Huta Jagodnicka to niegdyś wieś i kolonia, dziś stanowiąca osiedle w zachodniej części Łodzi, znajdująca się w obrębie dzielnicy Polesie. Administracyjnie, Huta Jagodnicka jest częścią osiedla Złotno. W dniu 1 stycznia 1988 roku, obszar ten został włączony do granic Łodzi.
Osiedle Huta Jagodnicka charakteryzuje się kilkoma wąskimi uliczkami, a główną z nich jest ulica Huta Jagodnica, wzdłuż której znajdują się jednorodzinne domy o typie wiejskim i podmiejskim. Teren ten, usytuowany na obrzeżach miasta, graniczy z Konstantynowem Łódzkim, co czyni go spokojnym miejscem do życia.
Łódź i Huta Jagodnicka są połączone za pomocą linii autobusowej nr 72A oraz 72B, co zapewnia mieszkańcom stosunkowo wygodny dostęp do większych aglomeracji. Zaledwie kilkaset metrów na zachód od osiedla, w granicach gminy Konstantynów, przebiega droga krajowa nr 71.
Otoczenie Huty Jagodnickiej to głównie szerokie pola uprawne oraz łąki, wśród których można natrafić na obszary pozostawione w stanie naturalnym, stanowiące nieużytki. Dodatkowo, w okolicy mieszkają niewielkie lasy, zapewniające urok przyrody w tej wiejskiej lokalizacji.
W pobliżu osiedla przepływa rzeka Jasieniec, otoczona licznymi niewielkimi strumieniami, które stanowią jej dopływy, co podkreśla naturalne piękno i bioróżnorodność tego miejsca.
Historia
Dawniej Huta Jagodnicka funkcjonowała jako samodzielna wieś oraz kolonia, a jej historia sięga lat 1867, gdy została przypisana do gminy Rąbień. W 1827 roku żyły tu zaledwie 189 osób, a na początku XX wieku ich liczba spadła do 122. W okresie międzywojennym miejscowość podlegała powiatowi łódzkiemu w województwie łódzkim. 1 kwietnia 1927 roku kolonię Huta Jagodnica wydzielono z gminy Rąbień, włączając ją do gminy Brus. Natomiast wieś Huta Jagodnica pozostała w gminie Rąbień.
Już 1 września 1933 roku zachodnia część powiatu łódzkiego przeszła reorganizację, a gminy zostały podzielone na gromady (sołectwa). Kolonia Huta Jagodnica w połączeniu z wsią Dąbrową utworzyły gromadę Jagodnica w granicach gminy Brus. Równocześnie wieś Huta Jagodnica oraz jej sąsiednie miejscowości Niesięcin i Rszew(ek) stworzyły gromadę Niesięcin w gminie Rąbień. W czasie II wojny światowej obie miejscowości stały się częścią III Rzeszy.
Po zakończeniu wojny, Huta Jagodnicka wróciła do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. Wieś pozostała w gromadzie Niesięcin w gminie Rąbień, natomiast gromada Jagodnica, obejmująca Huta Jagodnicę i Dąbrowę, została przekształcona w Dąbrowa. Po zniesieniu gminy Brus w 1946 roku gromada Dąbrowa znów była częścią gminy Rąbień. W ten sposób obie Huty Jagodnickie znalazły się w jednej gminie, aczkolwiek w ramach różnych gromad – wieś pozostała w gromadzie Niesięcin, a kolonia, odtąd zwana po prostu Jagodnicą, przynależała do gromady Dąbrowa.
W wyniku jesiennej reorganizacji administracji wiejskiej w 1954 roku zarówno wieś Huta Jagodnica, jak i kolonia (Huta) Jagodnica weszły w skład nowo utworzonej gromady Rąbień. W 1971 roku całkowita ludność zespołu wsi Dąbrowy, składającego się z Dąbrowy, Huty Jagodnickiej i Jagodnicy, liczyła 313 osób.
Od 1 stycznia 1973 roku Huta Jagodnicza została przyłączona do gminy Aleksandrów Łódzki, w ramach Dąbrowy. W latach 1975–1987 miejscowość administracyjnie należała do województwa łódzkiego. 1 stycznia 1988 roku zarówno wieś Hutę Jagodnicę (103,00 ha), jak i kolonię (Hutę) Jagodnicę (134,04 ha) włączono do Łodzi.
Uwaga: Ważne jest, aby nie mylić Jagodnicy, która została włączona do Łodzi w 1988 roku (dawna kolonia Huta Jagodnica) z obszarem Łodzi noszącym współczesną nazwę Jagodnica (przeszłość Jagodnicy Złotnej), która historycznie związana była z obszarem Nowe Złotno i została przyłączona do Łodzi już w 1946 roku.
Nowa Jagodnica (włączona do Łodzi w 1946 roku) rozciąga się wzdłuż ulicy Jagodnica, około 1,5 km na wschód od (kolonii Huty) Jagodnicy przekształconej w 1988 roku. Jagodnica włączona do Łodzi w 1988 roku obecnie znajduje się w pobliżu południowego odcinka współczesnej ulicy Huta Jagodnicka, w okolicach rzeki Jasieniec, graniczącej z konstantynowską Dąbrową.
Przypisy
- Statystyczna charakterystyka miejscowości w gromadach: pow. Łódź, woj. łódzkie (mapa).
- Uchwała Nr XIX/100/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 09.12.1972 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 20.12.1972 r., Nr 14, Poz. 185).
- Błędnie podano dotychczasową przynależność gromady Dąbrowa jako do gminy Brus. Gminę Brus zniesiono już 13.02.1946 r. (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35), a gromada Dąbrowa należała odtąd do gminy Rąbień (według Wykazu Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r., PRL, GUS, Warszawa).
- Uchwała Nr 34/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 04.10.1954 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z 01.12.1954 r., Nr 11, Poz. 39).
- Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
- Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933 r., nr 18, poz. 229.
- Dz.U. z 1927 r. nr 17, poz. 137.
- Jagodnica (1), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 370.
- a b c M.P. z 1987 r. nr 25, poz. 205.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Huta Szklana (Łódź) | Bałuty Zachodnie | Łagiewniki (Łódź) | Wiskitno Drugie | Radiostacja (osiedle) | Śródmieście-Wschód | Stary Widzew (osiedle administracyjne) | Popielarnia (Łódź) | Janów (Łódź) | Piaski (Łódź) | Andrzejów (osiedle w Łodzi) | Cyganka (Łódź) | Moskule | Wilanów (Łódź) | Osiedle ZUS w Łodzi | Sokołów (Łódź) | Żabieniec (Łódź) | Marysin (Łódź-Górna) | Złotno (Łódź) | Marianów (Łódź)Oceń: Huta Jagodnicka