Ulica Hipoteczna w Łodzi to ciekawy fragment miejskiej przestrzeni, usytuowany w historycznej dzielnicyBałuty. Jej początek znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Limanowskiego, gdzie kontynuuje trasę ul. Klonowej. Ulica ta kończy się przy ul. Pojezierskiej, a dalszym ciągiem tej ulicy jest ul. Kalinowa.
W przeszłości, ulica Hipoteczna łączyła się z innymi istotnymi arteriam, takimi jak Błękitna, dzisiaj znana jako Radłowa. Choć fizycznie Radłowa zaczyna się przy ul. Prożka, możliwe jest przejechanie od lub do Hipotecznej przez nieco zaniedbany trawnik. Inne ulice, które graniczyły z Hipoteczną, to Aleksandra Fredry, której początek wyznacza ul. Grunwaldzka, a także Ułańska, która obecnie nie nosi nazwy i ma charakter bezimiennej alei parkowej.
Interesującym aspektem tej ulicy jest fakt, że około 150 metrów od skrzyżowania Hipotecznej z Limanowskiego i Klonową, przecina ją podziemnie rzekaBałutka, która została schowana do kanału. Ulica ta ma interesującą historię, w przeszłości bowiem znajdowały się przy niej cegielnie, co dodaje jej unikalnego charakteru. Parzyste numery adresowe ulokowane są po zachodniej stronie ulicy.
Otoczenie
Na ulicy Hipotecznej 3/5 usytuowana jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1. Warto zwrócić uwagę na adres Hipoteczna 5A, gdzie zlokalizowana jest Stacja elektroenergetyczna 110/15/6 kV „Żubardź”. Naprzeciwko tej stacji, pod numerem 6, znajduje się Instytut Technologii Eksploatacji, będący Państwowym Instytutem Badawczym i Zakładem Technik Włókienniczych.
Na obszarze około 2 ha, przy numerze 7/9, wznosiła się niegdyś fabryka należąca do znanego łódzkiego przemysłowca – Karola Teodora Buhle (1868–1937). Zakład ten dawał zatrudnienie około 2000 robotnikom oraz 100 urzędnikom. Po zakończeniu II wojny światowej kompleks włókienniczy został upaństwowiony, a na jego miejscu powstały Zakłady Przemysłu Jedwabniczego im. generała Walerego Wróblewskiego. W ostatnich latach swego funkcjonowania mieściła się tam pracownia spółki Ortal Textil. Z biegiem czasu fabrykę zburzono w latach 2009–2010, ocalał jednak monumentalny budynek dawnej kotłowni.
Mimo ambitnych zamierzeń dotyczących nowych inwestycji, takich jak nowe osiedla mieszkalne czy kompleksy biurowe, niegdyś tętniący życiem teren poprzemysłowy stał się nieużytkiem, porastającym dziką roślinnością. W pobliżu, przy ul. Srebrnej 32, znajduje się zabytkowa willa Karola Teodora Buhle. Ten pałac fabrykancki, wzniesiony w 1905 roku, udało się zachować dzięki wpisowi do łódzkiej ewidencji zabytków. Po gruntownej rewitalizacji w budynku przez pewien czas funkcjonowała placówka ING Banku Śląskiego.
Wyburzenie Ortalu sprawiło, że pałac stał się dobrze widocznym obiektem z ulicy. Warto nadmienić, że pomiędzy ulicami Hipoteczną i Wojciecha Kilara usytuowany jest również Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi; to właśnie tam kręcono takie filmy jak „Daleko od szosy” oraz „Profesor na drodze”. Na wschodniej stronie ulicy, pomiędzy Srebrną a Pojezierską, rozciąga się blokowisko usytuowane na osiedlu Pojezierskiej. Z kolei po zachodniej stronie, między Olsztyńską a Pojezierską, zlokalizowany jest bezimienny zieleniec.
Komunikacja miejska
W obszarze ulicy Hipotecznej w Łodzi funkcjonuje szereg linii transportu publicznego, co ułatwia podróżowanie mieszkańcom oraz turystom.
Linia 99 obsługuje całą długość ulicy, łącząc Radogoszcz Zachód z Retkinią. Dodatkowo, przez ważne skrzyżowanie Hipoteczna / Limanowskiego / Klonowa przechodzą tramwajowe linie, w tym linia 2, która kursuje między Dw. Łodzią Dąbrowa a Kochanówką, oraz linia 5, łącząca Chojny i Kurczaki z Dw. Łodzią Żabieniec.
Warto również zwrócić uwagę na nocne kursy transportu, w tym linię N1A/B, która kursuje pomiędzy Janowem oraz przystankami A: Aleksandrów Targowy Rynek i B: Teofilów Rojna. Przez skrzyżowanie Hipoteczna / Pojezierska / Kalinowa prowadzą linie autobusowe 73, która łączy Radogoszcz Zachód z placem Wolności, oraz linia 81, kursująca między centrum Szczecińska a Sikawą Centrum Handlowe. Nocna linia N5A/B również jest dostępna z Radogoszczy Zachód, oferując połączenia A: Janów i B: Andrespol.
Przystanki komunikacji miejskiej znajdują się w strategicznych lokalizacjach przy ulicach Limanowskiego, Olsztyńskiej oraz Pojezierskiej, co zapewnia wygodny dostęp do transportu publicznego dla mieszkańców tej części Łodzi.
Przypisy
- Schematy linii tramwajowych i autobusowych [online], Urząd Miasta Łodzi [dostęp 17.06.2021 r.]
- Fabryka Buhla :: Fabryki Łodzi [online], fabryki-lodz.manifo.com [dostęp 24.05.2017 r.]
- Monik@, baedeker łódzki: Willa Karola Teodora Buhle i... miejsce po „Zakładach Włókienniczych Karol T. Buhle” [online], baedeker łódzki [dostęp 24.05.2017 r.]
- Mapa hydrograficzna, [w:] RyszardR. Bonisławski RyszardR., Z biegiem łódzkich rzek, Łódź: Urząd Miasta Łodzi: Wydział Gospodarki Komunalnej, 2010. Brak numerów stron w książce
- Express Ilustrowany, Urząd Miasta Łodzi: Plan starej Łodzi – około 1935 roku (nakładem firmy A.J. Ostrowskiego) ~ ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. Zbiór kartograficzny, sygn. S-83.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Polskiej Organizacji Wojskowej w Łodzi | Ulica Przędzalniana w Łodzi | Ulica Zielona w Łodzi | Aleja Grzegorza Palki w Łodzi | Ulica Rzgowska w Łodzi | Ulica Edwarda Abramowskiego w Łodzi | Ulica Gdańska w Łodzi | Ulica gen. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi | Ulica Janusza Kusocińskiego w Łodzi | Ulica ks. bpa Wincentego Tymienieckiego w Łodzi | Ulica Kolumny w Łodzi | Ulica Maratońska w Łodzi | Ulica Walerego Wróblewskiego w Łodzi | Ulica Łąkowa w Łodzi | Ulica Lutomierska w Łodzi | Ulica Ogrodowa w Łodzi | Ulica Lipowa w Łodzi | Ulica Legionów w Łodzi | Ulica Kurczaki w Łodzi | Ulica Jana Kilińskiego w ŁodziOceń: Ulica Hipoteczna w Łodzi