Lola Prusac


Lola Prusac, znana również jako Leontyna Prussak, to postać, która miała znaczący wpływ na świat mody. Urodziła się 18 stycznia 1895 roku w Łodzi, a swoje życie zakończyła 29 października 1985 roku w Paryżu.

Jako francuska projektantka mody urodzona w Łodzi, jej twórczość pozostawiła trwały ślad w branży modowej, łącząc inspiracje kulturowe z własnym unikalnym stylem.

Życiorys

Leontyna Prussak przyszła na świat 18 stycznia 1895 roku w Łodzi. Jej ojciec był właścicielem licznych fabryk włókienniczych oraz nieruchomości w tym mieście.

W roku 1914, w towarzystwie siostry, przeniosła się do Paryża, zamieszkując w artystycznej dzielnicy Montparnasse. Tam podjęła studia na dwóch prestiżowych uczelniach: Sorbonie oraz École du Louvre. W Paryżu miała okazję zaprzyjaźnić się z wieloma wybitnymi artystami i pisarzami, w tym z Robertem i Sonią Delaunay, Modiglianim oraz Colette.

W latach 1925-1935 Lola Prusac pracowała dla renomowanego domu mody Hermès. Jej pierwsza damska kolekcja powstała w 1929 roku. Projekty Prusac, szczególnie z lat 30., miały silne odniesienia do polskiego folkloru, w szczególności kolorystyki łowickiej, w której dominowały odcienie zieleni i pomarańczu. Swetry z jednej z tych kolekcji stały się niebywale popularne, przyciągając liczne rzesze klientów do Hermès.

W swoich projektach łączyła elementy sportowe z elegancją, co czyniło jej kreacje wyjątkowymi. Zainspirowana pracami Pieta Mondriana, stworzyła kolekcję torebek bazującą na jego sztuce, jednakże nie osiągnęła takiego sukcesu jak późniejsze kreacje Yves’a Saint Laurenta, który podążył podobnym szlakiem.

W 1936 roku otworzyła własny dom mody przy Rue du Faubourg Saint-Honoré. Od 1948 roku regularnie organizowała pokazy mody co sezon, prezentując projekty, które w harmonijny sposób łączyły sportową wygodę z eleganckim stylem. Lola Prusac wprowadziła na rynek także swoją linię biżuterii oraz perfumy — Sega oraz Gant de Crin.

Jej marka zyskała uznanie wśród wielu znanych osobistości, takich jak Ingrid Bergman, Lauren Bacall, Wallis Simpson, Catherine Deneuve, Brigitte Bardot, a także Grace Kelly, księżnej Monako.

W 1978 roku Prusac została uhonorowana prestiżową nagrodą Aiguille d’Or. W wieku 90 lat zmarła w Paryżu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie mody.

Przypisy

  1. a b c d e f g Polish Fashion Stories [online], polish fashion stories, 17.12.2016 r. [dostęp 31.08.2023 r.] (ang.).
  2. VogueV. Polska VogueV., Dior i Lola Prusac. Ikony mody na wystawie w Łodzi [online], Vogue Polska, 23.04.2018 r. [dostęp 12.08.2021 r.] (pol.).
  3. Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja, opis z wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2018, kurator: Marta Kowalewska.

Oceń: Lola Prusac

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:19