Stare Miasto w Łodzi


Stare Miasto w Łodzi jest niezwykle istotnym miejscem związanym z historią tego regionu, które zyskuje na znaczeniu dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu. Obszar ten odzwierciedla centrum średniowiecznej osady miejskiej, która niegdyś nosiła nazwę Łódź.

To właśnie na Starym Mieście znajduje się wiele historycznych budynków oraz zabytków, które przypominają o dawnych czasach i kształtują tożsamość miasta.

Historia

Stare Miasto w Łodzi, zlokalizowane w pobliżu rzeki Łódki, powstało dzięki królowi Władysławowi Jagielle w 1423 roku. Historia tej dzielnicy jest ściśle związana z późniejszym rozwojem Nowego Miasta, które stało się centrum życia miejskiego, przenosząc się na współczesny Plac Wolności. W rezultacie Stare Miasto zwróciło się głównie w stronę ubogiej ludności żydowskiej, co miało swoje korzenie w obowiązujących do 1862 roku przepisach w Królestwie Polskim, które ograniczały możliwość osiedlania się i prowadzenia działalności gospodarczej przez Żydów do wyznaczonych rewirów – jednym z nich było właśnie Stare Miasto.

W okresie II wojny światowej teren Starego Miasta został włączony do łódzkiego getta, znanego jako Litzmannstadt Ghetto. Po zakończeniu wojny zniszczono obszar, który należał do getta, w tym osiedle zamieszkałe głównie przez Żydów, znajdujące się między Starym Rynkiem a Nowym Miastem. Po wojennej zagładzie, na tym terenie zaczęto tworzyć park, określany dzisiaj mianem Staromiejskiego.

W tym samym okresie na obszarze tym wybudowano nowe, „wzorcowe” osiedle, które zachowało nazwę „Stare Miasto”. Działania te wiązały się z dużą restrukturyzacją, w wyniku której zlikwidowano starszą zabudowę, wyróżniającą się przede wszystkim kamienicami czynszowymi. Teren Placu Starego Rynku również przeszedł zmiany, zniknęły stąd wszystkie kramy handlowe, a plac został wyłożony płytami chodnikowymi. W centralnym punkcie umiejscowiono pomnik Juliana Marchlewskiego, który stał się charakterystycznym elementem tego miejsca.

Do końca lat 80. XX wieku plac ten często pełnił rolę miejsca, w którym organizowano spotkania „aktywu partyjnego”. W 1991 roku, po burzliwej debacie społecznej, pomnik Marchlewskiego został zdemontowany, co znacząco wpłynęło na dalszy obraz Starego Miasta w Łodzi.

Architektura i położenie

W obrębie Starego Miasta możemy odkryć wiele interesujących miejsc, w tym Stary Rynek, który jest centralnym punktem tego obszaru. Prosto za nim znajduje się plac Kościelny, a w niedalekiej odległości mamy również Park Staromiejski, zlokalizowany pomiędzy ulicami zachodnią, północną, franciszkańską, wolborską oraz podrzeczną.

Stare Miasto to również malownicze ulice, w tym Kościelna, Drewnowska, Nowomiejska, Zgierska, Podrzeczna, Wolborska oraz Bojowników Getta Warszawskiego, wcześniej znana jako Żydowska. Warto również zwrócić uwagę na ulicę Zachodnią, dawniej Stodolniana.

Obszar Starego Miasta, według Systemu Informacji Miejskiej, jest wytyczony przez granice dzielnic Bałuty oraz Polesie, jakie wyznaczają ogródki działkowe oraz szereg ulic, w tym ul. Czarnkowską, Modrą, Wrześnieńską, Osiedlową, a także przedłużenie ul. Osiedlowej do ul. Krótkiej, ul. Berlińskiego, ul. Młynarską i ul. Wojska Polskiego. Wszystko to sprawia, że Stare Miasto w Łodzi to niezwykle atrakcyjny i dynamiczny obszar pełen historii i architektonicznych ciekawostek.

Przypisy

  1. EwaE. Michalska-Markert, Spacerem po... Łodzi, Skrzeszew–Warszawa: M.C. Kwadrat Agata Kisza; Agencja Wydawnicza Egros, 2016, s. 37, ISBN 978-83-63957-76-6 [dostęp 21.08.2024 r.]
  2. KrzysztofK. Woźniak i inni, O krok od "starego geszaftu". Nowa Dzielnica, nowa perspektywa, [w:] DorotaD. Ceran, ArkadiuszA. Grzegorczyk (red.), Kronika miasta Łodzi. 200 lat Łodzi przemysłowej, „Kronika miasta Łodzi”, nr 88, Łódź: Urząd Miasta Łodzi; Biuro Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi, 2020, ISSN 1231-5354
  3. EwaE. Michalska-Markert, Spacerem po... Łodzi, Skrzeszew–Warszawa: M.C. Kwadrat Agata Kisza; Agencja Wydawnicza Egros, 2016, s. 34–35, ISBN 978-83-63957-76-6 [dostęp 21.08.2024 r.]

Oceń: Stare Miasto w Łodzi

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:7