Budynek dyrekcji rzeźni miejskiej, zlokalizowany w Łodzi przy ulicy Inżynierskiej 1/3, jest interesującym obiektem, który warto poznać. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się park im. J. Poniatowskiego, co czyni tę lokalizację szczególnie atrakcyjną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
To miejsce nie tylko wyróżnia się swoją architekturą, ale także bogatą historią, która wciąż przyciąga uwagę wielu odwiedzających. Budynek ten odzwierciedla przemiany, jakie zachodziły w Łodzi na przestrzeni lat, stanowiąc ważny element miejskiego krajobrazu.
Historia
Budynek dyrekcji rzeźni miejskiej w Łodzi został zrealizowany w latach 1896–1902, a jego autorem był Feliksa Nowicki. W czasie projektowania konstrukcji stalowych do współpracy zaangażowano inżyniera Walentego Dubeltowicza (1844–1913), który był nie tylko jednym z pierwszych dyrektorów przedsiębiorstwa tramwajów konnych w Warszawie (w latach 1881–1883), ale również cieszył się reputacją jako wybitny budowniczy stalowych mostów w Królestwie Polskim.
Dubeltowicz uczestniczył także w realizacji budowy rzeźni miejskiej w Warszawie, co podkreśla jego bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Z początku, budynek w Łodzi pełnił funkcję siedziby dyrekcji Towarzystwa Akcyjnego Rzeźni Miejskich w Rosji. Po zakończeniu I wojny światowej, a dokładniej po roku 1918, nastąpiła zmiana struktury zarządzania i rzeźnia przeszła pod prywatny zarząd.
Przypisy
- mostypolskie.pl. [dostęp 18.01.2016 r.]
- a b „Kurier Warszawski”, 1913, (biogram pośmiertny)
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Gmach PZU w Łodzi | Dom Technika w Łodzi | Textorial Park | Budynek Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich | Budynek Urzędu Marszałkowskiego w ŁodziOceń: Budynek dyrekcji rzeźni miejskiej w Łodzi