W Łodzi trwają intensywne prace związane z przywracaniem rzeki Lamus na powierzchnię. Po ponad wieku ukrywania w ceglanym kanale, rzeka odzyskuje swoje koryto w Parku Kilińskiego. Specjalna mata, która jest obecnie rozkładana, ma na celu utrzymanie rzeki w odpowiedniej kondycji, a także poprawę jakości wody w regionie.
Rzeka Lamus ma długą i ciekawą historię, związaną z przemysłowym dziedzictwem miasta. Przez wiele lat była niestety odbiornikiem ścieków fabrycznych, co przyczyniło się do jej zatarcia. Po końcu prac, które mają na celu umocnienie brzegów rzeki, teren wokół niej zostanie przekształcony w przestrzeń sprzyjającą rekreacji. Powstaną wygodne podejścia do rzeki, nowe alejki, a także różnorodna roślinność, co przyczyni się do stworzenia atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców.
Inicjatywa przywrócenia rzeki Lamus nie tylko ożywi miejsce, ale także zrealizuje koncepcję miejskiego ekosystemu, który ma na celu poprawienie jakości wód oraz stworzenie lepszych warunków życia dla flory i fauny. System oczyszczania wód burzowych, oparty na gabionach z materiałami zatrzymującymi fosfor oraz biofiltracyjnych strefach z roślinami wodnymi, przyczyni się do ograniczenia odpływu deszczówki. Dzięki temu, nowo powstały teren będzie bardziej odporny na zmiany klimatyczne, w tym susze.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Łódź przywraca rzekę Lamus do życia – nowy krok w rewitalizacji przestrzeni miejskiej
Zobacz Także



