Fotoplastikon w Łodzi


W Łodzi, w Muzeum Kinematografii, które znajduje się pod adresem Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa 1, można odnaleźć unikalne miejsce, jakim jest Fotoplastikon Łódzki.

Ten wyjątkowy obiekt, powstały około 1900 roku, stanowi jedyną oryginalną Kaiser-Panoramę, skonstruowaną przez znanego twórcę, Augusta Fuhrmanna. Co więcej, według danych dostarczonych przez Towarzystwo Fuhrmannowskie, Fotoplastikon Łódzki jest jedną z zaledwie sześciu zachowanych na świecie konstrukcji tego typu.

Historia

Fotoplastikon był niezwykle popularnym urządzeniem, które można było spotkać w każdej metropolii na początku XX wieku. W Łodzi znajdujemy się przy Cesarskiej Panoramie, umiejscowionej w Muzeum Kinematografii. Ten wyjątkowy eksponat został przywieziony z Kielc, gdzie przez długi czas miał swoje stałe miejsce przy ul. Henryka Sienkiewicza 45, na prywatnej posesji. W 1976 roku, po wielu latach użytkowania, fotoplastikon trafił do Muzeum Historii Miasta Łodzi, gdzie włączono go do Działu Kultury Filmowej.

W 1981 roku, ten zabytek był wykorzystywany jako scenografia w uznanych filmach. Jego zdolności filmowe zostały docenione w debiutanckim dziele Juliusza Machulskiego zatytułowanym Vabank, jak również w filmie Wojciecha Fiwka, noszącym tytuł Czerwone węże.

W 1986 roku fotoplastikon otrzymał nowe miejsce, przenosząc się do powstającego Muzeum Kinematografii, I które znajduje się w zabytkowym pałacu łódzkiego fabrykanta Karola Wilhelma Scheiblera. Obecnie jest to jedna z najbardziej cenionych pereł muzealnej kolekcji, która liczy prawie 50 tysięcy eksponatów, co czyni ją bogatym źródłem wiedzy o historii oraz sztuce.

Warto również wspomnieć, że w 2017 roku fotoplastikon przeszedł ważną renowację, którą wykonała łódzka firma „Renowa K.B.” 6 grudnia 2017 roku miało miejsce uroczyste otwarcie odrestaurowanego zabytku w Muzeum Kinematografii. Teraz można podziwiać przesuwające się w fotoplastikonie trójwymiarowe obrazy, które jednocześnie oglądać może aż 25 osób, co czyni to doświadczenie wyjątkowo fascynującym i dostępnym dla różnych grup zwiedzających.

Przypisy

  1. KrzysztofK. Olkusz KrzysztofK., Odrestaurowany fotoplastikon, „Muzeum Kinematografii w Łodzi”, 03.12.2017 r. [dostęp 13.12.2017 r.]
  2. KrzysztofK. Olkusz KrzysztofK., Fotoplastikon Augusta Fuhrmanna, broszura Muzeum Kinematografii w Łodzi, 2017 r.

Oceń: Fotoplastikon w Łodzi

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:16