Kościół św. Teresy w Łodzi


Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko to wyjątkowa katolicka świątynia parafialna, która znajduje się w sercu Łodzi. Zlokalizowana jest przy ulicy Kopcińskiego 1/3, w pobliżu ronda Solidarności, miejsc o dużym znaczeniu dla mieszkańców tego miasta.

Duszpasterstwo w tej świątyni prowadzą księża salezjanie, którzy angażują się w życie lokalnej społeczności.

Historia

Budowa nowoczesnej świątyni rozpoczęła się w kwietniu 1950 roku, w sąsiedztwie starszego, drewnianego kościoła, który pochodził z 1493 roku. Ta ikonka historii miała swój nowy dom, ale z czasem ustąpiła miejsca nowej konstrukcji.

Po zakończeniu budowy, która miała miejsce w roku 1963, drewniany kościółek został rozmontowany i przeniesiony do wsi Łękawa, a jego miejsce zajęła nowa, nowoczesna świątynia.

Projekt architektoniczny tej nowej budowli opracowali znani architekci, Józef i Witold Korscy, którzy nadali temu miejscu nowatorski charakter, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Architektura

Świątynia ta została zaprojektowana na planie greckiego krzyża, co nadaje jej niepowtarzalny charakter. Podstawa kościoła ma wymiary 50 na 50 metrów, co znacznie wpływa na jego monumentalność. Wysokość budowli, mierzona od ziemi do szczytu krzyża na dużej kopule, wynosi 64 metry, co czyni ją widoczną z daleka.

Kopuła główna, o średnicy 23 metry, jest zwieńczona charakterystycznym elementem architektonicznym. Warto również zauważyć, że poza centralną kopułą, kościół wzbogacony jest o cztery mniejsze kopuły umieszczone w rogach budowli, co dodatkowo podkreśla jego bogaty wygląd.

Organy

W świątyni św. Teresy, na chórze muzycznym, znajdują się organy z mechaniczną trakturą gry oraz elektryczną trakturą rejestrów. Charakteryzują się imponującą ilością 64 głosów rozłożonych na cztery klawiatury ręczne oraz pedał. Ten znakomity instrument został wyprodukowany w 1992 roku przez renomowaną firmę „Kamińscy” z Warszawy.

Dyspozycja organów

Organy te mają wiele różnorodnych głosów, które zostały oznaczone kolorami, co ułatwia ich identyfikację. Najdłuższa piszczałka w kontekście długości głosu wynosi: np. 8′ ≈ 2,5 m.

Manuał I (pozytywny)Manuał II (główny)Manuał IIIManuał IVPedał

Pryncypał 8′,
Kwintadena 8′,
Flet kryty 8′,
Oktawa 4′,
Flet rurkowy 4′,
Oktawa spicz. 2′,
Kwinta 1 1/3′,
Flet 1′,
Sesquialtera 2 rzędy,
Szarf 5 rzędów 1′,
Dulcjan 16′,
Róg krzywy 8′

Pryncypał 16′,
Pryncypał 8′,
Flet kryty 8′,
Flet rurkowy 8′,
Gamba 8′,
Oktawa 4′,
Róg kozi 4′,
Kwinta 2 2/3′,
Oktawa 2′,
Kornet 3-5 rzędów,
Mixtura 4-6 rzędów 2′,
Cymbałki 4 rzędy 1′,
Trąba 16′,
Trąbka horyzontalna 8′,
Trąbka horyzontalna 4′

Kwintadena 16′,
Pryncypał 8′,
Flet podwójny 8′,
Salicet 8′,
Unda Maris 8′,
Pryncypał 4′,
Flet łączony 4′,
Nasat 2 2/3′,
Flet leśny 2′,
Tercja 1 3/5′,
Mixtura 4-6 rzędów 2 2/3′,
Cymbałki 3 rzędy ½’,
Bombard 16′,
Trąbka 8′,
Obój 8′,
Szałamaja 4′

Róg kozi 8′,
Flet kryty 8′,
Kwintadena 4′,
Pryncypał 2′,
Kwinta 1 1/3′,
Septima 1 1/7′,
Oktawa 1′,
Cymbałki 3 rzędy 1/6′,
Vox humana 8′,
Dzwony

Kontrabas 32′,
Pryncypał 16′,
Subbas 16′,
Oktawa 8′,
Flet rurkowy 8′,
Oktawa 4′,
Kwintadena 2′,
Alikwot 3 rzędy 5 1/3′,
Mixtura 6 rzędów 4′,
Puzon 32′,
Puzon 16′,
Trąbka 8′,
Trąbka 4′

Instrument ten wyposażony jest w tremolo dla manuałów I, III oraz IV, a także posiada szafę ekspresyjną dla manuałów III i IV. Dodatkowo, organy mają wskaźnik crescendo, co pozwala na efektywne użycie dynamiki w wykonywanych utworach. Warto też dodać, że instrument wyposażono w elektroniczną pamięć kombinacji typu Setzer, co znacząco usprawnia jego obsługę.


Oceń: Kościół św. Teresy w Łodzi

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:15