Ulica Włókiennicza w Łodzi to interesująca arteria o długości 313 metrów, która stanowi ważne połączenie między innymi ulicami w tym mieście. Ta krótka, ale istotna ulica łączyul. Jana Kilińskiego z ul. Wschodnią, co czyni ją istotnym punktem komunikacyjnym w okolicy.
Zarówno ulica Kilińskiego, jak i Wschodnia oferują ciekawe możliwości zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, poszukujących atrakcji w Łodzi.
Historia
Ulica Włókiennicza w Łodzi to miejsce, które przeszło wiele zmian na przestrzeni lat. Przed II wojną światową ulica ta była znana pod nazwą Kamienna, a w czasie niemieckiej okupacji zyskała miano Von-Stein-Strasse. W ostatnich latach, między 2021 a 2023 rokiem, przeszła ona znaczną renowację, zrealizowaną w ramach projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi”. Ulica zyskała nową formę woonerfu, co oznacza brak wyraźnego podziału między jezdnią a chodnikiem. Powstała w wyniku tej rewitalizacji nawierzchnia z różnokolorowej kostki kamiennej, mającej tworzyć artystyczną kompozycję na ulicy.
Od fasad budynków po obu stronach ulicy wyznaczono pas ruchu pieszego o szerokości dwóch metrów, który jest oddzielony od drogi. Ograniczony ruch samochodowy jest dozwolony tylko na pozostałej części drogi. W ramach tej inwestycji zbudowano również park kieszonkowy z placem zabaw dla dzieci. Posadzono drzewa, a ich stan zapewnia automatyczny system nawadniający. Wzdłuż ulicy pojawiły się także krzewy, pnącza, byliny oraz ozdobne trawy, co znacząco wpłynęło na estetykę tego miejsca.
Do końca 2023 roku oddano do użytku 13 kamienic, w których zlokalizowano 223 mieszkania komunalne, 32 lokale dla małych przedsiębiorców, 5 mieszkań chronionych oraz 3 placówki społecznie użyteczne. Wiele odnowionych kamienic przyjęło styl postmodernistyczny, co dodaje uroku całej okolicy.
Kochankowie z ulicy Kamiennej
Ulica ta zyskała sławę dzięki piosence autorstwa Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, która powstała pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, przy współpracy z muzykiem Wojciechem Solarzem. 25 czerwca 2004 roku, z inicjatywy członków grupy artystycznej „Krąg”, odsłonięto płaskorzeźbę-fontannę przedstawiającą tę historię.
Fontanna, zaprojektowana przez Wojciecha Gryniewicza, ukazuje zakochaną parę, skrywającą się przed deszczem pod ortalionowym płaszczem. Co ciekawe, na zakochanych spływa woda przez pięć minut dziennie, co dodaje uroku temu miejscu.
Historia domów modlitewnych
W przeszłości przy ulicy Kamiennej istniało kilka domów modlitewnych, w tym:
- Synagoga Szlamy Lebentala w Łodzi (ul. Kamienna 6),
- Synagoga Mordki Binensztoka w Łodzi,
- Synagoga Mordki Hejlmana i Herszela Fejla w Łodzi,
- Synagoga Zeliga Rajbenbacha w Łodzi (ul. Kamienna 13),
- Synagoga Józefa Nelkena w Łodzi (ul. Kamienna 13),
- Synagoga Moszka Kaufmana w Łodzi,
- Synagoga Izraela Tajcha w Łodzi.
Kamienica Hilarego Majewskiego
Na ulicy Włókienniczej 11 mieści się neorenesansowa kamienica autorstwa architekta miejskiego, Hilarego Majewskiego. Zbudowana w latach 1883–1886, pierwotnie służyła jako willa dla właściciela, a z czasem została przekształcona w budynek wielorodzinny. Więcej informacji o tej kamienicy można znaleźć w artykule Dom Hilarego Majewskiego w Łodzi.
Numeracja i kody pocztowe
W zakresie numeracji oraz kodów pocztowych dla jednej z kluczowych ulic w Łodzi, przedstawiamy poniższe informacje.
- numery parzyste obejmują zakres od 2 do 22,
- numery nieparzyste są przyporządkowane w przedziale od 1 do 19a,
- kody pocztowe to: 91-263 (1), 90-271 (2), 90-260 (3-d.k.), 90-211 (4-d.k.).
Przypisy
- MarekM. Szybka MarekM., Symbol rewitalizacji obszarowej w Łodzi sypie się w oczach. Remont ulicy Włókienniczej to fuszerka? [online], lodz.tvp.pl, 16.02.2024 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- MałgorzataM. Szlachetka MałgorzataM., Nowa ul. Włókiennicza - kicz czy hit rewitalizacji Łodzi? "Widać że niektóre elementy zostały wykonane dosyć niedbale" [online], wyborcza.pl, 03.11.2023 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- Ulica Włókiennicza w Łodzi dzięki rewitalizacji zachwyca. Oto, co się zmieniło [online], www.portalsamorzadowy.pl, 04.08.2023 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- Ulica Włókiennicza [online], rewitalizacja.uml.lodz.pl [dostęp 14.04.2024 r.]
- Remont willi Hilarego Majewskiego. Jest ruina, będzie perełka! [online], uml.lodz.pl, 15.10.2020 r. [dostęp 27.05.2021 r.]
- Dom Hilarego Majewskiego w Łodzi odkrywa swoje tajemnice [zdjęcia] [online], expressilustrowany.pl, 18.12.2018 r.
- Kochankowie z ulicy Kamiennej po renowacji [online], kierunekwodkan.pl, 17.09.2014 r. [dostęp 22.09.2023 r.]
- Łódzkie ulice (Internet Archive). [dostęp 24.03.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Zachodnia w Łodzi | Ulica Stanisława Moniuszki w Łodzi | Aleja 1 Maja w Łodzi | Aleja Karola Anstadta w Łodzi | Aleja marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza w Łodzi | Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego w Łodzi | Aleja Rodziny Poznańskich w Łodzi | Aleja Tadeusza Kościuszki w Łodzi | Aleje Politechniki w Łodzi | Plac Bronisława Sałacińskiego w Łodzi | Ulica Uniwersytecka w Łodzi | Ulica św. Jerzego w Łodzi | Ulica Śląska w Łodzi | Ulica Szczecińska w Łodzi | Ulica Strykowska w Łodzi | Ulica Stefana Jaracza w Łodzi | Ulica Stanisława Więckowskiego w Łodzi | Ulica Rokicińska w Łodzi | Ulica Rąbieńska w Łodzi | Ulica Rajmunda Rembielińskiego w ŁodziOceń: Ulica Włókiennicza w Łodzi