Ulica Okólna w Łodzi


Ulica Okólna w Łodzi to jedna z najdłuższych arterii komunikacyjnych w mieście, osiągająca imponującą długość około 9,4 km. Ta rozległa droga znajduje się na niezurbanizowanym terenie, który wchodzi w skład administracyjnych obszarów takich jak Dolina Łódki - położona na Widzewie, oraz Wzniesień Łódzkich i Łagiewniki - na terenie Bałut.

Ulica ta jest niezwykle rozbudowana, posiada aż 258 numerów i krzyżuje się z 23 innymi ulicami, co czyni ją istotnym punktem w układzie komunikacyjnym Łodzi. Ma status drogi powiatowej i krajowej, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w lokalnej infrastrukturze.

Przebieg

Na początku, w ciągu około 2 km, ulica Okólna ma dość nierówną nawierzchnię, obejmującą fragmenty, które są jedynie częściowo utwardzone oraz pokryte kamieniami. W rzeczywistości stanowi ona drogę lokalną, która nie ma dużego znaczenia dla transportu i komunikacji.

Po tym odcinku, nawierzchnia staje się już solidnością w postaci utwardzenia bitumicznego. Po skrzyżowaniu z ulicą Strykowską, ulica Okólna staje się alternatywą dla osób podróżujących do Łagiewnik oraz Zgierza. Jest to korzystna opcja w porównaniu do zatłoczonej ul. Łagiewnickiej oraz ulicy Wycieczkowej, która na wielu odcinkach wprowadza zakazy dotyczące indywidualnego ruchu samochodowego.

W obszarze, który jest częścią drogi krajowej nr 71, ulica Okólna posiada jedynie numery parzyste, ponieważ granicą miasta jest linia odcinka tej drogi. Mimo to, zabudowa po północnej stronie nosi adresy z nazwą ulica Okólna, chociaż znajdują się one w rzeczywistości nie w Łodzi, ale w miejscowości Łagiewniki Nowe.

Komunikacja miejska

Ulica Okólna w Łodzi to istotny szlak komunikacyjny, który łączy mieszkańców z innymi częściami miasta oraz pobliskim Zgierzem. Wzdłuż tej ulicy kursują autobusy zarówno łódzkiej, jak i zgierskiej komunikacji miejskiej.

Na trasie od ulicy Żółwiowej do granicy ze Zgierzem, na ulicy Okólnej, dostępne są następujące linie autobusowe:

  • MPK-Łódź:
    • 51A/B na odcinku Wycieczkowa – A: pętla Łagiewniki / B: rondo bł. o. Chylińskiego,
    • 66 na odcinku Żółwiowa – Łagiewnicka.
  • Markab Zgierz:
    • 2MUK na odcinku rondo bł. o. Chylińskiego – granica miasta,
    • 61MUK na odcinku Wycieczkowa – granica miasta.

Na Okólnej znajdują się dwie kluczowe pętle autobusowe: Łagiewniki, umiejscowiona pomiędzy Wycieczkową a Przyklasztorze, oraz Modrzew, która znajduje się przy ulicy Żółwiowej. Dodatkowo, przystanki autobusowe są dostępne przy ulicach: Serwituty, Łagiewnickiej, Antycznej (wyłącznie w kierunku Strykowskiej), Secesyjnej oraz przy posesji nr 244. Warto również zauważyć, że przy Strykowskiej, w rejonie Okólnej, znajduje się przystanek obsługujący linie 60A/B/C, co znacząco zwiększa dostępność komunikacyjną tego obszaru.

Otoczenie

Ulica Okólna to miejsce, które kryje w sobie wiele interesujących obiektów oraz instytucji. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych punktów w jej otoczeniu.

Przypisy

  1. Nieruchomości te mają numerację porządkową według ciągu ulicy Okólnej, choć fizycznie w Łagiewnikach Nowych ulicy takiej nie ma.
  2. Jest drogą powiatową pomiędzy ul. Opolską a skrzyżowaniem z drogą Zgierz-Stryków, po czym przechodzi w drogę krajową nr 71, którą jest przez ok. 800 m, aż do swego końca.
  3. Na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 13.05.2009 r.

Oceń: Ulica Okólna w Łodzi

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:12