Ulica Szczecińska w Łodzi


Ulica Szczecińska w Łodzi to ważny szlak komunikacyjny, który rozciąga się na długości ponad 6 km. Jej przebieg obejmuje kluczowe dzielnice, takie jak Bałuty oraz Polesie. Ulica ta ma istotne znaczenie, gdyż bezpośrednio łączy miasta Zgierz i Konstantynów Łódzki.

Co istotne, częściowo ulica ta wyznacza granice osiedli. Do nich zaliczamy m.in.: Radogoszcz, Kochanówka, Teofilów Przemysłowy, Teofilów oraz Złotno.

Warto również zauważyć, że ulica Szczecińska tworzy granicę administracyjną pomiędzy miastem Łódź a gminą Aleksandrów Łódzki. To sprawia, że ma znaczenie zarówno dla mieszkańców, jak i dla lokalnych władz.

Historia

Przed 1940 rokiem ulica miała nazywała się Hetmańska, co pozostawało w mocy również w latach 1945-1948.

Ważne miejsca

Wzdłuż ulicy zlokalizowany jest największy kompleks cmentarny w Łodzi, który obejmuje zarówno cmentarz rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jak i cmentarz komunalny.

Temat ten odnosi się również do kategorii dotyczącej: Pochowanych na cmentarzach przy ul. Szczecińskiej w Łodzi.

Komunikacja

Ulica Szczecińska w Łodzi, z racji swojego strategicznego usytuowania pomiędzy dwoma kluczowymi odcinkami drogi krajowej nr 71, a także krzyżowaniem z drogą krajową nr 72 na ulicy Aleksandrowskiej, odgrywa istotną rolę w komunikacji. Intensywne użytkowanie tej drogi przez transport ciężarowy jest wywołane obecnością pobliskich zakładów przemysłowych oraz centrów logistycznych, co niestety wpływa negatywnie na jej nawierzchnię. Ograniczenia prędkości, które sięgają do 40 km/h, występują np. na odcinku od ul. Aleksandrowskiej do ul. Wersalskiej oraz od ul. Rojnej do Rąbieńskiej. Planowane są również prace remontowe tej ulicy, związane z budową węzła Konstantynów Łódzki drogi ekspresowej S14, co ma nastąpić po zakończeniu budowy obwodnicy.

Autobusy

W obrębie miasta, ulica Szczecińska pełni funkcję kluczowego elementu sieci połączeń autobusowych. W rejonie cmentarza znajduje się krańcówka dla autobusów MPK Łódź Cmentarz Szczecińska, gdzie kursują linie 76, 81, 83 oraz 89. Największy ruch występuje na odcinku od tej krańcówki w kierunku ronda przy ul. św. Teresy, gdzie trzy z wymienionych linii mają swoje przystanki. Linia 83 kontynuuje trasę przejeżdżając przez rondo i kierując się do ul. Wersalskiej. Kolejną bliską lokalizacją jest pętla Teofilów Rojna, obsługiwana przez linie 84A, 84B i 96. Dodatkowo, w nocy linia N1B specjalnie kursuje na odcinku od ul. Aleksandrowskiej do ul. Rojnej, podczas gdy w ciągu dnia linie 97A oraz 97B obsługują trasę od Rąbieńskiej do granic miasta.

Na dwóch segmentach ulicy została również wyznaczona trasa dla linii autobusowej 6, którą prowadzi ZPK Markab – od granicy miasta do ul. św. Teresy oraz od ul. Rojnej do Rąbieńskiej.

Tramwaje

Wzdłuż ulicy Szczecińskiej, na krótkim odcinku między ul. Aleksandrowską a al. Ziem Zachodnich, zlokalizowana jest krańcówka tramwajowa Teofilów (dawniej Szczecińska). Tutaj zatrzymują się linie tramwajowe 13 i 16, co dodatkowo zwiększa dostępność komunikacyjną tej okolicy.

Przypisy

  1. Redakcja, Remont Strykowskiej i Szczecińskiej najwcześniej w 2017 [online], lodz.naszemiasto.pl, 11.02.2015 r. [dostęp 16.08.2019 r.]
  2. Cmentarz Komunalny "Szczecińska" / Łódź / Gmina M. Łódź / Powiat m. Łódź / Województwo Łódzkie / Spis cmentarzy - Polskie cmentarze [online], polskie-cmentarze.pl [dostęp 16.08.2019 r.]
  3. Cmentarz Rzymskokatolicki p. wezw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy / Łódź / Gmina M. Łódź / Powiat m. Łódź / Województwo Łódzkie / Spis cmentarzy - Polskie cmentarze [online], polskie-cmentarze.pl [dostęp 16.08.2019 r.]
  4. Ulice Łodzi - wykaz nazw ulic łódzkich (obecna nazwa i wszystkie poprzednie, z podaniem lat w których obowiązywały te nazwy) [online], mak.wimbp.lodz.pl [dostęp 16.08.2019 r.]
  5. Rozkłady jazdy - MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], mpk.lodz.pl [dostęp 16.08.2019 r.]

Oceń: Ulica Szczecińska w Łodzi

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:12