W najbliższą środę, 5 stycznia, mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu literackim. W Bibliotece Wolność odbędzie się spotkanie z Joanną Podolską, redaktorką książek Chavy Rosenfarb. Tematem rozmowy będzie najnowsza publikacja autorki, zatytułowana „Listy do Abraszy”. Wstęp na spotkanie jest wolny, co stwarza szansę na głębsze zrozumienie historii oraz literackiego dziedzictwa Żydów w Polsce.
Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska, reprezentująca Łódzki Szlak Kobiet, co dodatkowo podkreśla ważność roli kobiet w kulturze i literaturze. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej zarówno o życiu Chavy Rosenfarb, ocalałej z Zagłady, jak i o jej niezwykłej twórczości literackiej. Poruszone zostaną istotne wątki, takie jak doświadczenia dzieciństwa w Łodzi, antysemityzm oraz emancypacja kobiet żydowskich, co może dostarczyć niezwykle wartościowych refleksji.
Chava Rosenfarb to postać, której dorobek literacki obejmuje wiele istotnych dzieł, w tym monumentalne „Drzewo życia” i „Bociany”, które na stałe zapisały się w historii literatury jidysz. Jej twórczość sięga także doświadczeń wojennych oraz życiowych z okresu powojennego, a ostatnia książka „Listy do Abraszy” jest ukoronowaniem jej literackiego dorobku. Warto dodać, że przekład tego dzieła na język polski jest pierwszym na świecie przekładem książki (Briw cum Abraszn) z języka jidysz, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej znaczącym dla lokalnej społeczności i miłośników literatury.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Spotkanie z Joanną Podolską w Bibliotece Wolność w Łodzi
Zobacz Także