Obchody 162. rocznicy bitwy pod Dobrą: Pamięć o Marii i Konstantym Piotrowiczach


24 lutego 2025 roku, z okazji 162. rocznicy bitwy pod Dobrą, odbyło się uroczyste spotkanie przy grobie Marii i Konstanty Piotrowiczów. To młode małżeństwo, które poległo w czasie powstania styczniowego, stało się symbolem patriotyzmu i heroizmu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz służb mundurowych, a wśród gości znalazła się także wnuczka Marii, co dodaje szczególnego znaczenia pamięci o tej tragicznej historii.

Wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek, oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi, Paulina Setnik, podkreślili znaczenie ofiary, jaką złożyli Piotrowiczowie, oraz rolę kobiet w historii Polski. Przy grobie młodego małżeństwa, uwieńczonym replikami kos, uczestnicy zadawali pytania o cenę wolności i bezpieczeństwa, co nawiązywało do głębszych refleksji na temat przeszłości i teraźniejszości.

Podczas ceremonii złożono kwiaty oraz zapalono znicze przy grobie Piotrowiczów i zbiorowej mogile powstańców. Uroczystości miały na celu nie tylko upamiętnienie ofiary Marii i Konstanty, ale także zwrócenie uwagi na znaczenie historycznych wydarzeń dla współczesnego społeczeństwa. Spotkanie to przypomniało wszystkim uczestnikom o wartości ideałów, które przewodziły bohaterom powstania.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Obchody 162. rocznicy bitwy pod Dobrą: Pamięć o Marii i Konstantym Piotrowiczach

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:19


Zobacz Także