W dniu 23 maja 2025 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Dawnego Szpitala Żydowskiego im. Izraela i Leonii Poznańskich, który datuje swoją historię od 1886 roku. Obiekt, który zrealizowano w stylu pałacowym, znajduje się przy ulicy Sterlinga i został zaprojektowany przez Juliusa Junga oraz Hilarego Majewskiego. Pierwotnie szpital był przeznaczony dla ludności żydowskiej, jednak z biegiem lat stał się dostępny dla wszystkich pacjentów, niezależnie od wyznania.
Szpital Żydowski otwarto w 1890 roku i początkowo dysponował synagogą oraz koszerną kuchnią. Po II wojnie światowej budynek służył jako koszary, a w 1947 roku ponownie otwarto go, lecz już jako Szpital Kliniczny AM im. Seweryna Sterlinga. W kolejnych latach obiekt stał się znany przede wszystkim za sprawą prowadzonej tam kliniki kardiologicznej, która w latach 1958-1983 znajdowała się pod kierownictwem prof. Jana Molla.
W 1969 roku w szpitalu przeprowadzono pierwszą w Polsce próbę przeszczepu serca, co było znaczącym wydarzeniem w historii medycyny w kraju. Poza Szpitalem Żydowskim, rodzina Poznańskich ufundowała również Szpital św. Józefa, który wspierał robotników zakładów I.K. Poznański. W czasach II wojny światowej obiekty te zostały przekształcone i, niestety, wiele zgłoszonych pacjentów nie przeżyło. Po wojnie, na szpitalu kardiologicznym w Łodzi spoczywała zawsze odpowiedzialność za leczenie oraz rehabilitację, co potwierdza szeregiem działań podejmowanych przez jego personel przez kolejne dekady.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Wmurowanie kamienia węgielnego pod Dawny Szpital Żydowski im. Izraela i Leonii Poznańskich
Zobacz Także