Mieczysław Ałaszewski


Mieczysław Ałaszewski to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego sportu. Urodził się 1 stycznia 1905 roku w Łodzi, by później stać się znaczącą postacią w swoim środowisku. Jego życie zakończyło się 5 kwietnia 1987 roku w Londynie, gdzie zmarł, pozostawiając po sobie bogaty dorobek zarówno sportowy, jak i osobisty.

Warto zwrócić uwagę na jego osiągnięcia, które, mimo upływu lat, wciąż są inspiracją dla wielu młodych sportowców.

Życiorys

Mieczysław Ałaszewski był osobą o szerokim zakresie zainteresowań sportowych, w tym piłką nożną oraz koszykówką. Przygodę z piłką nożną rozpoczął jako wychowanek ŁKS-u Łódź. W 1925 roku przeniósł się do Polonii Warszawa, gdzie w ciągu 123 rozegranych meczów zdobył 48 bramek. Ten wynik do dziś pozostaje najlepszym osiągnięciem w historii klubu w rozgrywkach ekstraklasy.

W roku 1926 przyczynił się do zdobycia przez stołeczny zespół wicemistrzostwa Polski, co było znaczącym sukcesem w jego karierze sportowej. Podczas studiów w Warszawie był aktywnym członkiem Korporacji Akademickiej Welecja, co świadczy o jego zaangażowaniu i życzliwości w społeczności akademickiej.

Niestety, jego życie uległo drastycznej zmianie, gdy w 1939 roku, zaledwie dwa dni przed wybuchem II wojny światowej, postanowił opuścić Polskę. Ostatecznie osiedlił się w Londynie, gdzie spędził resztę swojego życia. Warto również wspomnieć, że jego brat, znany artysta grafik Edward Ałaszewski, także był związany ze sportem, co podkreśla rodzinną pasję do aktywności fizycznej.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  2. Futbol - Piłka nożna [online], www.futbol.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  3. Welecja; Rys historyczny

Oceń: Mieczysław Ałaszewski

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:6