Budynek Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich to niezwykła budowla o wyjątkowej historii. Wzniesiony w latach 1910-1911, stanowi przykład architektury z tego okresu, będąc jednocześnie cennym elementem łódzkiego dziedzictwa kulturowego.
Obiekt usytuowany jest w Łodzi, przy ulicy Roosevelta 15. Jego znaczenie historyczne i architektoniczne zostało dostrzegione, co zaowocowało wpisem do wojewódzkiej ewidencji zabytków pod numerem A/268.
Architektura
Budynek wyróżnia się niezwykle przemyślaną architekturą, usytuowanym wzdłuż ulicy i utrzymanym w stylu neoklasycznym. Jego forma jest zwarta, a oszczędny detal sprawia, że przypomina nowoczesne podejście do architektury.
Warte zauważenia jest stwierdzenie, że stropy oraz schody mają konstrukcję żelbetową. Dach budynku jest wielospadowy, chociaż niektórzy wskazują na szerszy prośbę o jego „płaskie” formy.
Fasada ozdobiona kamieniem jest dodatkowo uzupełniona fryzem kordonowym w motywie meandra, co wprowadza klasyczny klimat do całości budowli. Centralnym punktem nieruchomości jest przeszklona sala operacyjna, która operuje motywami klasycznymi i zapewnia wspaniałe doświadczenia estetyczne.
Obiekt nie tylko zachwyca swoją formą, ale również zawiera cenne elementy zabytkowego wyposażenia, takie jak żyrandole, szafy, witraże, elegancka stolarka, stiuki oraz dwa sejfy, które podkreślają jego historyczną wartość.
Autorem znakomitego projektu architektonicznego oraz wnętrz jest berliński architekt Wilhelm Martens, który stoi za wieloma znanymi projektami banków w takich miastach jak Berlin, Essen czy Monachium. W literaturze budynek uzyskuje status “jednego z najlepszych dzieł epoki w łódzkiej architekturze”, co potwierdza jego unikalny charakter i znaczenie w kontekście lokalnym.
Kalendarium
Kalendarium budynku Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich przedstawia szereg kluczowych wydarzeń związanych z jego historią.
- W 1910 roku rozpoczęto budowę przez firmę Wende i Klause,
- 1911 to rok, w którym zakończono prace budowlane,
- W 1927 roku budynek został oddany do użytku przez Bank Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich,
- Tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku przeprowadzono przebudowę, która obejmowała m.in. nadbudowanie klatki schodowej w narożu północno-zachodnim oraz podwyższenie kondygnacji,
- W 1947 roku budynek stał się własnością Skarbu Państwa,
- W 1980 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków,
- Ostatnim znaczącym wydarzeniem było zaprzestanie użytkowania budynku w 2013 roku.
Plany
W najbliższym czasie przewidziano wykonanie kompleksowego remontu obiektu, co znacząco wpłynie na jego przyszłe przeznaczenie. Nowe plany zakładają, że budynek stanie się siedzibą między innymi Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz różnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Inicjatywa ta wprowadzi zmiany, które przywrócą oryginalny, historyczny układ pomieszczeń, co pozwoli zachować dziedzictwo architektoniczne tego miejsca oraz wzbogaci jego funkcjonalność.
Przypisy
- a b c d e KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2018, s. 29–30.
- a b Rejestr i wojewódzka ewidencja zabytków z podziałem na powiaty – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi [online], wuoz-lodz.pl [dostęp 18.12.2020 r.] .
- a b c d e f g h i j k l Informacja o nieruchomości położonej przy ul. Roosevelta 15 w Łodzi [online], Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego [dostęp 18.12.2020 r.] .
- a b Roosevelta 15 [online], Rewitalizacja [dostęp 18.12.2020 r.] .
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi | Budynek dyrekcji rzeźni miejskiej w Łodzi | Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Gmach PZU w Łodzi | Dom Technika w Łodzi | Textorial ParkOceń: Budynek Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich