Jerzy Filip Janowicz, urodzony 13 listopada 1990 roku w Łodzi, to postać, która z pewnością zapisała się w historii polskiego tenisa. Jest on pierwszym polskim tenisistą, który dotarł do półfinału turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej, a jego największym osiągnięciem w tej kategorii okazał się Wimbledon 2013.
Warto także zaznaczyć, że Janowicz odnosił sukcesy na arenie juniorski. Wśród jego osiągnięć znajdują się finały wielkoszlemowych turniejów juniorów, w tym US Open w 2007 roku oraz French Open w 2008 roku.
W karierze Jerzego Janowicza nie brakowało również sukcesów drużynowych. W 2015 roku przyczynił się do zdobycia Pucharu Hopmana, co dodatkowo podkreśla jego umiejętności jako reprezentanta Polski. Janowicz nie tylko prezentuje wysoki poziom sportowy, ale również pełni rolę reprezentanta Polski w Pucharze Davisa, co czyni go ważną postacią w polskim sporcie tenisowym.
Życie prywatne
Jerzy Janowicz, syn łódzkich sportowców, Anny i Jerzego Janowiczów, ma bogatą historię związku ze sportem. Do roku 2004 reprezentował zespół Orkan, po czym kontynuował swoją karierę jako zawodnik AZS Łódź, MKT Łódź oraz Górnika Bytom. Z ostatnim klubem, wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski w latach 2009 i 2010. W tym czasie uczył się w łódzkiej szkole mistrzostwa sportowego, co świadczy o jego zaangażowaniu i talencie w sporcie.
Jerzy był również członkiem programu sportowego pod opieką znanej firmy „Prokom”, co pomogło mu w rozwoju kariery. Od 2013 roku, jego życie osobiste splata się z życiem zawodowym, gdyż jest związany z polską tenisistką – Martą Domachowską. Małżeństwo to przyniosło nowe radości, a w 2019 roku powitali na świecie swojego syna, który urodził się na początku stycznia. Cała rodzina na stałe osiedliła się w Łodzi, tworząc tym samym silne więzy z miastem.
Kariera tenisowa
Do 2004
Jerzy Janowicz rozpoczął swoją przygodę z tenisem w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 5 lat. W 2004 roku, a konkretnie we wrześniu, wziął udział w prestiżowym turnieju „Masters” do lat 14, gdzie w finale zmierzył się z Szymonem Tatarczykiem, reprezentującym Arkę Gdynia, niestety przegrywając to spotkanie.
Rok 2004 okazał się również bardzo udany dla Janowicza, gdyż triumfował w silnie obsadzonym turnieju w Olsztynie, zdobywając tytuł w dwóch kategoriach – singlu oraz debla. W finale singlowym pokonał Maksima Krata wynikiem 6:3, 6:3, a w deblu, współpracując z Pawłem Umbrasem, zwyciężył nad parą Bem/Pawlukiewicz 6:1, 6:4.
2005
8 sierpnia 2005 roku, Janowicz wystartował w kwalifikacjach do turnieju International Championships of Silesia. Jego droga w tym turnieju zakończyła się na pierwszej rundzie, gdzie uległ Igorowi Sobolcie 6:2, 1:6, 6:7(3).
2006
W styczniu 2006 roku, organizatorzy turnieju Magnolia Cup w Szczecinie przyznali Janowiczowi dziką kartę. W pierwszej rundzie niestety przegrał z Polakiem Oliverem Andrzejczukiem. Zdarzył się jednak przełomowy moment, gdy Janowicz zakwalifikował się do drugiej rundy w turnieju Mamai-Sen Junior w Bukareszcie, niestety musiał się poddać po pierwszym secie z Węgrem Atillą Tothem.
W turnieju Prokom Cup Janowicz osiągnął ćwierćfinał, ale musiał uznać wyższość Czecha Jakuba Cymorka w trzech setach. Kolejne starty w Słowenii nie przyniosły mu powodzenia, gdyż odpadał w pierwszych rundach. Na Mera Cup w Warszawie doszedł do półfinału, gdzie przegrał z Maksimem Kanakowem 7:6, 2:6, 3:6.
Po pewnym czasie w Belgii podczas Tarkett Junior Open, Janowicz odpadł w drugiej rundzie. W listopadzie uczestniczył w tournée po Arabii Saudyjskiej, gdzie udało mu się dotrzeć do dwóch finałów w Rijadzie. W jednym z nich, niestety, przegrał z Martinem Truevą 6:3, 3:6, 5:7, jednak w drugim stanął na wysokości zadania i pokonał Davida Nguyena 6:4, 6:3.
2007
Na początku 2007 roku, Janowicz brał udział w dwóch turniejach ITF w Indiach. W pierwszym, rozgrywanym w Czandigarh, dotarł do ćwierćfinału, gdzie uległ Aleksowi Tichonowowi w zaciętym meczu 6:4, 4:6, 2:6. W Nowym Delhi jednak odnotował znakomity sukces, wygrywając prestiżowy turniej, pokonując w finale Tajskiego Kittiphonga Wachiramanowonga 3:6, 6:4, 6:3.
W maju 2007 Janowicz triumfował w turnieju Spring Bowl w Austrii, pokonując w finale Marka Verrytha 6:2, 6:1. Awansował do ćwierćfinału Gerry Weber Junior Open oraz finału German Junior Open, niestety w tym ostatnim meczu musiał kreczować przy stanie 6:4, 1:6, 1:2, co było wielkim rozczarowaniem dla jego fanów.
Rewelacyjne wyniki z 2007 roku pozwoliły Janowiczowi na awans na 42. lokatę w juniorskim rankingu ITF, co otworzyło mu drogę do debiutu w wielkoszlemowym US Open, zarówno w singlu, jak i deblu. Rozpoczął go od wygranej z Jiřím Košlerem 6:4, 7:5, po czym w drugiej rundzie, w trudnym pojedynku pokonał Vladimira Zinyakowa 7:6(5), 3:6, 6:4. Kolejny rozstroj w trzeciej rundzie również był wynikiem sukcesu, bowiem Janowicz pokonał Bernarda Tomicza 7:5, 3:6, 6:3.
W ćwierćfinale rozegrał emocjonujący mecz z Gregiem Jonesem, pokonując go 3:6, 7:6(6), 6:3, co wymagało od niego ogromnej determinacji, by skutecznie obronić piłkę meczową Jonesa przy stanie 5:6 w tiebreaku. Półfinał to starcie z Thomasem Fabbiano, gdzie Janowicz wygrał 6:2, 6:7(2), 7:6(1), powtarzając tym samym osiągnięcie Marcina Gawrona, który w 2006 roku dotarł do finału juniorskiego Wimbledonu. Mecz finałowy nie zakończył się pomyślnie dla Jerzego, który przegrał z Litwinem Ričardasem Berankisem 3:6, 4:6. Dodatkowo, pod koniec roku Janowicz zdołał dotrzeć do półfinału Orange Bowl, ponosząc porażkę z Grigorem Dimitrowem.
2008
W 2008 roku Janowicz był rozstawiony z numerem drugim w juniorskiej edycji Australian Open, dotarł do ćwierćfinału, ale przegrał z Yang Tsung-hua, zawodnikiem rozstawionym jako dziesiąty, wynikiem 5:7, 1:6. Organizatorzy turnieju KGHM Dialog Polish Indoors Wrocław 2008 przyznali mu dziką kartę, niestety nie udało mu się uzyskać większych sukcesów, po odpadnięciu w drugiej rundzie, mimo że w pierwszej sensacyjnie wyeliminował Nicolasa Mahuta.
Również w turnieju Futures w Vaduz, w finale Janowicz stanął oko w oko z Andreą Stoppinim, którego pokonał 7:6(4), 6:4, co oznaczało jego pierwszy tytuł seniorski. Z kolei w juniorskim French Open, aktualnie rozstawiony jako dwunasty, Janowicz pokonał kilku rywali, w tym Aleksandra Łobkowa, który skreczował przy stanie 6:1, 2:0. W kolejnych rundach poradził sobie z Mariną Draganją 6:4, 6:4 oraz Francuzem Antoine Feretem, których pokonał 6:7, 7:5, 7:5. W ćwierćfinale wygrał z Grigorem Dimitrowem, a półfinał z Argentyńczykiem Guido Pellą, co dawało mu ogromne nadzieje na sukces w finale, gdzie niestety uległ w rewanżu Yang Tsung-hua 3:6, 6:7(5).
W lipcu 2008 roku Janowicz wystąpił w Pucharze Davisa, gdzie pokonał Maka Mirnego, przyczyniając się do sensacyjnego sukcesu Polaków nad Białorusią 4:1. W sierpniu, Janowicz okazał się niepokonanym podczas turnieju ITF Men’s Circuit w Olsztynie, nie tylko zdobywając tytuł w grze pojedynczej, ale także w deblu. We wrześniu wziął udział w Pekao Open 2008, monitorowanym jako challenger, gdzie dotarł do półfinału. Dobrze zakończony sezon 2008 zakończył na 335. miejscu w rankingu ATP.
2009
W lutym 2009 Janowicz brał udział w turnieju 250 Series w Marsylii. Po trzech etapach kwalifikacyjnych, niestety odpadł w rundzie głównej z Andreasem Seppim. Jego dalsze zmagania w europejskich challengerach niestety nie były udane, kończąc w pierwszych rundach. Dopiero w Bytomiu Janowicz zdołał wejść do ćwierćfinału, podobnie jak w Poznaniu, nadszedł czerwiec i lipiec.
Podczas 500 Series w Waszyngtonie, Janowicz odpadł w pierwszej rundzie po zaciętym trwającym trzy sety meczu z Marciem Gicquel. Na US Open nie udało mu się przejść eliminacji, gdyż w trzeciej rundzie uległ Somdewowi Devvarmanowi 3:6, 2:6. W październiku Janowicz wystąpił w dwóch turniejach 250 Series w Sztokholmie oraz Lyonie, w obydwu przypadkach odpadając w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej.
Zakończenie sezonu 2009 przyniosło jeszcze dwa występy w challengerach w Bratysławie oraz Helsinkach, gdzie jego przygoda zakończyła się na drugiej rundzie. Janowicz zakończył ten sezon na 319. pozycji w rankingu ATP.
2010
2010 rok przyniósł Janowiczowi nowe wyzwania. W turnieju 250 Series w Zagrzebiu przegrał w drugiej rundzie eliminacji z Belgiem Rubenem Bemelmansem. Na początku lutego zdołał jednak wygrać niewielki turniej Azerbeijan F2 Futures w Baku, a następnie w czerwcu wygrał Poland F3 Futures w Koszalinie. Teddy Królik i Janowicz zdobyli kolejny tytuł w Gliwicach na rywalizacji futuresowej (F4), a w kolejnych challengerów w Bytomiu oraz Scheveningen również docierając do ćwierćfinałów.
Pomyślnie przeszedł przez eliminacje w Bastad, niestety w pierwszej rundzie rywalizacji głównej uległ Ervinowi Eleskovicowi. W Trani, na włoskiej ziemi, Janowicz osiągnął ćwierćfinał, ale przegrał z Leonardo Tavaresem. W US Open w drugiej rundzie eliminacji również nie odniósł sukcesu, gdyż przegrał z Andreasem Haider-Maurerem.
Wrzesień 2010 roku to natomiast triumf Janowicza w challengerze w Saint-Rémy, gdy w finale pokonał Édouarda Rogera-Vasselina 3:6, 7:6(8), 7:6(6). W październiku Janowicz zdobył drugą lokatę w jednym z białoruskich futuresów (F3). W kolejnym tygodniu przysporzył sobie sukces w turnieju F4.
Końcówka 2010 roku zakończyła się dość udanym występem podczas challengera w Salzburgu, gdzie w finale musiał uznać wyższość Conora Nilanda 6:7(5), 7:6(2), 3:6. Jerzy Janowicz zakończył sezon 2010 na 161. miejscu w rankingu ATP.
2011
Nowy rok rozpoczął się dla Janowicza od udziału w Australian Open, niestety odpadł na wstępnym etapie eliminacji w meczu z Bobby’m Reynoldsem. Szybko również opuścił challenger w Courmayeur, gdzie w półfinale przegrał z Gilles’em Müllerem. Mający narastające trudności, przegrał w eliminacjach rangi 250 Series w Monachium z Martinem Fischerem.
Janowicz pociągnął trudności na kortach Rolanda Garrosa, gdzie odpadł w pierwszej rundzie eliminacji z Denisem Gremelmayrem. W Wimbledonie również okazał się niestety bezsilny, odpadając w drugiej rundzie eliminacji na rzecz tego samego przeciwnika.
W lipcu Janowicz wziął udział w challengerze w Poznaniu, ale przegrał w finale z Rui Machado. Na kortach Kitzbühel przeszedł przez eliminacje, niestety przeszedł do turnieju głównego, gdzie zmierzył się z João Souzą, dając mu swoją porażkę 3:6, 6:4, 6:7(3). Na US Open w drugiej rundzie eliminacji odpadł z Holendrem Matwe Middelkoopem, a pod koniec roku wziął udział w trzech challengerach, niestety ponosząc porażki w drugiej rundzie w Eckental, Ortisei oraz Salzburgu. Zakończenie tego roku przyniosło so Janowiczowi 221. miejsce w rankingu ATP.
2012
W lutym 2012 roku Janowicz awansował do półfinału challengera w Wolfsburgu, lecz w decydującym meczu przegrał z Igorem Sijslingiem 6:4, 3:6, 6:7(9). Udział w kategorii 500 Series w Barcelonie zakończył na drugiej rundzie eliminacji, gdzie uległ Serhijowi Bubce 6:2, 3:6, 4:6. W maju, Janowicz odniósł zwycięstwo w turnieju rzymskim, pokonując Gilles’a Müllera 7:6(3), 6:3.
Jednak przyjazd na French Open nie przyniósł zakoncentrowanych sukcesów, bowiem odpadł w trzeciej rundzie eliminacji z Sijslingiem. Ale na Wimbledonie Janowicz miał znakomity start, pokonując Simone Bolellego oraz Ernesta Gulbisa. Niestety, jego ta passa zakończyła się w meczu z Florianem Mayerem, gdzie Polak miał dwie piłki meczowe do wykorzystania, ale ostatecznie musiał uznać wyższość rywala 6:7(5), 6:3, 6:2, 3:6, 5:7.
W lipcu Janowicz startował w challengerze w Scheveningen, gdzie zdominował przeciwników od początku do końca. Rozstawiony jako pierwszy, stracił tylko jednego seta w całym turnieju, a w finale pokonał Matwe Middelkoopa 6:2, 6:2. Sukces w Holandii umożliwił awans do pierwszej setki rankingu ATP, osiągając 87. lokatę. Po tym, kolejny triumf w Poznaniu, gdzie wygrał z Jonathanem Dasnieres de Veigy, przesunął go na jeszcze wyższe, 82. miejsce w rankingu. Na tym turnieju Janowicz wyrównał rekord Ivo Karlovicia w szybkości serwisu, który osiągnął 251 km/h.
Janowicz niestety zakończył występy na US Open już w pierwszej rundzie, gdzie musiał uznać wyższość Denisa Novikowa. W październiku doszedł do ćwierćfinału turnieju w Moskwie, pokonując Benjaminem Beckerem oraz Carlosem Berlocqiem, a w walce o półfinał przegrał z Thomazem Belluccim 4:6, 6:7(3). Na przełomie października i listopada Janowicz zmierzył się w kwalifikacjach do ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu, eliminując Dmitrija Tursunowa i Florenta Serrę, co dało mu awans do turnieju głównego. W turnieju głównym Janowicz pokonał Philippa Kohlschreibera oraz Marina Čilicia, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od Gilles’a Simona. Ostatecznie w finale przegrał z Davidem Ferrerem 4:6, 3:6. Rok 2012 Janowicz zakończył na 26. pozycji w rankingu ATP.
2013
W 2013 roku Janowicz rozpoczął od udziału w turnieju w Auckland, gdzie odpadł w pierwszej rundzie z Brianem Bakerem. W Australian Open, rozstawiony jako dwudziesty czwarty, w pierwszej rundzie pokonał Simone’a Bolelliego 7:5, 6:4, 6:3. Następnie, w długim znakomitym meczu zwyciężył Somdev Devvarmana 6:7(10), 3:6, 6:1, 6:0, 7:5, ale w trzeciej rundzie niestety przegrał z Nicolásem Almagro 6:7(3), 6:7(4), 1:6. W grze podwójnej wystąpił z Tomaszem Bednarkiem, a para odpadła w drugiej rundzie po porażce z Davidem Marrero i Fernando Verdasco.
W lutym Janowicz wziął udział w turnieju ATP World Tour 250 w Marsylii, gdzie pokonując Lukáša Rosola oraz Juliena Benneteau, przegrał w ćwierćfinale z Tomášem Berdychem. W marcu wziął udział w dwóch turniejach ATP World Tour Masters 1000. Na Indian Wells dotarł do trzeciej rundy, gdzie po pokonaniu David Nalbandiana uległ rozstawionemu Richardowi Gasquetowi. Janowicz w grze podwójnej z Treatem Hueyem dotarł do finału, gdzie ulegli braciom Bryanom – Bobowi i Mike’owi. Udział w Miami zakończył się na pierwszym meczu, gdzie przegrał z Thomazem Belluccim.
Janowicz odpadł także w pierwszych meczach w Monte Carlo przeciwko Kevinowi Andersonowi oraz w Barcelonie z Albertem Ramosem-Viñolasem. W Madrycie, Janowicz pokonał Sama Querreya, natomiast w drugiej rundzie przegrał z Tomášem Berdychem. W Rzymie przeszedł do ćwierćfinału, gdzie miał niestety pecha z Rogerem Federerem, ulegając mu 4:6, 6:7(2).
Na French Open odpadł z Stanislasem Wawrinką w trzeciej rundzie, choć wcześniej pokonał Alberta Ramosa oraz Robina Haase. W meczu deblowym wspólnie z Tomaszem Bednarkiem doszli do ćwierćfinałów. Na trawie Janowicz rozpoczął turniej w Halle, gdzie przegrał z Mirzą Bašiciem. Na Wimbledonie Janowicz historycznie dotarł do półfinałów, pokonując kolejno Kyle’a Edmunda, Radka Štěpánka, Nicolása Almagro oraz w nikłym boju z Jürgenem Melzerem. W ćwierćfinale odniósł zwycięstwo nad Łukaszem Kubotem wynikiem 7:5, 6:4, 6:4. Niestety, finałowy mecz z Andy Murrayem zakończył się porażką 7:6(2), 4:6, 4:6, 3:6.
Na kolejnym turnieju w Hamburgu, Janowicz pokonał Robina Haase, ale w następnym meczu przegrał z Fernando Verdasco z powodu kontuzji bicepsa. Następnie, zmagał się w Montrealu z Rafaelem Nadalem, a na Cincinnati poległ w pierwszej rundzie. W US Open jednak Janowicz odpadł w pierwszej rundzie, przegrywając z Máximo Gonzálezem 4:6, 4:6, 2:6.
W październiku Janowicz w Sztokholmie również dotarł do ćwierćfinału z Ernestsem Gulbisem, a następnie w Walencji odpadł w ćwierćfinale z Davidem Ferrerem. Ostatni turniej w Paryżu Janowicz zakończył na trzeciej rundzie, ulegając Nadalowi. Na koniec sezonu 2013 Jerzy Janowicz był na 21. miejscu w rankingu ATP.
2014
Sezon 2014 rozpoczął się dla Janowicza od wycofania się z Pucharu Hopmana, obawiając się kontuzji. W Sydney wystartował w singlu i deblu, gdzie odpadł wcześniej. W Australian Open w pierwszej rundzie uległ Jordana Thompsonowi 1:6, 4:6, 6:4, 6:2, 6:1. W drugiej rundzie jednak pokonał Pabla Andújara 4:6, 7:6(3), 7:6(5), 6:3, aby zakończyć z Florianem Mayerem 7:5, 6:2, 6:2.
Pojawił się również w Pucharze Davisa, pomagając po zwycięstwie 3:2 nad Rosją. W lutym udaje mu się dotrzeć do półfinału zawodów w Montpellier, lecz uległ Richardowi Gasquetowi w dwóch tie-breakach. Natomiast w Rotterdamie dotarł do ćwierćfinału, w którym musiał przegrać z Tomášem Berdychem. Na turniejach ATP w Indian Wells i Miami Janowicz znowu odpadał w drugiej rundzie.
Rok 2014 dla Janowicza na nawierzchni ceglanej także był pechowy, przegrywając w odniesieniu porażek w Monte Carlo, Barcelonie, Madrycie i Rzymie, nie zdobył większych pełnowartościowych wyników. Na French Open zakończył na trzeciej rundzie eliminacji, ponosząc porażkę z Jo-Wilfriedem Tsongą. Na trawie w Halle, Janowicz niestety również odpadł w pierwszej rundzie z Pierre’em-Huguesem Herbertem oraz przegrał w Wimbledonie, co nie pomogło w kontekście jego dalszej kariery.
W Båstad przegrał z Dušanem Lajoviciem, a w Hamburgu pokonał Alberta Ramosa, by ulec Ołeksandrowi Dołhopołowowi. Porażki nastąpiły w Toronto, Cincinnati, a sezon zakończył na US Open po meczu z Kevinem Andersonem. W Metz zdołał dotrzeć do ćwierćfinału, ale niestety przegrał z Gaëlem Monfilsem. W Pekinie po ciężkim meczu przegrał z Andy Murrayem, następnie spotkał się z Murrayem jeszcze w kolejnych rundach w Szanghaju. W Bazylei Janowicz również przegrał w swoim pierwszym meczu z Denisem Istominem, a na końcu sezonu miał trudności w Paryżu, przegrywając z Samem Querreyem. Sezon 2014 Janowicz zakończył na 43. pozycji w rankingu ATP.
2015
Rok 2015 Janowicz zainaugurował startem w Pucharze Hopmana, gdzie grał z Agnieszką Radwańską. Reprezentanci Polski wygrali dwa mecze grupowe, a w finale pokonali USA wynikiem 2-1, wygrywając w decydującym meczu miksta z Sereną Williams i Johnem Isnerem 7:5, 6:3. W Sydney Janowicz nawiązał walkę z Nickiem Kyrgiosem, kończąc później turniej przegraną z Leonarda Mayerem. W Australian Open Janowicz pokonał Hirokiego Moriyę oraz Gaëla Monfilsa, ale w trzeciej rundzie musiał uznać Felicianowi Lópezowi 6:7(6), 4:6, 6:7(3).
Potem Janowicz spróbował swoich sił w Open Sud de France, w którym stoczył walkę z Gillesem Simonem, Joao Sousą, Dustinem Brownem oraz Benoît Paire, natomiast w finale niestety przegrał z Richardem Gasquetem. Po porażkach w pierwszych rundach w Marsylii i Indian Wells, Janowicz odbył sezon na kortach ziemnych, kiedy dotarł do trzeciej rundy w Miami, gdzie przegrał z Davidem Goffin.
Na nawierzchni ceglanej Janowicz niestety również nie miał powodzenia, przegrywając mecze w Madrycie i Rzymie, oraz na Rolandzie Garrosie, gdzie odpadł w drugiej rundzie z Leonardo Mayerem. Na trawie natomiast odpadł z Halle i Wimbledonie, gdzie przegrał z Marselem İlhanem w pierwszej rundzie. Janowicz zdołał dojść do drugiej rundy w Båstad oraz Hamburg, ale w Montrealu oraz w Cincinnati jego występy zakończyły się w pierwszej rundzie, a Janowicz wyeliminował, także na US Open po porażce z Pablo Carreño-Bustą.
Na jesieni Janowicz zdołał dotrzeć do drugiej rundy w St. Petersburg Open i Wiedniu. Po wygranych eliminacjach do turnieju w Bazylei przegrał w pierwszym meczu. Niestety nie zdołał zakwalifikować się do turnieju w Paryżu. Rok 2015 kończył Janowicz w Challengerach, które nie były zbytnio udane, ponosząc straty w Irving i Orleanie, gdzie przegrał w finale z Janem-Lennardem Struffem.
2016
Sezon 2016 dla Janowicza rozpoczął się i zakończył pechowo, bowiem odpadł w pierwszej rundzie Australian Open z Johnem Isnerem 3:6, 6:7(7), 3:6. W wyniku kontuzji kolana, Janowicz nie mógł brać udziału w większości sezonu i spadł w rankingu ATP na 247. lokatę. Powrócił na kort dopiero w lipcu, na challenger w Segovii, przegrywając w pierwszej rundzie z Lucą Vannim.
Janowicz skorzystał również z opcji „zamrożonego rankingu”, aby zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie jednak również poległ w pierwszej rundzie z Gillesem Müllerem 7:5, 1:6, 6:7(10). Dopiero w challengerze w Meerbusch odniósł sukces, gdzie wygrał dwa mecze, ale przegrał w ćwierćfinale. W US Open Janowicz ponownie trafił na kratki, przegrywając z Novakiem Đokoviciem 3:6, 7:5, 2:6, 1:6.
Na początku września Janowicz wygrał challenger w Genui, pokonując w finale Nicolása Almagro 7:6(5), 6:4, co pozwoliło mu awansować na 166. miejsce w rankingu ATP. Udział w innych challengach również przyniósł małe rezultaty, jak na przykład w Szczecinie, gdzie znów wygrał jeden mecz, a odpadł w drugiej rundzie z Stefano Napolitano. Październik to kolejne wyzwania w challenger w Orleanie, gdzie przegrał w pierwszej rundzie z Tommym Robredo. Na miesięczniku Janowicz bierze udział w challengerze w Mons, gdzie wygrał pierwszy mecz z Lukášem Lacko, a zakończył w drugiej rundzie po porażce z Ričardasem Berankisem 5:7, 6:7(4).
2017
W styczniu 2017 roku Janowicz rozpoczął od kwalifikacji do turnieju w Auckland, gdzie pokonał Krisjanisa Stabinse, ale przegrał z Michaelem Mmohem. W Australian Open Janowicz zajął 6. lokatę w pierwszej rundzie. W lutym ponownie zmierzył się w challengerze w Quimper, gdzie wygrał z Yannikiem Reutera, a zakończył drugą rundą z Adrianem Mannarino.
W lutym Janowicz wziął udział w Sofii, gdzie przeszedł przez pierwszą rundę z Dudim Selą. W drugiej przegrał Grigorem Dimitrowem 6:4, 3:6, 5:7. Następnie wywalczył trofeum w challengerze w Bergamo, pokonując Maximiliana Marterera, Mirzę Bašicia oraz innych rywali. W Wrocławiu dotarł do półfinału, a w Guadalajarze z kolei zakończył na pięknej drodze do półfinału.
Po przerwie związanej z kontuzją, powrócił do rozgrywek na kortach ziemnych, gdzie w Madrycie przegrał z Pierre’em-Huguesem Herbert 6:7(6), 2:6. Po raz ostatni zagrał na zawodach w Monachium, gdzie wygrał z Matthiasem Bachingerem, a w kolejnych meczach przegrał z Cedrikiem-Marcel Stebe. Na French Open odpadł w pierwszej rundzie z Taro Danielem. W czerwcu znów doszedł do ćwierćfinału w Prościejowie, a sezon trawiasty zaczął od starcia w Stuttgarcie i doprowadził do drugotechhitów z Grigorem Dimitrowem i Benoîtem Pairem w ćwierćfinałach.
Zgłosił się do kwalifikacji na Wimbledonie i zwyciężył z Denisem Shapovalovem, oraz pokonał Lucasa Pouille w drugiej rundzie. W trzeciej Janowicz zakończył swój udział w mistrzostwach, przegrywając z Benoîtem Pairem 2:6, 6:7(3), 3:6. Uczestniczył także w challengerze w Brunszwiku, zaliczając ćwierćfinał po wygranych meczach z Uladzimirem Ignatikiem i Gastão Eliás. W ćwierćfinale musiał się zmierzyć z Oscarem Otte, gdzie przegrał 6:4, 5:7, 2:6.
Finały w turniejach ATP World Tour
Kluczowe pojęcia |
---|
Grand Slam |
Zawody olimpijskie |
Mistrzostwa Masters w tenisie / Finały ATP |
Seria Masters ATP / Masters 1000 ATP |
Złota Seria Międzynarodowa ATP / ATP Tour 500 |
Międzynarodowa Seria ATP / ATP Tour 250 |
Gra pojedyncza (0–3)
Końcowy wynik | Numer | Data | Turniej | Nawierzchnia | Przeciwnik | Wynik końcowy |
---|---|---|---|---|---|---|
Finalista | 1. | 4 listopada 2012 | Paryż | Twarda (hala) | David Ferrer | 4:6, 3:6 |
Finalista | 2. | 23 sierpnia 2014 | Winston-Salem | Twarda | Lukáš Rosol | 6:3, 6:7(3), 5:7 |
Finalista | 3. | 8 lutego 2015 | Montpellier | Twarda (hala) | Richard Gasquet | 0:3 krecz |
Gra podwójna (0–1)
Końcowy wynik | Nr | Data | Turniej | Nawierzchnia | Partner | Przeciwnicy | Wynik finału |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Finalista | 1. | 17 marca 2013 | Indian Wells | Twarda | Treat Huey | Bob Bryan Mike Bryan | 3:6, 6:3, 6–10 |
Osiągnięcia w turniejach Wielkiego Szlema i ATP World Tour Masters 1000
Warto zwrócić uwagę na osiągnięcia Jerzego Janowicza w prestiżowych turniejach, zarówno tych w cyklu Wielkiego Szlema, jak i ATP World Tour Masters 1000. Legenda pewnych symboli jest następująca: W oznacza wygraną w turnieju, F – przegraną w finale, a SF to przegrana w półfinale. Dalsze oznaczenia takie jak QF, 4R, 3R, 2R oraz 1R wskazują na etapy, na których zawodnik odpadł: ćwierćfinał, oraz IV, III, II i I rundy. LQ natomiast oznacza odpadnięcie w kwalifikacjach, RR wskazuje na porażkę w rundzie grupowej, a A to brak startu w danym turnieju. Ostatnie oznaczenie to „dostał się przez kwalifikacje”.
Gra pojedyncza
Rodzaj turnieju | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | Wygrane turnieje | Bilans w turniejach | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wielki Szlem | ||||||||||||||
Australian Open | – | – | 2Q | – | 3R | 3R | 3R | 1R | 1R | 0 / 5 | 6–4 | |||
French Open | – | – | 1Q | 3Q | 3R | 3R | 2R | – | 1R | 0 / 4 | 5–4 | |||
Wimbledon | – | – | 3Q | 3R | SF | 3R | 1R | – | 3R | 0 / 4 | 9–4 | |||
US Open | 3Q | 2Q | 1Q | 1R | 1R | 2R | 1R | 1R | _ | 0 / 5 | 1–4 | |||
Wygrane turnieje | 0 / 0 | 0 / 0 | 0 / 0 | 0 / 2 | 0 / 4 | 0 / 4 | 0 / 4 | 0 / 2 | 0 / 2 | 0 / 18 | N/A | |||
Bilans spotkań | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 2–2 | 9–4 | 7–4 | 3–4 | 0–2 | 0–2 | N/A | 21–18 | |||
ATP World Tour Finals | ||||||||||||||
ATP World Tour Finals | – | – | – | – | – | – | – | – | _ | 0 / 0 | 0–0 | |||
Turnieje ATP World Tour Masters 1000 | ||||||||||||||
Indian Wells | – | – | – | – | 3R | 2R | 1R | – | – | 0 / 3 | 1–3 | |||
Miami | – | – | – | – | 2R | 2R | 3R | – | – | 0 / 3 | 2–3 | |||
Monte Carlo | – | – | – | – | 1R | 1R | 1R | – | – | 0 / 3 | 0–3 | |||
Madryt | – | – | – | – | 2R | 1R | 1R | – | 1Q | 0 / 3 | 1–3 | |||
Rzym | – | – | – | – | QF | 1R | 1R | – | – | 0 / 3 | 3–3 | |||
Kanada | – | – | – | – | 3R | 1R | 1R | – | _ | 0 / 3 | 2–3 | |||
Cincinnati | – | – | – | 2Q | 1R | 3R | 3R | – | _ | 0 / 3 | 4–3 | |||
Szanghaj | – | – | – | – | – | 2R | – | – | _ | 0 / 1 | 1–1 | |||
Paryż | – | – | – | F | 3R | 1R | 2Q | – | _ | 0 / 3 | 6–3 | |||
Wygrane turnieje | 0 / 0 | 0 / 0 | 0 / 0 | 0 / 1 | 0 / 8 | 0 / 9 | 0 / 7 | 0 / 0 | 0 / 0 | 0 / 25 | N/A | |||
Bilans spotkań | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 5–1 | 8–8 | 3–9 | 4–7 | 0–0 | 0–0 | N/A | 20–25 | |||
Ranking na koniec sezonu | ||||||||||||||
_ | 319 | 161 | 221 | 26 | 21 | 43 | 57 | 280 | _ | N/A |
Finały wielkoszlemowych turniejów juniorskich
Gra pojedyncza
Końcowy wynik | Nr | Data | Turniej | Nawierzchnia | Przeciwnik | Wynik finału |
Finalista | 1. | 9 września 2007 | US Open | Twarda | Ričardas Berankis | 3:6, 4:6 |
Finalista | 2. | 8 czerwca 2008 | French Open | Ceglana | Yang Tsung-hua | 3:6, 6:7(5) |
Wygrane turnieje rangi Futures i Challengers
Gra pojedyncza
Jerzy Janowicz odniósł szereg znaczących sukcesów na różnych turniejach rangi Futures i Challengers. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące jego występów w grze pojedynczej, w tym daty, nazwiska kontrahentów oraz wyniki meczów.
_ | Data | Turniej | Kategoria | Nawierzchnia | Finalista | Wynik |
1. | 16/03/2008 | Vaduz | Futures | dywan | Andrea Stoppini | 7:6(4), 6:4 |
2. | 24/08/2008 | Olsztyn | Futures | ziemna | Marcin Gawron | 6:4, 6:2 |
3. | 07/09/2008 | Wrocław | Futures | ziemna | Marcin Gawron | 7:6(3), 6:2 |
4. | 17/05/2009 | Most | Futures | ziemna | Michal Tabara | 6:4, 2:6, 7:6(3) |
5. | 27/02/2010 | Baku | Futures | dywan | Michaił Ledowskich | 6:4, 7:6(3) |
6. | 06/06/2010 | Koszalin | Futures | ziemna | Adrián García | 6:7(2), 6:3, 6:3 |
7. | 12/09/2010 | Saint-Rémy | Challenger | twarda | Édouard Roger-Vasselin | 3:6, 7:6(8), 7:6(6) |
8. | 12/05/2012 | Rzym | Challenger | ziemna | Gilles Müller | 7:6(3), 6:3 |
9. | 15/07/2012 | Scheveningen | Challenger | ziemna | Matwé Middelkoop | 6:2, 6:2 |
10. | 22/07/2012 | Poznań | Challenger | ziemna | Jonathan Dasnières de Veigy | 6:3, 6:3 |
11. | 11/09/2016 | Genua | Challenger | ziemna | Nicolás Almagro | 7:6, 6:4 |
12. | 26/02/2017 | Bergamo | Challenger | twarda | Quentin Halys | 6:4, 6:4 |
Bilans spotkań przeciwko pierwszej dziesiątce rankingu ATP
Dokument przedstawia bilans spotkań Jerzego Janowicza w roli zawodnika występującego w turniejach ATP World Tour oraz rozgrywkach Pucharu Davisa. Bilans ten realizowany jest w odniesieniu do przeciwników klasyfikowanych w pierwszej dziesiątce rankingu ATP, a przedstawione dane obowiązują na dzień 29 czerwca 2015 roku.
Tenisista | Liczba meczów | Wygrane:przegrane | Lista spotkań |
---|---|---|---|
Tenisiści zajmujący 1. miejsce w rankingu ATP | |||
Rafael Nadal | 2 | 0:2 | Lista meczów przeciwko R. Nadalowi:
|
Novak Đoković | 1 | 0:1 | Lista spotkań z N. Đokoviciem:
|
Lleyton Hewitt | 1 | 1:0 | Lista meczów przeciwko L. Hewittowi:
|
Roger Federer | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko R. Federerowi:
|
Tenisiści zajmujący 2. miejsce w rankingu ATP | |||
Andy Murray | 5 | 1:4 | Lista meczów przeciwko A. Murrayowi:
|
Tommy Haas | 1 | 1:0 | Lista meczów przeciwko T. Haasowi:
|
Tenisiści zajmujący 3. miejsce w rankingu ATP | |||
David Ferrer | 2 | 0:2 | Lista meczów przeciwko D. Ferrerowi:
|
David Nalbandian | 1 | 1:0 | Lista meczów przeciwko D. Nalbandianowi:
|
Stanislas Wawrinka | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko S. Wawrince:
|
Tenisiści zajmujący 4. miejsce w rankingu ATP | |||
James Blake | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko J. Blake’owi:
|
Kei Nishikori | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko K. Nishikoriemu:
|
Tomáš Berdych | 3 | 0:3 | Lista meczów przeciwko T. Berdychowi:
|
Tenisiści zajmujący 5. miejsce w rankingu ATP | |||
Jo-Wilfried Tsonga | 2 | 1:1 | Lista meczów przeciwko J.W. Tsondze:
|
Tommy Robredo | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko T. Robredo:
|
Tenisiści zajmujący 6. miejsce w rankingu ATP | |||
Gilles Simon | 2 | 2:0 | Lista meczów przeciwko G. Simonowi:
|
Tenisiści zajmujący 7. miejsce w rankingu ATP | |||
Richard Gasquet | 4 | 1:3 | Lista meczów przeciwko R. Gasquetowi:
|
Gaël Monfils | 2 | 1:1 | Lista meczów przeciwko G. Monfilsowi:
|
Fernando Verdasco | 1 | 0:1 | Lista meczów przeciwko F. Verdasco:
|
Tenisiści zajmujący 8. miejsce w rankingu ATP | |||
Jürgen Melzer | 2 | 1:1 | Lista meczów przeciwko J. Melzerowi:
|
Grigor Dimitrow | 3 | 1:2 | Lista meczów przeciwko G. Dimitrowowi:
|
Radek Štěpánek | 1 | 1:0 | Lista meczów przeciwko R. Štěpánkowi:
|
Janko Tipsarević | 1 | 1:0 | Lista meczów przeciwko J. Tipsareviciowi:
|
Tenisiści zajmujący 9. miejsce w rankingu ATP | |||
Nicolás Almagro | 2 | 1:1 | Lista meczów przeciwko N. Almagro:
|
Marin Čilić | 2 | 1:1 | Lista meczów przeciwko M. Čiliciowi:
|
Tenisiści zajmujący 10. miejsce w rankingu ATP | |||
Ernests Gulbis | 4 | 1:3 | Lista meczów przeciwko E. Gulbisowi:
|
Warto podkreślić, że ówczesny zawodnik zakończył już swoją karierę sportową.
Odznaczenia
Jerzy Janowicz, wybitny sportowiec, został uhonorowany w swojej karierze licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego osiągnięciach. Wśród nich wyróżniają się:
- srebrny Krzyż Zasługi – 2013,
- złota odznaka „Za Zasługi dla Sportu” – 2021.
Kampanie reklamowe
W 2014 roku Jerzy Janowicz, wspólnie z Agnieszką Radwańską, zadebiutował w telewizyjnym spocie reklamowym, który był częścią kampanii sieci Play. W ramach tej akcji promowano nowoczesny internet LTE, starając się przyciągnąć uwagę tenisowych entuzjastów oraz szerokiego grona odbiorców.
W tym samym roku sportowiec zaangażował się także w kampanię reklamową związaną z firmą Atlas, która cieszy się uznaniem w branży budowlanej. Spot Promujący tę współpracę koncentrował się na oferowanych przez firmę produktach wysokiej jakości.
Dodatkowo, tenista był również twarzą kampanii reklamowej firmy ubezpieczeniowej Uniqua. Akcja ta miała na celu zwiększenie świadomości marki i zachęcenie do korzystania z różnorodnych ofert zabezpieczeń finansowych.
Przypisy
- Bartosz Gębicz: Wspaniała Gala 100-lecia PZT. Wybrano Złotą Dziesiątkę Polskiego Tenisa!. Przegląd Sportowy, 12.09.2021 r. [dostęp 28.12.2021 r.]
- Jerzy Janowicz nadal leczy kontuzję kolana. PrzeglądSportowy.pl, 01.04.2016 r. [dostęp 07.09.2016 r.]
- Jerzy Janowicz bez trenera. Sport.pl, 07.09.2016 r. [dostęp 07.09.2016 r.]
- Jerzy Janowicz z fachowcem reklamuje Atlas (wideo) [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 05.04.2019 r.]
- Jerzy Janowicz walczy o szczęście w kampanii UNIQA (wideo) [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 05.04.2019 r.]
- Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz w reklamie Play | P4 i PLAY największa sieć komórkowa w Polsce [online], www.p4-play.pl [dostęp 05.04.2019 r.]
- Janowicz, Radwańska i Domachowska na spacerze z dzieckiem [ZDJĘCIA] – Super Express [online], sport.se.pl [dostęp 05.04.2019 r.]
- Eurosport: Jerzy Janowicz pierwszym Polakiem w półfinale wielkiego szlema. eurosport.onet.pl, 03.07.2013 r. [dostęp 03.07.2013 r.]
- Andy Murray into his second Wimbledon final. wimbledon.com, 05.07.2013 r. [dostęp 05.07.2013 r.]
- Krzysztof Straszak: Grzegorz Panfil w miejsce Jerzego Janowicza w Pucharze Hopmana. sportowefakty.pl, 17.12.2013 r. [dostęp 28.12.2013 r.]
- Marcin Motyka: Wimbledon: Janowicz górą w polskim ćwierćfinale, historyczny wyczyn łodzianina!. [w:] Wimbledon [on-line]. sportowefakty.pl, 03.07.2013 r. [dostęp 03.07.2013 r.]
- Jerzy Janowicz: Muszę mieć w ręku kałacha (wywiad z J. Janowiczem). rp.pl, 06.02.2013 r. [dostęp 06.02.2013 r.]
- US Open: Jerzy Janowicz odpadł w 1. rundzie. Eurosport.onet.pl, 28.08.2012 r. [dostęp 29.08.2012 r.]
- ATP Paryż: Murray na deskach, epokowy wyczyn Janowicza! [online], sportowefakty.pl [dostęp 03.11.2012 r.]
- Sport.pl: Tenis. Kim jest Jerzy Janowicz. [w:] Tenis [on-line]. sport.pl, 01.11.2012 r. [dostęp 03.11.2012 r.]
- Natalia Gawrońska: US Open: Janowicz za burtą, Radwańska narzeka. [w:] Tenis [on-line]. rp.pl, 30.08.2009 r. [dostęp 03.11.2012 r.]
- Czołowi tenisiści zagrają w Łodzi o mistrzostwo Polski [online], Sport.pl Gazeta Wyborcza Łódź [dostęp 01.07.2011 r.]
- Karolina Gołoś: Kim jest JERZY JANOWICZ, polski tenisista, nowa gwiazda w polskim tenisie?. mowimyjak.pl, 02.11.2012 r. [dostęp 03.11.2012 r.]
- Jakub Cichoń: Dwumetrowy „Jerzyk”, czyli ostatni Polak odpadł z Australian Open. Gazeta Wyborcza, 24.01.2008 r. [dostęp 23.07.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Józef Reszpondek | Anna Lewandowska (ur. 1988) | Juliusz Kruszankin | Krzysztof Sokalski | Jarosław Dziedzic (piłkarz) | Sławomir Janicki (łyżwiarz figurowy) | Sławomir Chałaśkiewicz | Zbigniew Piórkowski | Jan Jeżewski | Mirosława Zakrzewska-Kotula | Dominika Polakowska | Piotr Soczyński | Paweł Brzózka | Henryk Jałocha | Marta Dąbrowska (sportowiec) | Maciej Cieplucha | Zygmunt Otto (piłkarz) | Marcin Zając | Robert Malicki | Izaak GrynfeldOceń: Jerzy Janowicz