Kupiłeś samochód i dbasz o niego najlepiej, jak potrafisz? Niestety, okazuje się, że to nie wystarczy, aby uchronić się od ewentualnych szkód. Wystarczy, że pojedziesz na zakup do centrum handlowego i trafisz na niezbyt uważnego kierowcę. Na parkingach większych miasta takich jak Łódź nietrudno o zarysowania auta. Co robić, kiedy spotka Cię taka sytuacja? Nie panikuj – możesz się na to przygotować.
Gdzie najczęściej dochodzi do stłuczek i szkód samochodowych?
Liczba wypadków oraz kolizji drogowych z roku na rok maleje. Wynika to m.in. z nowoczesnych systemów bezpieczeństwa wykorzystywanych w samochodach, a także rygorystycznych przepisów drogowych. Przykładem mogą być kary dla kierowców, którzy prowadzą pojazd po alkoholu. W ich przypadku panuje zasada zero tolerancji, co oznacza, że oprócz utraty uprawnień konfiskacie podlega również ich pojazd.
Najwięcej stłuczek i poważniejszych wypadków drogowych ma miejsce w większych miastach takich jak np. Łódź. Wynika to ze wzmożonego ruchu. Niebezpieczne sytuacje zdarzają się także wtedy, kiedy kierowcy:
- lekceważą warunki na drodze,
- zbytnio ufają swoim umiejętnościom,
- nie stosują się do panujących ograniczeń na wybranych odcinkach dróg,
- ignorują usterki pojazdu.
Zbyt duża pewność siebie i brak uwagi wobec zmieniających się warunków pogodowych to jedne z najczęstszych przyczyn stłuczek. W okresie letnim, szczególnie po niewielkich opadach deszczu, często dochodzi do kolizji drogowych. Jest to spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na jezdni. Lekko mokra nawierzchnia, na której mogą znajdować się także różnego rodzaju zanieczyszczenia, jest bardzo niebezpieczna. Przyczepność w tym przypadku przy większej prędkości i np. pokonywaniu łuku jest mocno ograniczona.
Oprócz kolizji, jakie mogą spotkać kierowcę w trasie, uszkodzenia samochodu mogą zdarzyć się także na osiedlowym czy sklepowym parkingu. Różnego rodzaju otarcia i drobniejsze uszkodzenia pojazdów to częste sytuacje. Właściciele aut nie mają jednak większego wpływu na tego rodzaju zniszczenia, gdyż wynikają one głównie z nieuwagi innych kierowców, czy też nieumiejętnego manewrowania na parkingu.
Czy wiesz, co zrobić, kiedy ktoś zarysuje Twoje auto na parkingu?
Zarysowanie auta na parkingu to niemiła niespodzianka, którą można zastać po powrocie z zakupów. W sytuacji, w której doszło do uszkodzenia samochodu pod nieobecność właściciela, pozostaje mieć nadzieję, że trafi się na uczciwą osobę. Kierowca może poczekać lub zostawić potrzebne dane kontaktowe. Wówczas możliwe jest sporządzenie stosownego oświadczenia bez konieczności wzywania policji. Sprawę można zgłosić do ubezpieczyciela, a koszty naprawy pokryte zostaną z polisy OC sprawcy.
Często zdarza się jednak, że sprawca odjeżdża z miejsca zdarzenia bez pozostawienia po sobie śladu (poza uszkodzeniami auta). Wówczas konieczne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze przeprowadzają czynności wyjaśniające zdarzenie.
- Podstawą jest udokumentowanie uszkodzenia oraz sprawdzenie monitoringu, jeżeli ten znajduje się na parkingu.
- Przesłuchani zostają również potencjalni świadkowie, którzy mogli coś zaobserwować.
W sytuacji, w której nie dojdzie do ustalenia sprawcy zdarzenia, to właściciel uszkodzonego pojazdu będzie musiał ponieść koszty naprawy z własnych środków. Wyjątek stanowi przypadek, kiedy wykupiona została dodatkowa polisa AC na auto. Ma ono za zadanie chronić kierowców m.in. przed szkodami parkingowymi, kiedy nie ma możliwości ustalenia sprawcy.
Dobre ubezpieczenie to podstawa – zadbaj o nie!
Każdy właściciel samochodu musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest wykupienie polisy OC dla pojazdu. Jej brak wiąże się ze sporymi karami finansowymi. Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego jest indywidualny. Warto zauważyć, że przy obliczaniu wysokości składki uwzględnia się szereg czynników. Dotyczą one zarówno auta, jak i samego właściciela. Gdzie szukać najkorzystniejszej oferty? Ubezpieczenie OC online na rankomat.pl pomoże Ci dopasować ofertę polisy do Twoich potrzeb. Wystarczy, że skorzystasz z darmowego kalkulatora i podasz podstawowe informacje, które są wymagane, a otrzymasz zestawienie różnych ofert OC. Dzięki temu wygodnie je porównasz i wybierzesz najkorzystniejsze rozwiązanie.
Kupiłeś nowy samochód i chcesz uchronić się przed zdarzeniami takimi jak stłuczki czy zarysowania parkingowe? W takim przypadku zaleca się skorzystanie z dodatkowej ochrony, którą zapewnia ubezpieczenia AC. Polisa jest chętnie wybierana przez właścicieli nowych lub kilkuletnich aut. W ich przypadku naprawy są często dosyć kosztowne. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc opłacenie składki. Co więcej, takie ubezpieczenie pomaga właścicielowi pojazdu nie tylko w przypadku zarysowań na parkingu, ale również kradzieży samochodu. Podobnie, jak przy polisie OC, koszt składki wyliczany jest indywidualnie dla pojazdu oraz jego właściciela. Dodatkowo im szerszy zakres ochrony, tym większy koszt ubezpieczenia.