UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łódź - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Rocznica Bitwy pod Dobrą: Pamięć o Bohaterach Powstania Styczniowego


Co roku łodzianie obchodzą rocznicę bitwy pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku w trakcie Powstania Styczniowego. W tym roku obchodzono 163. rocznicę tego wydarzenia. Uroczystości miały miejsce na Starym Cmentarzu w Łodzi, gdzie złożone zostały wieńce przy mogile Marii i Konstantego Piotrowiczów, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski. Ich historia to ważny element pamięci o dążeniu do demokracji i równości w Polsce.

Bitwa pod Dobrą miała szczególne znaczenie nie tylko lokalnie, ale także w kontekście całego ruchu niepodległościowego. Jak podkreśla wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka, Maria Piotrowiczowa symbolizuje niezależność oraz siłę, jakie kobiety zaczęły odgrywać w dążeniu do emancypacji w Polsce. Mimo braku precyzyjnych źródeł historycznych, decyzje, jakie podjęli Piotrowiczowie, świadczą o ich niezwykłej odwadze i poświęceniu dla ojczyzny. To nie tylko historia jednostek, lecz także opowieść o kobietach, które zaczęły zajmować aktywną rolę w społeczeństwie.

Podczas uroczystości, przedstawiciele lokalnych instytucji złożyli kwiaty przy grobie Piotrowiczów, co stanowiło wyraz hołdu dla ich heroicznych czynów. Wartę honorową pełnili uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, którzy angażują się w zachowanie pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych. Pomnik, który znajduje się w okolicach Dobrej, upamiętnia to tragiczne wydarzenie, aby przyszłe pokolenia mogły pamiętać o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Rocznica Bitwy pod Dobrą: Pamięć o Bohaterach Powstania Styczniowego

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:20


Zobacz Także