Muzeum Kinematografii w Łodzi


Muzeum Kinematografii w Łodzi to wyjątkowa instytucja, która skupia w sobie bogatą historię i tradycję kinematografii. W jej zbiorach znajdują się filmy, plakaty, elementy scenografii oraz różnorodne urządzenia techniczne, które są cennymi pamiątkami związanymi z tą dziedziną sztuki.

Muzeum to jest podległe samorządowi Łodzi, co podkreśla jego rolę jako instytucji kulturowej w regionie. Z jej pomocą można lepiej zrozumieć rozwój kinematografii oraz jej wpływ na kulturę i sztukę w Polsce.

Co istotne, Muzeum Kinematografii jest jedynym takim obiektem w Polsce, które zajmuje się ochroną zabytków z zakresu techniki oraz sztuki filmowej. To sprawia, że stanowi ono nie tylko atrakcję turystyczną, ale także ważne miejsce dla badaczy i miłośników kina.

Historia

Działalność Muzeum Kinematografii w Łodzi ma swoje korzenie w 1976 roku. Muzeum zostało utworzone jako kontynuacja Działu Kultury Filmowej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Od 1984 roku przekształciło się w oddział, a od 1986 roku funkcjonuje jako niezależna instytucja. W tym samym czasie przeniesiono cenne zbiory do nowej lokalizacji, którą został pałac Karola Scheiblera. Jest to imponujący dziewiętnastowieczny budynek, usytuowany na terenie parku Źródliska, który stanowi część kompleksu fabryczno-pałacowego Księży Młyn.

Muzeum Kinematografii wyróżnia się na tle innych placówek w Polsce, ponieważ jest jedyny w swoim rodzaju. Jego założyciel, dr Antoni Szram, od początku dążył do gromadzenia i eksponowania cennych zbiorów związanych z kinematografią. Obecnie muzeum posiada około 50,000 eksponatów, w tym tysiące filmów na taśmach celuloidowych oraz wideo.

W ramach stałych wystaw, takich jak „Tajemnice planu filmowego” oraz „Cud ożywionej fotografii”, można zobaczyć różnego rodzaju urządzenia filmowe, w tym historyczne projektory, kamery i stoły montażowe. Oprócz tego, muzeum gromadzi plakaty, fotosy filmowe, elementy scenografii i oryginalne plany filmowe. Imponująca jest także kolekcja aparatów fotograficznych i kamer od renomowanych marek, takich jak Agfa, Eastman Kodak, Zeiss-Ikon oraz Pathé. W jednym z pomieszczeń muzeum znajduje się również scenografia z filmu „Latająca maszyna”.

W zbiorach placówki znajdują się także latarnie magiczne, mutoskopy oraz jedyna w Polsce oryginalna Panorama Cesarska, czyli fotoplastikon. Ważnym elementem muzeum jest również ekspozycja o polskiej animacji, otwarta w 2015 roku, pt. „Pałac pełen bajek”. Posiada ono także zbiory scenariuszy i dokumentów związanych z powstawaniem filmów, w tym archiwa wielkich twórców, jak Aleksander Ford, Zbigniew Rybkowski oraz Andrzej Wajda.

Na parterze pałacu goście mogą podziwiać wnętrza, które pełniły rolę scenografii dla wielu polskich filmów, takich jak „Ziemia Obiecana” czy „Jak daleko stąd, jak blisko”. Budynek pojawia się również w dziele Davida Lyncha „Inland Empire”. Po remoncie i adaptacji poddasza powstały nowe galerie (strych biały i strych czerwony) oraz specjalne pomieszczenia piwniczne do prezentacji czasowych wystaw.

Muzeum Kinematografii organizuje szereg wystaw poświęconych historii kina oraz sztuce współczesnej. Wśród nich znajdują się takie projekty jak wystawy scenograficzne Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza oraz Andrzeja Wajdy, a także ekspozycje biograficzne poświęcone wybitnym twórcom. Przykłady takich wystaw to:

  • „Ślady i Pamięć – Krzysztof Kieślowski”,
  • „Fotografie z miasta Łodzi – Pola Negri”,
  • „Legendy Kina”,
  • „Roman Polański – aktor i reżyser”,
  • „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”,
  • „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland”,
  • „Zwierciadło Bergmana”,
  • „Małe wielkie prace” – wystawa prezentująca twórczość Jana Młodożeńca.

Wystawy te były prezentowane w wielu krajach na pięciu kontynentach. Dodatkowo, przy muzeum funkcjonuje kino Kinematograf, które wyświetla filmy niszowe, w tym polskie filmy przedwojenne, dokumenty oraz współczesne kino artystyczne. Od 1990 roku muzeum organizuje festiwal filmów dokumentalnych Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”.

W dniu 1 czerwca 2011 roku przed wejściem do muzeum odsłonięto rzeźby kotów Filemona i Bonifacego. Muzeum Kinematografii nie tylko dokumentuje historię ukończonych filmów, ale także tych, które pozostały w fazie realizacji.

Dyrektorzy

Muzeum Kinematografii w Łodzi ma na swoim koncie wielu dyrektorów, którzy przyczynili się do jego rozwoju.

Przypisy

  1. Historia Muzeum Kinematografii w Łodzi – Muzeum Kinematografii w Łodzi [online] [dostęp 16.05.2021 r.]
  2. Mieczysław Kuźmicki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego [online], www.e-kalejdoskop.pl [dostęp 16.05.2021 r.]
  3. nowoczesneKINO.pl - Nowe władze Muzeum Kinematografii. [online], www.nowoczesnekino.pl [dostęp 16.05.2021 r.]
  4. Zwierciadło Bergmana, „Muzeum Kinematografii w Łodzi”, 26.07.2017 r. [dostęp 20.12.2017 r.]
  5. „Małe wielkie prace” Młodożeńców, „Muzeum Kinematografii w Łodzi”, 20.04.2017 r. [dostęp 20.12.2017 r.]
  6. Jerzy Kawalerowicz. Malarz X muzy. [w:] Strona internetowa Muzeum Kinematografii [on-line]. [dostęp 24.02.2014 r.]
  7. Twarze Agnieszki Holland. Polska. Europa. Świat. [w:] Strona internetowa Muzeum Kinematografii [on-line]. [dostęp 24.02.2014 r.]
  8. Dorota Berbelska i inni 1998 r., s. 145-146.
  9. Dorota Berbelska i inni 1998 r., s. 150.
  10. Dorota Berbelska i inni 1998 r., s. 147.
  11. Dorota Berbelska i inni 1998 r., s. 151.
  12. Grażyna Kobojek: Łódź - Kalendarium XX wieku. Łódź: Piątek Trzynastego i Muzeum Historii Miasta Łodzi, 2005 r., s. 163.
  13. Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi. [dostęp 04.08.2010 r.]
  14. Muzeum. bip.kinomuzeum.eu. [na stronie BIP].

Oceń: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:11