Nowe Centrum Łodzi


Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to żywy organizm rozwijający się w samym sercu Łodzi, na obszarze Śródmieścia, którego granice wyznaczają ulice: Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima oraz Piotrkowską. Projekt ten, który realizowany jest od 2007 roku, ma na celu stworzenie dynamicznego centrum łączącego różne aspekty życia miejskiego, w tym biznes, handel, kulturę oraz transport.

NCŁ jest największą inwestycją tego rodzaju w Europie Środkowej, co czyni go wyjątkowym przedsięwzięciem. Zarządem projektu kieruje Błażej Moder, a biuro zarządzające znajduje się w historycznej rezydencji Adolfa Daubego, usytuowanej przy ul. Piotrkowskiej 171/173.

Cel projektu i jego charakter

Głównym celem budowy jest zwiększenie prestiżu Łodzi na arenie międzynarodowej oraz promowanie rewitalizacji historycznych obiektów znajdujących się w mieście. Dodatkowo, projekt ma na celu ożywienie lokalnej gospodarki i stworzenie przestrzeni, która będzie atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Realizacja linii kolejowej oraz nowego dworca Łódź Fabryczna pod ziemią umożliwi zagospodarowanie przestrzeni, która do tej pory była podzielona przez tory kolejowe i stację. Nowe Centrum Łodzi stanie się miejscem, w którym powstanie wiele biurowców, restauracji oraz obiektów kultury i rozrywki, co przyczyni się do powstania licznych miejsc pracy dla mieszkańców miasta.

Program dotyczący realizacji Nowego Centrum Łodzi został opracowany na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2007 roku. W początkowym etapie projekt obejmował teren ograniczony ulicami Tuwima, Sienkiewicza, Narutowicza oraz Kopcińskiego. Z kolei 4 lipca 2012 roku rozszerzono go o dodatkowy fragment, obejmujący kwartal Tuwima, Piotrkowską, Narutowicza i Sienkiewicza. Głównym autorem pierwszej koncepcji zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi jest uznawany na całym świecie luksemburski urbanista Rob Krier. To on w 2007 roku stworzył bazę planu, która obejmowała umiejscowienie dworca Łódź Fabryczna, funkcjonalne strefy oraz siatkę ulic.

Na podstawie tej koncepcji powstał pierwszy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru Nowego Centrum. W 2013 roku Miasto podjęło decyzję o aktualizacji MPZP, którego finalna wersja ma zostać przyjęta w IV kwartale 2014 roku.

Podział i najważniejsze inwestycje

Nowe Centrum Łodzi jest wyjątkowym przedsięwzięciem, które obejmuje trzy kluczowe strefy, każda z unikalnymi funkcjami. Strefa I o powierzchni 40 ha koncentruje się na integracji działań kulturalnych, komercyjnych oraz mieszkaniowych, znajdując się w obrębie ulic Kilińskiego, Tuwima, Nowotargowej oraz Narutowicza. Strefa II, natomiast, zajmuje 30 ha i łączy funkcje komercyjne z projektami rewitalizacyjnymi mającymi na celu zachowanie historycznej zabudowy miejskiej, usytuowana jest w kwartale ulic Nowotargowej, Tuwima, Kopcińskiego oraz Narutowicza. Strefa III to 30-hektarowy obszar, znany z gęstej zabudowy historycznej, wymagającej intensywnej rewitalizacji oraz uzupełnień, rozciągający się pomiędzy Piotrkowską, Tuwima, Kilińskiego oraz Narutowicza.

Centrum multimodalne Łódź Fabryczna

W latach 2011-2016, w ramach budowy Nowego Centrum Łodzi, dworzec Łódź Fabryczna przeszedł gruntowną modernizację. Zlikwidowano istniejące dotychczas naziemne obiekty dworcowe oraz odcinki torów, które dzieliły miasto na dwie części. Utworzono podziemną stację kolejową, która stała się ważnym węzłem multimodalnym, łączącym komunikację kolejową z miejską, pieszą oraz rowerową. To szerokie zagospodarowanie terenu pozwoliło na uwolnienie obszarów byłej trasy kolejowej. Ponadto, projekt zakłada stworzenie tunelu średnicowego pod miastem, który poprowadziłby do dworca Łódź Kaliska. Eksperci oceniają go jako najnowocześniejszy dworzec w Polsce.

EC1 – Miasto Kultury

Nieopodal dworca Łódź Fabryczna znajduje się pierwsza elektrownia w Łodzi, znana jako EC1, która od 2010 roku jest stopniowo rewitalizowana i przekształcana w centrum kultury i rozrywki. EC1 to obszerny kompleks podzielony na trzy główne sekcje. Jego rewitalizacja, wyceniana na 274 miliony złotych, z czego znaczna część pochodzi z funduszy unijnych, ma na celu utrzymanie unikalnego postindustrialnego charakteru tej lokalizacji przy jednoczesnym dostosowaniu jej do nowoczesnych funkcji. Budynek EC1 Wschód koncentruje się na działaniach kulturalno-artystycznych, oferując przestrzeń na warsztaty, seminaria i projekty dla młodych artystów. W ramach oferty powstał teatr dźwięków, gdzie można nagrywać i montować muzykę filmową. Dodatkowo, obiekt oferuje planetarium, kino 3D, oraz m.in. bibliotekę, galerię i sale seminaryjno-konferencyjne.

W sekcji EC1 Zachód znajduje się interaktywne Centrum Nauki i Techniki, w którym prezentowane są stałe ekspozycje składające się z interaktywnych urządzeń, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji. Oferta zwiedzania odbywa się według wyznaczonych tematów, takich jak ścieżki energii, historia i cywilizacja oraz „Mikroświat – Makroświat”. Głównym motywem przewodnim jest prezentacja procesów powstawania energii, co stanowi nawiązanie do historycznego przeznaczenia obiektu.

Przypisy

  1. Otwarty został najnowocześniejszy dworzec w Polsce – Łódź Fabryczna. [w:] Baza polskich inwestycji budowlanych „Urbanity.pl”. urbanity.pl, 12.12.2016 r. [dostęp 13.08.2017 r.]
  2. Robert Wachowicz: Najnowocześniejszy dworzec w Polsce. [w:] Strona WAGOdirect.pl > Kategorie+ – Inteligentny budynek [on-line]. WAGO ELWAG Sp. z o.o., 12.2016 r. [dostęp 13.08.2017 r.]
  3. Zespół wGospodarce.pl: Zamiast słów: Łódź Fabryczna – najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce już działa. [w:] Portal „wGospodarce.pl”. wgospodarce.pl, 11.12.2016 r. [dostęp 13.08.2017 r.]
  4. Beata Rogaczewska: Łódź Fabryczna: największy podziemny dworzec kolejowy w Polsce i trzeci w Europie. [w:] Portal dziennika „Rzeczpospolita”. rp.pl, 01.11.2016 r. [dostęp 13.08.2017 r.]
  5. Nowe Centrum Łodzi. Rewitalizacja EC-1. Strona Urzędu Miasta Łodzi. uml.lodz.pl, [dostęp 03.12.2013 r.]
  6. Nowe Centrum Łodzi największą inwestycją w Europie Środkowej. Za 2 mld zł. Portal Newseria Biznes. biznes.newseria.pl, 26.06.2012 r. [dostęp 03.12.2013 r.]

Oceń: Nowe Centrum Łodzi

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:12