Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu to niezwykle ważna instytucja, mająca na celu upamiętnienie tragicznych losów najmłodszych w czasie II wojny światowej. Formalna nazwa tego obiektu to Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Znajduje się ono w Łodzi, w miejscu, gdzie w latach 1942–1945 działał niemiecki nazistowski oboz skoncentrowany dla polskich dzieci, zwany Kinder-KL Litzmannstadt. Muzeum zostało otwarte w 2021 roku i stanowi hołd dla dzieci, które straciły życie lub były ofiarami brutalnego reżimu totalitarnego.
Warto zwrócić uwagę na to, że Muzeum Dzieci Polskich nie tylko dokumentuje historię, ale również edukuje obecne pokolenia, przypominając o tragicznych wydarzeniach przeszłości, które nie powinny być zapomniane.
Historia
W dniu 21 maja 2021 roku miało miejsce podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego współpracy w celu utworzenia muzeum, który sygnowali ważni przedstawiciele: minister kultury – Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, oraz dyrektor Oddziału IPN w Łodzi – Dariusz Rogut. Zaledwie kilka dni później, 31 maja 2021 roku, odbyło się uroczyste ogłoszenie dotyczące powstania Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Wśród gości obecnych na ceremonii znaleźli się m.in.: Mikołaj Pawlak, Jarosław Szarek oraz Dariusz Rogut.
Muzeum zostało oficjalnie utworzone 1 czerwca 2021 roku, na mocy zarządzenia ministra kultury Piotra Glińskiego, który powołał na dyrektora historyka – Ireneusza Piotra Maja. Zainicjowana w ten sposób instytucja ma na celu upamiętnienie i zachowanie pamięci o tragicznych losach dzieci w czasach totalitaryzmu.
Na początku grudnia 2023 roku, na cmentarzu katolickim św. Wojciecha w Łodzi, z inicjatywy muzeum, odsłonięto niezwykle ważny pomnik – Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów w regionie Łodzi oraz okolic. Pomnik, stworzony według projektu Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, ma na celu upamiętnienie około 500 polskich dzieci, które straciły życie w obozach w Łodzi oraz Konstantynowie Łódzkim. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w 81. rocznicę powołania obozu dla dzieci, który miał miejsce na ul. Przemysłowej.
Siedziba
Muzeum Dzieci Polskich obecnie funkcjonuje w tymczasowej lokalizacji, mieszczącej się w Kamienicy Teodora Steigera, która znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi. Muzeum podjęło kroki w kierunku ustanowienia stałej siedziby, pozyskując nieruchomości ulokowane na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci.
W ramach tych działań, muzeum nabyło gmach dawnej komendantury obozu, znanej jako Verwaltung, usytuowanej przy ulicy Przemysłowej 34. Obiekt ten zostanie przystosowany do funkcji ekspozycji stałej. Dodatkowo, muzeum uzyskało nieruchomość przy ul. Przemysłowej 29, znajdującą się w bliskim sąsiedztwie dawnego karceru. Planowana jest także budowa głównej siedziby muzeum na działce przy ul. Przemysłowej 27a.
Działalność
Muzeum odgrywa istotną rolę w upowszechnianiu wiedzy dotyczącej obozu dla polskich dzieci, który istniał przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, a także jego filii w Dzierżąznej. Jego działalność obejmuje szeroki wachlarz działań, które mają na celu nie tylko zachowanie pamięci, ale również edukację społeczeństwa.
Wśród kluczowych zadań, w jakie angażuje się instytucja, można wymienić:
- gromadzenie, opracowywanie oraz konserwację zbiorów, które są ważnym świadectwem tamtego okresu,
- prowadzenie wystawienniczej, edukacyjnej i naukowej działalności, mającej na celu upowszechnianie wiedzy o obozach oraz upamiętnianie dziecięcych ofiar II wojny światowej, w tym sierot wojennych oraz dzieci żołnierzy wyklętych,
- współpracę z organizacjami non-profit, a także z edukatorami społecznymi, muzeami oraz Rzecznikiem Praw Dziecka.
Dzięki tym wszystkim inicjatywom, muzeum nie tylko zachowuje pamięć, ale również edukuje i angażuje społeczność w obchody oraz refleksję nad tragicznymi losami dzieci w czasie wojny.
Oddziały
Muzeum Dzieci Polskich to instytucja, która w sposób szczególny upamiętnia ofiary totalitaryzmu. Jednym z jej oddziałów jest placówka znajdująca się w Dzierżąznej.
Oddział w Dzierżąznej, z siedzibą pod adresem Dzierżązna 4, 95-001 Biała, pełni ważną rolę w kultywowaniu pamięci i edukacji na temat tragicznych losów dzieci, które stały się ofiarami tego trudnego okresu w historii Polski.
Przypisy
- a b c d O Muzeum – Muzeum – Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) [dostęp 20.04.2024 r.]
- Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) – w Łodzi powstaje nowa instytucja kultury – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 20.04.2024 r.]
- Na Cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi odsłonięto pomnik „Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na terenie Łodzi i okolic” – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 04.12.2023 r.]
- Dr Maj: zakończenie budowy Muzeum Dzieci Polskich możliwe za trzy lub cztery lata [dostęp 20.04.2024 r.]
- Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) – Otwarcie wystawy plenerowej pt. „Tylko praca i głód” w Dzierżąznej [dostęp 20.04.2024 r.]
- Oddział Muzeum w Dzierżąznej – Muzeum – Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) [dostęp 20.04.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Geologiczne w Łodzi | Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi | Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi | Widzewska Galeria Ekslibrisu w Łodzi | Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi | Międzynarodowe Muzeum Artystów | Muzeum Kinematografii w Łodzi | Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej | Muzeum Pałac Herbsta | Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi | Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi | Muzeum Papieru i Druku w Łodzi | Muzeum Książki Artystycznej | Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi | Muzeum Kanału „Dętka” | Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi | Galeria Bałucka | Narodowe Centrum Kultury FilmowejOceń: Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi