Łagiewniki (Łódź)


Łagiewniki to jedno z najmniej zaludnionych osiedli administracyjnych w historycznej dzielnicy Łodzi, znanej jako Bałuty. Zgodnie z danymi z 2014 roku, w tej okolicy mieszka jedynie 1733 mieszkańców.

Osiedle to charakteryzuje się spokojną atmosferą oraz niewielką liczbą ludności, co sprawia, że jest to miejsce idealne dla osób poszukujących ciszy i ucieczki od miejskiego zgiełku. Łagiewniki to także obszar, który może przyciągać uwagę osób zainteresowanych odkrywaniem mniej znanych zakątków Łodzi.

Położenie i granice

Osiedle administracyjne jest umiejscowione w północno-wschodniej części Łodzi, w niegdysiejszej dzielnicy Bałuty. Większość jego obszaru pokrywa Las Łagiewnicki, który stanowi istotny element lokalnego ekosystemu. To osiedle obejmuje teren historycznej wsi o tej samej nazwie, która była niegdyś siedzibą gminy wiejskiej Łagiewniki. W 1945 roku, w wyniku procesów urbanizacyjnych, wieś ta została inkorporowana do Łodzi.

Nazwa Łagiewniki pochodzi od specjalistów rzemieślniczych, tzw. łagiewników, którzy w przeszłości zajmowali się wytwarzaniem naczyń klepkowych. To dziedzictwo rzemieślnicze nadal ma znaczenie w lokalnej kulturze i tożsamości.

Granice osiedla wyznaczają różne elementy przestrzenne: zachodnia część osiedla ogranicza się do torowiska kolejowego, które łączy Łódź Widzew ze Zgierzem. Północną granicę stanowi administracyjna linia miasta Łodzi, podczas gdy wschodnia granica przebiega ulicą Serwituty, a następnie wzdłuż krawędzi Lasu Łagiewnickiego aż do skrzyżowania z ulicą Strykowską.

Na tym odcinku trasa kieruje się na południe, a następnie znowu prowadzi krawędzią lasu oraz ulicą Kasztelańską, aż do torowiska, gdzie skierowuje się ku zachodowi. Tak zdefiniowane granice osiedla odzwierciedlają jego szczególne położenie w obrębie miejskiego krajobrazu Łodzi.

Charakter osiedla

Osiedle Łagiewniki w Łodzi ma charakter podmiejski, z dominującą zabudową jednorodzinną koncentrującą się w wschodniej jego części. Zachodnią i środkową część zajmuje rozległy Las Łagiewnicki, który stanowi znaczącą zieloną przestrzeń tego obszaru. W obręb osiedla Łagiewniki wchodzi także osiedle Arturówek, położone w jego południowej części.

Ochrona zdrowia

Na terenie osiedla usytuowane jest Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji im. bł. o. Rafała Chylińskiego, które dysponuje oddziałem dziecięcym. Obiekt ten znajduje się w malowniczym otoczeniu Lasu Łagiewnickiego, co zapewnia pacjentom komfortowe warunki.

Oświata

W Łagiewnikach działa jedna publiczna szkoła podstawowa – Szkoła Podstawowa nr 61 im. św. Franciszka z Asyżu. Ponadto w osiedlu znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów, które kształci przyszłych duchownych.

Przyroda

Osiedle wyróżnia się niezwykle bogatym środowiskiem przyrodniczym. Na jego terenie położony jest największy w Europie miejski kompleks leśny, znany jako Las Łagiewnicki, o łącznej powierzchni 1205 ha. Las ten jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich i charakteryzuje się pagórkowatą rzeźbą terenu, szczególnie w północnej części, gdzie niektóre wzgórza osiągają wysokość powyżej 250 m n.p.m. W dominującym składzie gatunkowym tego lasu znajdują się dęby (ok. 42%), sosna zwyczajna (ok. 27%) oraz brzoza brodawkowata (ok. 20%).

W Lesie Łagiewnickim stwierdzono występowanie około 500 gatunków owadów, w tym 21 gatunków motyli, 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków oraz 15 gatunków ryb. Na południu lasu znajduje się fragment o powierzchni 69,85 ha, który objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody Las Łagiewnicki. Celem tego rezerwatu jest ochrona siedlisk leśnych, w tym grądu oraz dąbrowy świetlistej, będących reliktami dawnej Puszczy Łódzkiej.

Cały obszar leśny leży w dorzeczu rzeki Bzury, która ma swoje źródło w Lesie Łagiewnickim. Oryginalny obszar źródłowy strugi znajdował się w pobliżu ulicy Strykowskiej, jednak z upływem lat zmienił swój charakter. Rzeka pojawia się już w uregulowanym korycie pod ulicą Strykowską, kierując się na zachód, przepływa przez osiedle Rogi i wpływa do Lasu Łagiewnickiego, gdzie tworzy zespół stawów (Arturówek-Dolny, Górny i Środkowy) z otaczającą je infrastrukturą rekreacyjną, w tym obiektem rekreacyjnym Arturówek (hotele, place zabaw, plaża i park linowy). W konsekwencji, Bzura przepływa pod ulicą Łagiewnicką i kieruje się na północ, przyjmując prawostronny dopływ – Brzozę, która ma swoje źródła w północno-wschodniej części lasu. Na jej obszarze zbudowano trzy zbiorniki retencyjne (Okólna, Leśny-Dolny i Górny), a także przyjmuje lewostronny dopływ w postaci epizodycznego cieku, znanego jako Leśniczanka. Obszar ujściowy tej strugi objęto ochroną jako użytek ekologiczny „Międzyrzecze Bzury i Łagiewniczanki”.

Na terenie Lasu Łagiewnickiego znajduje się zabytek kultury – pałac jednego z łódzkich fabrykantów, Ludwika Heinzla.

Religia

W południowej części osiedla, na Arturówku, znajduje się Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który pełni funkcję parafii rzymskokatolickiej. Natomiast w północnej części osiedla zlokalizowany jest Klasztor Ojców Franciszkanów, przy którym mieści się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. o. Rafała Chylińskiego, a także cmentarz rzymskokatolicki. W obrębie Lasu Łagiewnickiego można również znaleźć dwie historyczne kapliczki: św. Rocha i św. Antoniego.

Komunikacja

Osiedle łączy główne drogi o osi północ-południe, takie jak Wycieczkowa i Łagiewnicka, jak również Okólna, która przebiega w kierunku wschód-zachód, łącząc osiedle z drogą krajową nr 71. Zachodnią granicę osiedla wyznacza linia kolejowa nr 16 na odcinku Łódź WidzewZgierz, na której znajduje się przystanek Łódź Arturówek, obsługujący pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Warto zaznaczyć, że na terenie osiedla brakuje torowisk tramwajowych, dlatego komunikację miejską obsługują wyłącznie linie autobusowe MPK: 51 (warianty A i B), 61, 66 oraz 85.

Przypisy

  1. Home [online], www.centrumpluc.com.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  2. Las Łagiewnicki – Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego [online], www.kultura.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  3. Las Łagiewnicki w Łodzi [online], www.parki.org.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  4. Zielona Łódź – las Łagiewnicki [online], www.zielonalodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  5. Obiekt Rekreacyjny "Arturówek" [online], www.mosir.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  6. Rzeka Bzura | Miasto Zgierz [online], www.miasto.zgierz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  7. Przeglądanie danych – Użytek ekologiczny [online], crfop.gdos.gov.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  8. Pałac Ludwika Heinzla w Lesie Łagiewnickim [online], parkilodzkie.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  9. Rozkłady jazdy – MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], www.mpk.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  10. KazimierzK. Rymut KazimierzK., Nazwy miejscowe Polski, t. VI, L-Ma, 2013.
  11. WaldemarW. Bieżanowski WaldemarW., Łódka i inne rzeki łódzkie, wyd. II, Łódź: TOnZ, 2003.
  12. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.
  13. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).

Oceń: Łagiewniki (Łódź)

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24