Plac Kościelny w Łodzi


Plac Kościelny w Łodzi to miejsca pełne historii i tradycji, znajdujący się w jednej z najstarszych dzielnic tego miasta.

Jest to obszar, który z pewnością zasługuje na uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów pragnących poznać bogatą przeszłość Łodzi.

Historia

Pierwsze wzmianki o placu Kościelnym datowane są na rok 1414. Jednakże, nie można wykluczyć, że już w połowie XIV wieku istniał on w towarzystwie kościoła. To właśnie kościół, który przez wieki stał się integralną częścią placu, był pierwotnie drewniany i pozostawał we władaniu biskupów włocławskich. W 1897 roku został zbudowany murowany, stylowy gmach według projektu Konstantego Wojciechowskiego.

W przeszłości, Plac Kościelny wraz z Starym Rynkiem stanowił centrum rolniczej Łodzi. Jednakże, od końca XIX i początku XX wieku, kiedy to Łódź zaczęła ewoluować w wielokulturową metropolię, znaczenie tych miejsc zmalało na rzecz Rynku Nowego Miasta. W tym okresie dominującą część mieszkańców stanowili Żydzi oraz najbiedniejsi Polacy.

W 1940 roku w Łodzi utworzono jedno z największych gett w Polsce i Europie, w którym żyło ponad 200 tysięcy Żydów i Cyganów. W trakcie funkcjonowania getta, Plac Kościelny stanowił drugie, po Bałuckim Rynku, centralne miejsce w tej zamkniętej społeczności. W znajdujących się tam kamienicach miały siedziby istotne instytucje oraz urzędy, takie jak centrala gettowej sieci telefonicznej, Wydział Ewidencji Ludności z Biurem Meldunkowym, Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Statystyczny i Archiwum. Po drugiej stronie ulicy Zgierskiej ulokowana była komenda policji żydowskiej, a w domu parafialnym, przy ul. Kościelnej 8, znajdował się komisariat niemieckiej policji kryminalnej. Po zakończeniu II wojny światowej plac wrócił do codziennego życia miasta.

Przypisy

  1. Getto Łódzkie, Litzmannstadt Getto, Plac Kościelny [online], lodzgetto.pl [dostęp 03.11.2024 r.]
  2. Getto Łódzkie, Litzmannstadt Getto, Wstęp [online], lodzgetto.pl [dostęp 03.11.2024 r.]

Oceń: Plac Kościelny w Łodzi

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:12