Ulica Ogrodowa w Łodzi


Ulica Ogrodowa jest jednym z interesujących traktów w Łodzi, o całkowitej długości wynoszącej około 1,4 km. Ta ulica przebiega przez dwie popularne dzielnice: Bałuty oraz Polesie. Jej początek znajduje się na skrzyżowaniu z ulicami Nowomiejską i Północną, gdzie ulica Ogrodowa stanowi kontynuację Północnej, a jej koniec prowadzi bezpośrednio do głównej bramy Starego Cmentarza, z którego przechodzi w ulicę Srebrzyńską.

Warto zauważyć, że odcinek ulicy Ogrodowej od Nowomiejskiej do ulicy Zachodniej, jak również fragment od ulicy Cmentarnej w kierunku Starego Cmentarza, jest wyposażony w torowisko tramwajowe, co czyni ją ważnym elementem transportu publicznego.

Historia

Historyczny odcinek ulicy Ogrodowej, znajdujący się pomiędzy ulicą Piotrkowską (obecnie znaną jako Nowomiejska) a ulicą Zachodnią, pierwotnie nazywał się Północna. Dopiero po wydłużeniu tej ulicy w roku 1863 na zachód od ulicy Zachodniej, nadano jej nazwę Ogrodowa, obowiązującą na całej jej długości.

Ulica ta przebiegała wzdłuż Starego Cmentarza, a jej zasięg stopniowo się wydłużał, łącząc się z ulicą Srebrzyńską, która była główną drogą do wsi Mania. Z czasem ulica Ogrodowa stała się kluczową arterią komunikacyjną dla fabryki Izraela Poznańskiego, której zakład zlokalizowany był po północnej stronie tej ulicy. Południowa strona natomiast została przeznaczona na budowę mieszkań dla pracowników fabryki.

W trakcie niemieckiej okupacji, ulica zyskała nazwę Gartenstraβe. Po zakończeniu II wojny światowej przywrócono jej dotychczasową polską nazwę, a także rozbudowano infrastrukturę, dodając drugą jezdnię na odcinku między ulicą Nowomiejską a Zachodnią.

Ważne miejsca

Ulica Ogrodowa w Łodzi jest miejscem, w którym znajduje się wiele ważnych i interesujących obiektów. W okolicy tej ulicy można odnaleźć:

Przypisy

  1. Domy robotnicze na Ogrodowej – Topografie. topografie.pl. [dostęp 05.09.2015 r.]
  2. Pałac Izraela Poznańskiego – Topografie. topografie.pl. [dostęp 05.09.2015 r.]
  3. Fabryka Izraela Poznańskiego – Topografie. topografie.pl. [dostęp 05.09.2015 r.]
  4. ul. Ogrodowa – Topografie. topografie.pl. [dostęp 05.09.2015 r.]
  5. a b Mapy Google. Mapy Google. [dostęp 05.09.2015 r.]
  6. Mapy Google. Mapy Google. [dostęp 05.09.2015 r.]
  7. Mapy Google. Mapy Google. [dostęp 05.09.2015 r.]
  8. MieczysławM. Różański MieczysławM., Dzieje najstarszych łódzkich cmentarzy katolickich do końca XIX wieku, „Łódzkie Studia Teologiczne”, 1995 r.

Oceń: Ulica Ogrodowa w Łodzi

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:11