Kościół, który nosi imię św. Elżbiety Węgierskiej, to ważny obiekt sakralny usytuowany w Łodzi, dokładnie przy ulicy bł. Anastazego Pankiewicza 15.
Obok świątyni, w sąsiednim, wielopiętrowym budynku, znajduje się klasztor ojców Bernardynów, który pełni istotną rolę w życiu religijnym i społeczności lokalnej.
Dodatkowo, w tym samym kompleksie mieści się Zespół Szkół OO. Bernardynów, który zapewnia edukację w duchu wartości chrześcijańskich.
Historia
Klasztor oo. Bernardynów powstał dzięki zapałowi o. Anastazego Pankiewicza. To on zakupił kilka działek w okolicy Doły i w latach 1932–1937 zrealizował tam projekt budowy dużego gmachu, który przeznaczono na klasztor oraz gimnazjum. Do tego kompleksu dołączono także jednonawowy kościół św. Elżbiety, wzbogacony o wolno stojącą dzwonnicę. Świątynię zaprojektował architekt Wiesław Lisowski, nadając jej nowoczesny styl modernistyczny z kasetonowym sklepieniem. Jej poświęcenie miało miejsce 30 października 1932 roku, kiedy to biskup Wincenty Tymieniecki nadał jej sakralny charakter.
W tym samym roku, po kanonicznej erekcji domu, o. Anastazy Pankiewicz pełnił rolę pierwszego przełożonego klasztoru. W 1937 roku zainaugurowano w nim prywatne gimnazjum ogólnokształcące, w którym oprócz zakonnego katechety zatrudniono tylko nauczycieli świeckich. Już w 1939 roku łódzka rezydencja bernardynów została podniesiona do rangi konwentu.
Okres II wojny światowej był czasem trudnym. Kompleks bernardynów został zajęty przez Niemców, a zakonnicy musieli opuścić swoje miejsce. Budynki gimnazjum przejęła instytucja Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, w wyniku czego w świątyni urządzono garaże i stajnię. Taka sytuacja spowodowała, że w 1945 roku świątynia została poświęcona po raz drugi, aby przywrócić jej pełną funkcję sakralną.
Powracający w 1945 roku bernardyni ponownie osiedlili się w Łodzi. Zajęli sutereny i parter budynku gimnazjum, ponieważ władze państwowe wynajęły wszystkie piętra, przeznaczając je na cele edukacyjne. Początkowo mieściło się tam XI Liceum Ogólnokształcące, a później szkoła pielęgniarska.
W dniu 20 listopada 1974 roku, przy kościele św. Elżbiety, została erygowana parafia. Warto zauważyć, że kościół początkowo usytuowany był przy ul. Spornej 71/73. Jednak w 2007 roku, na wniosek proboszcza oraz grupy parafian, Rada Miejska w Łodzi zmieniła nazwę odcinka ulicy Spornej od Wojska Polskiego do alei Grzegorza Palki, nadając mu imię bł. Anastazego Pankiewicza.
W 1990 roku klasztor w Łodzi stał się nowym domem dla Niższego Seminarium Duchownego Prowincji OO. Bernardynów, które przeniesiono z Kalwarii Zebrzydowskiej. Pięć lat później, w 1995 roku, seminarium przekształciło się w koedukacyjne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. O. Anastazego Pankiewicza. Obecnie tradycje przedwojennej szkoły bernardyńskiej kontynuują dwie placówki edukacyjne: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. o. Anastazego Pankiewicza oraz Szkoła Podstawowa im. o. Anastazego Pankiewicza.
W 2019 roku zakon ogłosił plany związane z modernizacją obiektu, które obejmowały podwyższenie wieży oraz budowę nowego, stromego dachu na świątyni, ponieważ dotychczasowy, płaski dach nie spełniał swoich funkcji i przeciekał. Jednakże te projekty przebudowy spotkały się z oporem ze strony dwóch grup społeczników, które apelowały o zachowanie oryginalnego kształtu kościoła, zgodnego z pierwotnym projektem.
Przypisy
- Paweł Rutkiewicz: Społecznicy nie uratowali kościoła. Bernardyni po swojemu przebudowali historyczną świątynię. Gazeta Wyborcza, 02.10.2019 r. [dostęp 23.06.2020 r.]
- Paweł Rutkiewicz: „Nie róbcie szopki z kościoła!”. Chcą oszpecić świątynię zaprojektowaną przez wybitnego architekta. Gazeta Wyborcza, 24.04.2019 r. [dostęp 01.07.2019 r.]
- a b c d e Historia szkół OO. Bernardynów w pigułce. pankiewicz.edu.pl. s. Zespół Szkół OO. Bernardynów w Łodzi. [dostęp 04.07.2019 r.]
- a b c d e f g h i j k Historia klasztoru oo. bernardynów w Łodzi. Historia parafii św. Elżbiety w Łodzi. [w:] Parafia św. Elżbiety Węgierskiej i bł. O. Anastazego Pankiewicza [on-line]. lodz.bernardyni.pl. [dostęp 02.07.2019 r.]
- Uchwała Nr VII/108/07 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 14.03.2007 r. w sprawie zmiany nazwy odcinka ulicy Spornej. „Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego nr 104 poz. 936”, 16.04.2007 r.
- Marek Budziarek: Świątynie Łodzi. Łódź: Wydawnictwo Piątek Trzynastego, 2005 r., s. 37. ISBN 83-7415-078-5.
- Marek Budziarek: Świątynie Łodzi. Łódź: Wydawnictwo Piątek Trzynastego, 2005 r., s. 38. ISBN 83-7415-078-5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodzi | Parafia Chrystusa Odkupiciela w Łodzi | Parafia Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi | Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi (rzymskokatolicka) | Parafia św. Józefa w Łodzi (Ruda) | Parafia św. Doroty w Łodzi | Parafia Przemienienia Pańskiego w Łodzi | Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi | Parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi (starokatolicka mariawitów) | Parafia św. Kazimierza w Łodzi | Parafia Chrystusa Króla w Łodzi | Kościół św. Mateusza w Łodzi | Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi | Kościół Opieki św. Józefa i Matki Boskiej z Góry Karmel w Łodzi | Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi | Kościół w skansenie łódzkiej architektury drewnianej | Kościół św. Teresy w Łodzi | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łodzi (Kochanówka) | Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w ŁodziOceń: Kościół i klasztor św. Elżbiety Węgierskiej w Łodzi