Ulica Uniwersytecka to niezwykle istotny szlak komunikacyjny w Łodzi, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście. Ma ona długość niespełna 1 km, co sprawia, że jest stosunkowo krótka, aczkolwiek pełni ważną rolę w układzie drogowym tego rejonu. Łączy ona dwie istotne ulice, mianowicie ulicę Narutowicza oraz ulicą Pomorską, docierając aż do ronda Solidarności.
Na całej długości ulica utrzymuje dwujezdniowy układ, co sprzyja płynności ruchu. Co ciekawe, na tym odcinku nie ma torowiska tramwajowego, co czyni tę arterię jeszcze bardziej unikalną w tym obszarze. Nazwa ulicy jest bezpośrednio związana z pobliskim Uniwersytetem Łódzkim, co podkreśla jej akademicki charakter i znaczenie tego miejsca w miejskim krajobrazie.
Historia
Ulica Uniwersytecka w Łodzi ma bogatą historię, sięgającą lat 40. XIX wieku, gdy została wytyczona jako wschodnia granica osady sukienniczej Nowe Miasto. Początkowo nosiła nazwę Trębacka, a na wschód od niej rozciągał się rządowy las, będący własnością leśnictwa Łaznów. W 1946 roku, gdy na tej ulicy zlokalizowano kilka budynków Uniwersytetu Łódzkiego, jej nazwa została zmieniona na Uniwersytecką. Pomimo przemiany, przez długi czas pozostawała wąska, a dopiero później przeszła proces poszerzania, stając się główną arterią wyjazdową z centrum Łodzi w kierunku Warszawy.
Funkcję tę ulica straciła po poszerzeniu sąsiadującej ulicy Kopcińskiego. W okresie niemieckiej okupacji, ulicę przemianowano na Trommelstrasse, co było częścią szerszych zmian w nazewnictwie urbanistycznym. Ulica Uniwersytecka wyróżnia się znacząco pod względem parametrów technicznych w porównaniu do innych ulic w Łodzi; jest dwujezdniowa, co umożliwia swobodny ruch pojazdów przy większych prędkościach.
Co ciekawe, ulica ta była jedynym zbudowanym odcinkiem autostrady planowanej w latach 40. XX wieku, mającej łączyć Warszawę z Wrocławiem. Zakładano, że ma ona przebiegać przez centrum Łodzi, dzieląc zabudowę miejską. Niestety, ówcześni planiści nie brali pod uwagę wartości historycznej tego terenu, a realizacja projektu zakończyła się na etapie tworzenia ulicy Uniwersyteckiej ze względu na brak wystarczających funduszy. W rezultacie śródmieście pozostało w znacznej mierze niezmienione, a sama ulica Uniwersytecka stała się kuriozalnym elementem w łódzkiej urbanistyce.
Ważne obiekty
Przy ulicy Uniwersyteckiej, zgodnie z jej nazwą, pod adresem nr 3, można znaleźć imponujący budynek Uniwersytetu Łódzkiego, który wcześniej pełnił funkcję domu nauczyciela. Jest to miejsce związane z edukacją i kulturą, które przyciąga studentów oraz osoby związane z nauką.
Warto również zwrócić uwagę na obiekt znajdujący się pod numerem 2/4, gdzie stoi wieżowiec, który jest częścią Gazowni Łódzkiej. Jest to istotny element architektury Łodzi, świadczący o rozwoju urbanistycznym miasta.
Na niewielkim skwerze, zlokalizowanym w miejscu, gdzie krzyżują się ulice Uniwersytecka, Wierzbowa oraz Rewolucji 1905 r., znajduje się plac Pokoju, idealny do odpoczynku i spacerów. Jest to lokalizacja, która sprzyja spotkaniom i integracji mieszkańców.
Kolejnym warte uwagi punktem w tej okolicy jest kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko, który znajduje się na styku ulic Pomorskiej i Kopcińskiego, w rejonie ronda Solidarności. To miejsce nie tylko religijne, ale również ważny obiekt architektoniczny, przyciągający uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Komunikacja miejska
Ulica Uniwersytecka w Łodzi jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Ulicą tą kursuje wiele linii autobusowych, co znacząco ułatwia transport mieszkańców oraz przyjezdnych.
W szczególności, na trasie tej znajdują się linie takie jak: 51A, 51B, 53A, 53B, 61, 88A, 88B, 88C, a także 88D. MPK Łódź zapewnia ich regularne kursowanie, co sprawia, że podróżowanie w obrębie Łodzi jest niezwykle wygodne i efektywne.
Przypisy
- Timetables - MPK-Lodz Spolka z o.o.. mpk.lodz.pl. [dostęp 05.02.2018 r.]
- Łódź - Ulica Uniwersytecka. lodz.fotopolska.eu. [dostęp 16.10.2015 r.]
- ZIEMIA OBIECANA - Łódzkie ulice - wykaz nazw ulic w XX wieku, zawiera niemieckie nazwy z okresu II wojny światowej, oznaczono ulice na terenie getta łódzkiego. 20.04.2008 r. [dostęp 16.10.2015 r.]
- a b Spacerownik: Łódź Śródmieście cz. II. [dostęp 16.10.2015 r.]
- U. log.lodz.pl. [dostęp 16.10.2015 r.]
- a b ul. Uniwersytecka - Topografie. topografie.pl. [dostęp 22.10.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Włókiennicza w Łodzi | Ulica Zachodnia w Łodzi | Ulica Stanisława Moniuszki w Łodzi | Aleja 1 Maja w Łodzi | Aleja Karola Anstadta w Łodzi | Aleja marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza w Łodzi | Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego w Łodzi | Aleja Rodziny Poznańskich w Łodzi | Aleja Tadeusza Kościuszki w Łodzi | Aleje Politechniki w Łodzi | Ulica św. Jerzego w Łodzi | Ulica Śląska w Łodzi | Ulica Szczecińska w Łodzi | Ulica Strykowska w Łodzi | Ulica Stefana Jaracza w Łodzi | Ulica Stanisława Więckowskiego w Łodzi | Ulica Rokicińska w Łodzi | Ulica Rąbieńska w Łodzi | Ulica Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi | Ulica prez. Gabriela Narutowicza w ŁodziOceń: Ulica Uniwersytecka w Łodzi