Łagiewniki to jedno z najmniej zaludnionych osiedli administracyjnych w historycznej dzielnicy Łodzi, znanej jako Bałuty. Zgodnie z danymi z 2014 roku, w tej okolicy mieszka jedynie 1733 mieszkańców.
Osiedle to charakteryzuje się spokojną atmosferą oraz niewielką liczbą ludności, co sprawia, że jest to miejsce idealne dla osób poszukujących ciszy i ucieczki od miejskiego zgiełku. Łagiewniki to także obszar, który może przyciągać uwagę osób zainteresowanych odkrywaniem mniej znanych zakątków Łodzi.
Położenie i granice
Osiedle administracyjne jest umiejscowione w północno-wschodniej części Łodzi, w niegdysiejszej dzielnicy Bałuty. Większość jego obszaru pokrywa Las Łagiewnicki, który stanowi istotny element lokalnego ekosystemu. To osiedle obejmuje teren historycznej wsi o tej samej nazwie, która była niegdyś siedzibą gminy wiejskiej Łagiewniki. W 1945 roku, w wyniku procesów urbanizacyjnych, wieś ta została inkorporowana do Łodzi.
Nazwa Łagiewniki pochodzi od specjalistów rzemieślniczych, tzw. łagiewników, którzy w przeszłości zajmowali się wytwarzaniem naczyń klepkowych. To dziedzictwo rzemieślnicze nadal ma znaczenie w lokalnej kulturze i tożsamości.
Granice osiedla wyznaczają różne elementy przestrzenne: zachodnia część osiedla ogranicza się do torowiska kolejowego, które łączy Łódź Widzew ze Zgierzem. Północną granicę stanowi administracyjna linia miasta Łodzi, podczas gdy wschodnia granica przebiega ulicą Serwituty, a następnie wzdłuż krawędzi Lasu Łagiewnickiego aż do skrzyżowania z ulicą Strykowską.
Na tym odcinku trasa kieruje się na południe, a następnie znowu prowadzi krawędzią lasu oraz ulicą Kasztelańską, aż do torowiska, gdzie skierowuje się ku zachodowi. Tak zdefiniowane granice osiedla odzwierciedlają jego szczególne położenie w obrębie miejskiego krajobrazu Łodzi.
Charakter osiedla
Osiedle Łagiewniki w Łodzi ma charakter podmiejski, z dominującą zabudową jednorodzinną koncentrującą się w wschodniej jego części. Zachodnią i środkową część zajmuje rozległy Las Łagiewnicki, który stanowi znaczącą zieloną przestrzeń tego obszaru. W obręb osiedla Łagiewniki wchodzi także osiedle Arturówek, położone w jego południowej części.
Ochrona zdrowia
Na terenie osiedla usytuowane jest Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji im. bł. o. Rafała Chylińskiego, które dysponuje oddziałem dziecięcym. Obiekt ten znajduje się w malowniczym otoczeniu Lasu Łagiewnickiego, co zapewnia pacjentom komfortowe warunki.
Oświata
W Łagiewnikach działa jedna publiczna szkoła podstawowa – Szkoła Podstawowa nr 61 im. św. Franciszka z Asyżu. Ponadto w osiedlu znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów, które kształci przyszłych duchownych.
Przyroda
Osiedle wyróżnia się niezwykle bogatym środowiskiem przyrodniczym. Na jego terenie położony jest największy w Europie miejski kompleks leśny, znany jako Las Łagiewnicki, o łącznej powierzchni 1205 ha. Las ten jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich i charakteryzuje się pagórkowatą rzeźbą terenu, szczególnie w północnej części, gdzie niektóre wzgórza osiągają wysokość powyżej 250 m n.p.m. W dominującym składzie gatunkowym tego lasu znajdują się dęby (ok. 42%), sosna zwyczajna (ok. 27%) oraz brzoza brodawkowata (ok. 20%).
W Lesie Łagiewnickim stwierdzono występowanie około 500 gatunków owadów, w tym 21 gatunków motyli, 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków oraz 15 gatunków ryb. Na południu lasu znajduje się fragment o powierzchni 69,85 ha, który objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody Las Łagiewnicki. Celem tego rezerwatu jest ochrona siedlisk leśnych, w tym grądu oraz dąbrowy świetlistej, będących reliktami dawnej Puszczy Łódzkiej.
Cały obszar leśny leży w dorzeczu rzeki Bzury, która ma swoje źródło w Lesie Łagiewnickim. Oryginalny obszar źródłowy strugi znajdował się w pobliżu ulicy Strykowskiej, jednak z upływem lat zmienił swój charakter. Rzeka pojawia się już w uregulowanym korycie pod ulicą Strykowską, kierując się na zachód, przepływa przez osiedle Rogi i wpływa do Lasu Łagiewnickiego, gdzie tworzy zespół stawów (Arturówek-Dolny, Górny i Środkowy) z otaczającą je infrastrukturą rekreacyjną, w tym obiektem rekreacyjnym Arturówek (hotele, place zabaw, plaża i park linowy). W konsekwencji, Bzura przepływa pod ulicą Łagiewnicką i kieruje się na północ, przyjmując prawostronny dopływ – Brzozę, która ma swoje źródła w północno-wschodniej części lasu. Na jej obszarze zbudowano trzy zbiorniki retencyjne (Okólna, Leśny-Dolny i Górny), a także przyjmuje lewostronny dopływ w postaci epizodycznego cieku, znanego jako Leśniczanka. Obszar ujściowy tej strugi objęto ochroną jako użytek ekologiczny „Międzyrzecze Bzury i Łagiewniczanki”.
Na terenie Lasu Łagiewnickiego znajduje się zabytek kultury – pałac jednego z łódzkich fabrykantów, Ludwika Heinzla.
Religia
W południowej części osiedla, na Arturówku, znajduje się Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który pełni funkcję parafii rzymskokatolickiej. Natomiast w północnej części osiedla zlokalizowany jest Klasztor Ojców Franciszkanów, przy którym mieści się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. o. Rafała Chylińskiego, a także cmentarz rzymskokatolicki. W obrębie Lasu Łagiewnickiego można również znaleźć dwie historyczne kapliczki: św. Rocha i św. Antoniego.
Komunikacja
Osiedle łączy główne drogi o osi północ-południe, takie jak Wycieczkowa i Łagiewnicka, jak również Okólna, która przebiega w kierunku wschód-zachód, łącząc osiedle z drogą krajową nr 71. Zachodnią granicę osiedla wyznacza linia kolejowa nr 16 na odcinku Łódź Widzew – Zgierz, na której znajduje się przystanek Łódź Arturówek, obsługujący pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Warto zaznaczyć, że na terenie osiedla brakuje torowisk tramwajowych, dlatego komunikację miejską obsługują wyłącznie linie autobusowe MPK: 51 (warianty A i B), 61, 66 oraz 85.
Przypisy
- Home [online], www.centrumpluc.com.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Las Łagiewnicki – Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego [online], www.kultura.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Las Łagiewnicki w Łodzi [online], www.parki.org.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Zielona Łódź – las Łagiewnicki [online], www.zielonalodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Obiekt Rekreacyjny "Arturówek" [online], www.mosir.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Rzeka Bzura | Miasto Zgierz [online], www.miasto.zgierz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Przeglądanie danych – Użytek ekologiczny [online], crfop.gdos.gov.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Pałac Ludwika Heinzla w Lesie Łagiewnickim [online], parkilodzkie.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Rozkłady jazdy – MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], www.mpk.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- KazimierzK. Rymut KazimierzK., Nazwy miejscowe Polski, t. VI, L-Ma, 2013.
- WaldemarW. Bieżanowski WaldemarW., Łódka i inne rzeki łódzkie, wyd. II, Łódź: TOnZ, 2003.
- Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Wiskitno Drugie | Radiostacja (osiedle) | Śródmieście-Wschód | Stary Widzew (osiedle administracyjne) | Popielarnia (Łódź) | Janów (Łódź) | Piaski (Łódź) | Jędrzejów (Łódź) | Józefów (Łódź) | Charzew | Bałuty Zachodnie | Huta Szklana (Łódź) | Huta Jagodnicka | Andrzejów (osiedle w Łodzi) | Cyganka (Łódź) | Moskule | Wilanów (Łódź) | Osiedle ZUS w Łodzi | Sokołów (Łódź) | Żabieniec (Łódź)Oceń: Łagiewniki (Łódź)