Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi


Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi (WFF) to kluczowa instytucja w polskiej kinematografii, która powstała w 1950 roku. Jej działalność rozpoczęła się początkowo w Lublinie, gdzie była częścią Czołówki Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego, ale z czasem przeniosła się do Łodzi, stając się najbardziej znaczącą wytwórnią filmową w kraju. WFF, działająca jako część Przedsiębiorstwa Państwowego „Film Polski” w latach 1945-1998, odgrywała kluczową rolę w kształtowaniu polskiego kina, specjalizując się w produkcji filmów fabularnych.

Prace filmowe rozpoczęły się w grudniu 1945 roku, gdy zrealizowano zdjęcia do filmu Zakazane piosenki, jednak historycznym momentem był debiut krótkiego metrażu Wieczór wigilijny. Wkrótce, w 1953 roku, powstał pierwszy polski film barwny Przygoda na Mariensztacie.

W łódzkiej wytwórni stworzono setki polskich filmów, a jej zaplecze techniczne obejmowało nowoczesne atelier i laboratoria. Dzięki temu możliwe było nie tylko tworzenie filmów, ale również udźwiękowienie i opracowanie dźwięku poszczególnych tytułów.

Jednak w latach dziewięćdziesiątych WFF w Łodzi napotkała poważny kryzys, który doprowadził do upadku wytwórni oraz sprywatyzowania większości jej majątku. W wyniku przemian, stworzono Łódzkie Centrum Filmowe, które zajęło się obsługą produkcji filmowej w nowej, mniejszej formie.

Dziś, w miejscu niegdysiejszej Wytwórni Filmów Fabularnych, swoją siedzibę mają różne przedsiębiorstwa oraz instytucje filmowe, które kontynuują filmową tradycję w Łodzi przy ul. Łąkowej 29. Należą do nich:

  • TOYA – jeden z największych operatorów sieci kablowej w Polsce z udziałem kapitału polskiego,
  • Toya Studios – studio postprodukcji dźwiękowej,
  • Klub Wytwórnia,
  • Opus Film – producent filmów i reklam,
  • Oddział Filmoteki Narodowej – zbiór negatywów polskich filmów.

Obecnie, na miejscu części dawnego budynku wytwórni, powstał czterogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, który także kontynuuje filmowe dziedzictwo WFF. Hotel ten wyróżnia się nowoczesną architekturą, w której interpretacja kadrów jest wkomponowana w elewację budynku, a jego oferta obejmuje również nowoczesne kino.

Przypisy

  1. Łódzkie Centrum Filmowe; O nas. lcf.pl. [dostęp 31.10.2015 r.]
  2. JoannaJ. Podolska, JakubJ. Wiewiórski, Spacerownik. Łódź filmowa, Łódź: Agora, 2010 r., s. 102, ISBN 978-83-268-0038-2.
  3. Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29.12.1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: „Wytwórnia Filmów Dokumentalnych”, „Łódzkie Zakłady Kinotechniczne”, „Warszawskie Zakłady Fotochemiczne”, „Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne”, „Centrala Zaopatrzenia Materiałowego Filmu Polskiego”, „Wytwórnia Filmów Fabularnych” i „Centrala Rozpowszechniania Filmów” (M.P. z 1950 r. nr 10, poz. 97).

Oceń: Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:16