Narodowe Centrum Kultury Filmowej


Narodowe Centrum Kultury Filmowej to renomowana instytucja kulturalna, która działa na rzecz promowania i wspierania kinematografii w Polsce. Jest współprowadzona przez Miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co podkreśla jej znaczenie na mapie kulturalnej kraju.

W ramach swoich działalności, Centrum angażuje się w różne projekty mające na celu rozwój sztuki filmowej oraz edukację w tej dziedzinie.

Historia

W dniu 13 lipca 2015 roku miało miejsce istotne wydarzenie w polskim kinie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpisały list intencyjny. Dokument ten dotyczył współprowadzenia instytucji kultury przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź.

Inicjatywa ta była odpowiedzią na bogaty dorobek tego miasta w dziedzinie sztuki filmowej. Kolejnym krokiem była umowa, podpisana 30 września 2015 roku, która wprowadziła w życie powołanie nowej instytucji. W tym samym roku, na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej mianowany został Rafał Syska.

Oficjalne otwarcie instytucji miało miejsce 13 października 2023 roku. NCKF znajduje się w nowoczesnym gmachu EC1 Łódź – Miasto Kultury, zlokalizowanym przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego wydarzenia oraz rolę Łodzi jako centrum sztuki filmowej w Polsce.

Działalność

W ciągu swojej dotychczasowej działalności, Narodowe Centrum Kultury Filmowej zrealizowało szereg ważnych inicjatyw. Wśród nich można wymienić rekonstrukcję biopleografu Kazimierza Prószyńskiego, a także odtworzenie pierwszego polskiego filmu fabularnego „Powrót birbanta”. Ponadto, instytucja przygotowała zwycięską aplikację Łodzi, która ubiegała się o status Miasta Filmu w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Wystawy

Centrum prowadzi stałe wystawy, które prezentują różnorodne aspekty kinematografii:

  • „Kino Polonia” – wystawa ukazująca historię polskiej kinematografii od przełomu XIX i XX wieku aż po czasy współczesne,
  • „Materia kina” – poświęcona procesowi realizacji filmowej,
  • „Mechaniczne oko” (w realizacji) – planowana wystawa, która ma przybliżać rozwój różnych technik filmowych.

Kino

Narodowe Centrum Kultury Filmowej dysponuje trzema salami kinowymi, które noszą nazwy nawiązujące do znanych niegdyś łódzkich kin: „Odeon” z 169 miejscami oraz „Luna” i „Urania”, które mają po 49 miejsc. Sale zostały wyposażone w nowoczesny system dźwięku przestrzennego Dolby Surround 7.1. Największa z sal kinowych dysponuje projektorami analogowymi 35 mm, co umożliwia organizację premier filmowych prezentujących dzieła z udziałem ich twórców, takich jak producenci, reżyserzy, scenarzyści oraz aktorzy. Dodatkowo, odbywają się przeglądy oraz specjalne pokazy dla grup, a także projekcje festiwalowe i akademie. W przyszłości planowane jest utworzenie dwupoziomowej biblioteki filmowej, a dla premier oraz festiwali przystosowano przestrzeń w hali maszyn budynku EC1.

Przypisy

  1. Otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Nie lada gratka dla fanów kina! [ZDJĘCIA] [online], lodz.pl, 11.10.2023 r. [dostęp 29.02.2024 r.]
  2. MonikaM. Marlicka, Otwarcie kina NCKF [online], ŁÓDŹ MIASTO FILMU UNESCO EC1 film kultura, 28.12.2023 r. [dostęp 29.02.2024 r.]
  3. a b Narodowe Centrum Kultury Filmowej [online], Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego [dostęp 29.02.2024 r.]
  4. Narodowe Centrum Kultury Filmowej [online], ec1lodz.pl [dostęp 29.02.2024 r.]
  5. Narodowe Centrum Kultury Filmowej [online], lodz.travel [dostęp 29.02.2024 r.]
  6. ŁukaszŁ. Kaczyński ŁukaszŁ., Rafał Syska szefem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, [w:] Dziennik Łódzki [online], 27.11.2015 r.
  7. Łódź niczym Rzym czy Sydney. Pierwsze polskie Miasto Filmu UNESCO. tvn24.pl, 01.11.2017 r. [dostęp 25.03.2020 r.]
  8. Powrót birbanta. Narodowe Centrum Kultury Filmowej. [dostęp 26.02.2020 r.]

Oceń: Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:24