Mykwa w Łodzi, zlokalizowana przy ulicy Pomorskiej 18, to niezwykle ważny obiekt. Jest to pierwsza żydowska łaźnia rytualna, która powstała w tym mieście po zakończeniu II wojny światowej. Budynek mykwy został zrealizowany w latach 2006–2008 według projektu architekta Zbigniewa Jachorskiego. Całość przedsięwzięcia była nadzorowana przez rabina Gedalya Olshteina, reprezentującego Konferencję Europejskich Rabinów.
Mykwa składa się z dwóch niezależnych części, które mieszczą się w tym samym obiekcie, ale mają oddzielne wejścia. W skład jej wyposażenia wchodzi basen przeznaczony dla mężczyzn, który zawiera prysznice oraz przestrzeń do przebierania się. Z kolei drugą część zajmuje basen dla kobiet, gdzie znajdują się również prysznice, przebieralnia i gabinet kosmetyczny. Warto podkreślić, że mykwa jest zasilana wodą deszczową, która jest zbierana za pomocą specjalnego systemu zainstalowanego na dachu budynku. Koszt budowy mykwy wyniósł około 300 tysięcy dolarów.
Uroczystość otwarcia mykwy miała miejsce 24 czerwca 2008 roku. Na ceremonii obecni byli żydowscy dostojnicy religijni w tym Jechiel Jehuda Mosze Danziger, syn cadyka z Aleksandrowa z Bnei Brak w Izraelu, rabin i sędzia religijny Ben-Cijon Wozner z Wielkiej Brytanii, a także Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Zaszczyt obecnści mieli także Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, rabin Galicji Edgar Gluck, rabin Krakowa Boaz Pash, rabin Chabad of Kraków Eliezer Gurary oraz marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.
Koncert zespołu z synagogi chasydów Aleksandrowa, który miał miejsce w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, uświetnił tę uroczystość. Miejsce to kiedyś było główną modlitewnią chasydów z Aleksandrowa w Łodzi, co dodaje szczególnego znaczenia temu wydarzeniu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Mykwa w Łodzi (ul. Gdańska 43) | Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana w Łodzi | Kapliczka św. Antoniego w Łodzi | Centrum Mocni w DuchuOceń: Mykwa w Łodzi