Łagiewniki A


Obszar, który pragniemy przedstawić, to Łagiewniki A, znany również jako Łagiewniki A Las. Jest to dawny region wiejski, który został włączony w 1946 roku do północnej części Łodzi, a obecnie stanowi część dzielnicy Bałuty.

Łagiewniki A leżą w malowniczej okolicy, gdyż zlokalizowane są pośrodku Lasu Łagiewnickiego, przy ulicy Wycieczkowej. W tym rejonie znajduje się Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym, które pełni istotną rolę w rozwoju turystyki konnej oraz edukacji na temat ochrony środowiska.

Warto też wspomnieć, że w Łagiewnikach A funkcjonuje siedziba Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, która odpowiada za zarządzanie parkami krajobrazowymi w tym regionie. Dodatkowo, znajduje się tu Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Leśnictwa Miejskiego Łódź, gdzie prowadzone są działania na rzecz ochrony lokalnej fauny.

Historia

Łagiewniki A to historyczny folwark, który od 1867 roku znajduje się w gminie Łagiewniki, mieszczącej się w powiecie łódzkim. W okresie międzywojennym jego status przynależał do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. Na początku lat dwudziestych, dokładnie w 1921 roku, liczba mieszkańców tego obszaru wynosiła zaledwie 41 osób.

W dniu 1 września 1933 roku, Łagiewniki A stały się częścią nowo utworzonej gromady, która nosiła nazwę Łagiewniki Klasztor, wchodzącej w skład gminy Łagiewniki. Gromada ta obejmowała klasztor Łagiewniki, folwark i osadę Łagiewniki oraz folwark Łagiewniki A Las.

Okres II wojny światowej przyniósł wiele zmian, gdyż folwark ten został włączony do III Rzeszy. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, Łagiewniki A na krótko powróciły do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim, jednakże już 13 lutego 1946 roku zostały włączone do Łodzi, zmieniając swój status administracyjny na stałe.

Przypisy

  1. Google Maps
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  4. Łagiewniki (6), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 572.
  5. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 18, poz. 229.
  6. Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35.

Oceń: Łagiewniki A

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:13