Roman Kantor


Roman Józef Kantor, urodzony 20 marca 1912 roku w Łodzi, był znanym polskim szermierzem, który miał żydowskie korzenie. Jego życie, jak wiele innych w tamtym tragicznym okresie, skończyło się przedwcześnie, w latach 1943 lub 1944, gdy stał się ofiarą Holocaustu.

Kantor zdobył uznanie jako uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Berlina w 1936 roku, gdzie reprezentował Polskę w konkurencjach szermierskich. Jego osiągnięcia w sporcie są symbolem poświęcenia i talentu, które po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej zostały w dużej mierze zapomniane.

Warto pamiętać o Romanie Kantorze jako o nie tylko utalentowanym sporcie, ale także jako jednym z wielu, którzy stracili życie w wyniku brutalnej rzeczywistości historycznej, jaka miała miejsce w Polsce w XX wieku.

Życiorys

Roman Kantor był znanym sportowcem, który reprezentował barwy WKS Łódź (Wojskowy Klub Sportowy DOK IV Łódź) oraz ŁKS Łódź. W 1939 roku osiągnął znaczący sukces, zdobywając tytuł wicemistrza Polski w szpadzie. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku jego występ w turnieju indywidualnym zakończył się na etapie grupy półfinałowej, a w drużynowym zajął miejsca od 5 do 8. Miał również zaszczyt być powołanym do kadry narodowej na Igrzyska w Helsinkach, które były planowane na 1940 rok.

Kantor uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu znalazł schronienie we Lwowie. W czasie okupacji sowieckiej grał dla klubu Spartak, a w 1940 roku zdobył tytuł wicemistrza Związku Radzieckiego w szpadzie. Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej w czerwcu 1941 roku znalazł się w obszarze okupacji niemieckiej, gdzie próbował nielegalnie uzyskać paszport i obywatelstwo jednego z państw Ameryki Południowej, aby wyjechać z Lwowa.

Niestety, wskutek tych działań padł ofiarą prowokacji ze strony lokalnego Gestapo. Osoby aresztowane w tej sprawie zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, gdzie otrzymał numer obozowy 4438. W obozie pracował w filiach przedsiębiorstwa „Ostindustrie”. Miejsce i data jego śmierci pozostają nieznane, istnieje przypuszczenie, że mógł zginąć w tym obozie, który został wyzwolony 23 lipca 1944 roku.


Oceń: Roman Kantor

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:18