Kościół św. Franciszka z Asyżu w Łodzi (rzymskokatolicki)


Kościół świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi to istotna świątynia W obrębie Kościoła rzymskokatolickiego. Jest to parafialny kościół, który pełni funkcję centralnego miejsca dla wspólnoty lokalnej.

Kościół ten jest związany z parafią pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu Łódź-Retkinia-Ruda w archidiecezji łódzkiej.

Historia

Historia świątyni jest niezwykle interesująca i sięga czasów, gdy w dniu 27 września 1929 roku, biskup Wincenty Tymieniecki poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Projekt budowli stworzył architekt Józef Kaban, który wpisał swój projekt w stylistykę modernistyczną. Świątynia charakteryzuje się trzynawową strukturą, a wieża została dodana w 1981 roku. W 1988 roku wzniesiono również wolno stojącą dzwonnicę.

Uroczyste konsekracja kościoła miała miejsce 9 października 1932 roku, której dokonał biskup tymczasowy, wspomniany wcześniej. Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone, a w jego skład wchodzą: ołtarz główny zdobiony obrazem świętego Franciszka, który jest reprodukcją dzieła Murillo pt. „Uścisk”. Świątynia zawiera także organy mające 23 głosy oraz trzy dzwony, które noszą imiona: „Franciszek”, „Józef” oraz „Jan”. Warto również zwrócić uwagę na 42 piękne witraże, których projektantem był ksiądz T. Furdyna SDB, a wykonawcą T. Żurawski.

W kościele znajdują się także cztery żyrandole oraz umeblowanie, w tym ławki, konfesjonały i chrzcielnica. Na frontonie świątyni umieszczono mozaiki przedstawiające święte postacie: św. Franciszka, św. Faustynę, św. Ojca Pio, Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Te elementy tworzą wyjątkowy charakter tej ważnej dla lokalnej społeczności świątyni.

Przypisy

  1. Parafia Świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi. Archidiecezja łódzka. [dostęp 19.11.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Franciszka z Asyżu w Łodzi (rzymskokatolicki)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:22