Ulica Pomorska w Łodzi


Ulica Pomorska w Łodzi to najdłuższa arteria w mieście, jej długość wynosi imponujące 11 318 m. Charakteryzuje się 608 numerami oraz krzyżowaniem się z 40 innymi ulicami. Historia tej ulicy sięga lat 1821-1823, kiedy to powstała w ramach regulacji osady Nowe Miasto, znajdującej się na południe od Starego Miasta.

Ulica Pomorska rozpoczyna swój bieg na placu Wolności, a kończy się na skrzyżowaniu z Nowosolną. Jej obecna nazwa, która została nadana 11 lutego 1920 roku podczas uroczystego posiedzenia rady miejskiej, symbolizuje zaślubiny Polski z morzem, podkreślając ważne historyczne wydarzenie.

W okresie PRL patronem ulicy był Marceli Nowotko, natomiast w czasach II wojny światowej ulica nosiła nazwę Friedrichstrasse. Co ciekawe, pierwotna nazwa tej ulicy to Średnia, co wskazuje na dawne przeznaczenie i charakter ulicy w kontekście rozwoju Łodzi.

Charakterystyka

Ulica Pomorska jest ważnym odcinkiem komunikacyjnym, który przechodzi przez Rondo Solidarności. Jeszcze do 2006 roku, jej nawierzchnia pomiędzy Placem Wolności a ulicą Konstytucyjną pozostawiała wiele do życzenia. Przeprowadzone remonty w latach 2005 i 2006 znacznie poprawiły komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo użytkowników drogi. W ramach tych prac całkowicie zmodernizowano torowisko tramwajowe oraz częściowo przystanki MPK. Należy jednak zauważyć, że torowisko na rondzie Solidarności przeszło renowację dopiero w 2017 roku. Po ulicy Pomorskiej kursują zarówno tramwaje, jak i linie autobusowe wyjazdowe i zjazdowe do Zajezdni Tramwajowej nr 1 zlokalizowanej przy ul. Telefonicznej.

W rejonie między kościołem św. Teresy a ulicą Lumumby, zaledwie po upływie 7 miesięcy od oddania nowej nawierzchni, w czerwcu 2007 roku rozpoczęto kolejny remont. Był on konieczny z powodu nieprawidłowo wykonanego wcześniejszego remontu, a zakończono go jeszcze przed końcem wakacji.

Warto również zauważyć, że odcinek od ulicy Konstytucyjnej do Mazowieckiej był w latach 1986-1996 zamknięty dla ruchu. W tym czasie zrealizowano budowę wiaduktu nad przejazdem tramwajowym (aktualnie obsługującym linie 12, 15 oraz 18) oraz dokonano łagodzenia kąta skrzyżowania z ulicami Mazowiecką i Lawinową. W tym miejscu znajduje się wiadukt nad linią kolejową nr 16, prowadzącą z Łodzi do Zgierza. W przeszłości miały tam miejsce liczne kolizje oraz wypadki, co zainicjowało pomysł budowy nowego, bezpieczniejszego obiektu. Plany zakładały, że Pomorska stanie się trasą wylotową z Łodzi w kierunku Brzezin, stanowiąc alternatywę dla ulicy Brzezińskiej. Niestety, zmiany w zarządzaniu samorządowym uniemożliwiły realizację tych zamierzeń. Pozostałością po tym przedsięwzięciu jest wiadukt, który znajduje się w odległości około 150 metrów od starego, lecz na który nie da się wjechać.

W pobliżu skrzyżowania z ulicą Giewont, gdzie teren drogi obniża się z obu stron, przy intensywnych opadach deszczu południowy pas drogi zamieniał się niegdyś w rwącą rzekę. Kierowcy, aby uniknąć zalania wnętrz swoich pojazdów, byli zmuszeni do zmiany pasa ruchu, co przy dużym natężeniu w godzinach szczytu stwarzało ogromne zagrożenie. Po interwencji Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, na początku sierpnia 2007 roku, grunt przylegający do drogi od strony południowej został zniwelowany, co pozwoliło wodzie na swobodne odpływanie do rzeki Jasień. Po stronie południowej ulicy, w rejonie Widzewa Wschodu, znajdują się podmokłe łąki, które stanowią siedlisko dla dzikiego ptactwa.

Na odcinku od ul. Edwarda do Mileszek trasa jest używana również do legalizowania taksometrów.

Ważniejsze obiekty przy Pomorskiej

Na Ulicy Pomorskiej w Łodzi znajduje się wiele istotnych obiektów, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Oto niektóre z nich:

Przypisy

  1. Oficjalna informacja na stronie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
  2. Łódzkie ulice (Internet Archive). [dostęp 24.03.2012 r.]
  3. Wczorajszy obchód dojścia do morza, Rozwój nr 43, wydanie z czwartku 12.02.1920 r.
  4. Rynkowska 1970, s. 6–7.

Oceń: Ulica Pomorska w Łodzi

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:8