31 marca przypada rocznica urodzin Mieczysława Silbersteina, ważnej postaci w historii Łodzi. Jego życie, jako przedsiębiorcy i dyrektora technicznego, zakończyło się tragicznie, co odbiło się szerokim echem w kraju i za granicą. Wydarzenia związane z jego śmiercią są przykładem brutalnych konfrontacji między pracodawcami a robotnikami w początkach XX wieku. Sprawa ta ilustruje nie tylko osobistą tragedię, ale również społeczne napięcia tamtego okresu.
Mieczysław Silberstein urodził się w 1876 roku i prowadził zakład tkalni, który niejednokrotnie stawał w obliczu strajków robotników. W sierpniu 1907 roku, po trudnych negocjacjach z pracownikami, zdecydował się na zamknięcie fabryki, co doprowadziło do dalszych konfliktów. Po burzliwej dyskusji na temat zaległych płatności, Silberstein został uwięziony przez strajkujących, którzy próbowali wymusić na nim spełnienie swoich żądań. Jego odmowa zapłaty za strajk doprowadziła do tragicznego incydentu, w wyniku którego został zastrzelony przez jednego z robotników.
Reakcja władz na tę sytuację była natychmiastowa i dramatyczna. Na mocy decyzji wojennego sądu, ukarano grupę pracowników, w tym siedmiu robotników oraz jedną robotnicę, którzy zostali rozstrzelani. Zabójca Silbersteina, Edward Feller, udał się na ucieczkę do Niemiec, ale został ujęty i również skazany na śmierć. Sytuacja ta, będąca efektem narastających napięć społecznych, była symptomem szerszych problemów, które charakteryzowały atmosferę w Łodzi oraz w całym kraju w tamtym czasie.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Rocznica urodzin Mieczysława Silbersteina i jego tragiczne zakończenie
Zobacz Także