Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, znane również jako CMWŁ (wcześniej Muzeum Historii Włókiennictwa do roku 1975) jest jedną z najważniejszych instytucji kulturowych w Polsce, poświęconą badaniom oraz promowaniu historii włókiennictwa. Muzeum to znajduje się w Białej Fabryce Geyera w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 282. Jest ono wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 116/134, co podkreśla jego znaczenie na mapie polskich placówek muzealnych.
To niesamowite muzeum jest największym w Europie, a równocześnie pierwszym na świecie, które koncentruje się na tematyce włókiennictwa oraz historii tkactwa. Jego siedziba, mieszcząca się w zabytkowym budynku fabrycznym, stanowi przykład pionierskiej adaptacji postindustrialnej architektury na cele muzealne, czego nie spotyka się często w innych krajach.
Centrala Włókiennictwa w Łodzi jest więc nie tylko ważnym ośrodkiem edukacyjnym, ale również miejscem, które przyciąga miłośników sztuki i historii z całej Europy.
Historia muzeum
Historia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy pierwsze inicjatywy w kierunku jego utworzenia miały miejsce w 1952 roku. Wtedy to Krystyna Kondratiuk zainicjowała powstanie Działu Tkactwa w łódzkim Muzeum Sztuki. Zaledwie dwa lata później, w 1954 roku, Rada Narodowa Miasta Łodzi podjęła decyzję o utworzeniu muzeum włókiennictwa, które ulokowano w historycznym obiekcie – Białej Fabryce Ludwika Geyera. To monumentalne, czteroskrzydłowe założenie architektoniczne odgrywa kluczową rolę w przemyśle tekstylnym Łodzi.
Dzięki wpisaniu Białej Fabryki do rejestru zabytków 6 listopada 1954 roku, władze mogły wystąpić z wnioskiem o przekazanie budynku na cele muzealnicze. Po pięciu latach działania, przekształcono Dział Tkactwa w samodzielną instytucję, która działała jako odrębny oddział Muzeum Sztuki. 6 października 1959 roku powstało Muzeum Historii Włókiennictwa, na czele którego stanęła Krystyna Kondratiuk, będąca pomysłodawczynią jego organizacyjnej struktury. Wówczas to działalność muzeum obejmowała północne skrzydło oraz część zachodnią kompleksu, a cały proces przekazywania budynków trwał przez wiele lat.
Od 2008 roku muzeum wzbogaciła Łódzki Park Kultury Miejskiej, przestrzeń, w której zgromadzone są obiekty typowe dla architektury Łodzi i okolicy z końca XIX i początku XX wieku. W parku można zobaczyć m.in.: kościół z Nowosolnej, willę letniskową z Rudy Pabianickiej, drewnianą kamienicę oraz historyczną poczekalnię tramwajową z ok. 1901 roku, znajdującą się przy ul. Mazowieckiej.
W 2013 roku muzeum zyskało dodatkową przestrzeń wystawienniczą po rewitalizacji budynku kotłowni, gdzie zainstalowano interaktywną wystawę korzystającą z nowoczesnych technologii multimedialnych. W tej przestrzeni umieszczono także zabytkową maszynę parową, która została przeniesiona z cegielni na ul. Franciszka.
W 2018 roku ruszyła modernizacja siedziby placówki, finansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. W ramach tych prac przewidziano odnowienie elewacji budynku A, a także południowej elewacji sąsiedniego budynku C. I. Dodatkowo, projekt obejmował budowę magazynu studyjnego oraz prace konserwatorskie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zakończenie prac miało miejsce w 2020 roku, kiedy otwarto nową wystawę stałą.
Dyrektorzy
W historii Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dyrektorzy odgrywali kluczową rolę w kształtowaniu i rozwijaniu instytucji. Oto lista osób, które były na czołowych pozycjach w tym muzeum:
- Krystyna Kondratiuk (1960–1976),
- Adam Nahlik (1976–1980),
- Janusz Bujacz (1980-1981),
- Norbert Zawisza (1981–2013),
- Marcin Oko (2013–2016),
- Aneta Dalbiak (od 2016).
Działalność
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prowadzi działalność, która koncentruje się na szerokim zakresie zainteresowań związanych z włókiennictwem. Jego misja obejmuje zarówno badania naukowe, jak i działalność kolekcjonerską i popularyzatorską, koncentrując się na wszelkich aspektach produkcji włókienniczej. Muzeum gromadzi różnorodne materiały – od surowców po zaawansowane technologie produkcji oraz gotowe wyroby włókiennicze, zróżnicowane pod względem techniki i stopnia przetworzenia. Zbiory są starannie opracowywane naukowo, konserwowane oraz udostępniane zwiedzającym dzięki pracy wyspecjalizowanych działów muzealnych.
Od roku 1972, instytucja ta aktywnie współorganizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi, a od roku 1982 pełni rolę jedynego organizatora tego ważnego wydarzenia. Łódzkie triennale jest uznawane za najstarszą i największą międzynarodową wystawę promującą współczesną tkaninę artystyczną na świecie.
Wystawy stałe
- Miasto – Moda – Maszyna,
- Sala maszyn w ruchu,
- Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie,
- Google arts & culture.
Oferta edukacyjna
Dział Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa planuje i organizuje różnorodne warsztaty plastyczne oraz lekcje muzealne. Działania te odbywają się zgodnie z koncepcją muzeum partycypacyjnego, a tematyka zajęć jest ściśle związana z profilem instytucji. W programie podejmowane są zagadnienia związane z historią, sztuką współczesną, a także zbiorami muzeum oraz aktualnymi wystawami.
Wydarzenia specjalne
- Urodziny Geyera – coroczne wydarzenie, które ma miejsce w styczniu, celebrujące rocznicę urodzin założyciela Białej Fabryki, Ludwika Geyera,
- Geyer Music Factory – cykl koncertów, organizowanych w sezonie wakacyjnym na dziedzińcu Białej Fabryki, które mają miejsce od 2009 roku,
- Noc Muzeów.
Wyróżnienia
W październiku 2013 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa zajęło drugą lokatę w prestiżowym plebiscycie na „7 nowych cudów Polski”, który został zorganizowany przez miesięcznik National Geographic Traveler.
Wystawa Miasto-Moda-Maszyna zyskała znaczące uznanie, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii Wystawa podczas piętnastej edycji konkursu Wydarzenie Historyczne Roku. Dodatkowo, otrzymała tytuł Wystawy roku według głosów internautów w konkursie Plaster Kultury 2021, a także przyznano jej nagrodę Sybilla 2021 w 42. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku, w kategorii Nowe i zmodernizowane wystawy stałe.
Wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” także zdobyła I miejsce w kategorii Wystawa podczas czternastej edycji konkursu Wydarzenie Historyczne Roku.
W 2022 roku muzeum otrzymało wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany” w kategorii „Zabytki techniki”. Ponadto, w 2023 roku stało się punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Przypisy
- obiekt: maszyna parowa [online], obiekt: maszyna parowa - Obiekty - Wiedza - HISTORIA: POSZUKAJ [dostęp 21.11.2023 r.]
- Ogólnopolski plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” rozstrzygnięty - Redakcja Polska - polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
- Plebiscyt 7 nowych cudów Polski rozstrzygnięty. national-geographic.pl. [dostęp 11.11.2013 r.]
- 42. KONKURS NA WYDARZENIE MUZEALNE ROKU [online], konkurssybilla.nimoz.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
- Poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2020 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 21.11.2023 r.]
- Centralne Muzeum Włókiennictwa [online], cmwl.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
- Centralne Muzeum Włókiennictwa [online], cmwl.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
- Historia. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. [dostęp 26.12.2018 r.]
- Krystyna Kondratiuk stworzyła w Łodzi wielkie, wyjątkowe muzeum. plus.dzienniklodzki.pl, 06.07.2017 r. [dostęp 11.02.2021 r.]
- Aneta Dalbiak dyrektorem Centralnego Muzeum Włókiennictwa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego. www.e-kalejdoskop.pl. [dostęp 11.02.2021 r.]
- Radio Łódź: Dymisja dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Radio Łódź. [dostęp 11.02.2021 r.]
- Łukasz Kaczyński: Norbert Zawisza rezygnuje z funkcji dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Dziennik Łódzki, 08.02.2013 r. [dostęp 11.02.2021 r.]
- Gronczewska Anna, Opowieść o niezwykłej kobiecie, która stworzyła niezwykłe muzeum; [w:] „Dziennik Łódzki”, dodatek „Kocham Łódź”, 14.02.2014 r., s. 8–9.
- Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – 100 lat awangardy w Polsce. rokawangardy.pl. [dostęp 16.02.2021 r.]
- Centralne Muzeum Włókiennictwa. cmwl.pl. [dostęp 16.02.2021 r.]
- 50 Lat Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Łódź 2010, s.218
- Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer drugi. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008.
- Centralne Muzeum Włókiennictwa. cmwl.pl. [dostęp 18.11.2019 r.]
- Centralne Muzeum Włókiennictwa [online], cmwl.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi | Muzeum Kanału „Dętka” | Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi | Muzeum Książki Artystycznej | Muzeum Papieru i Druku w Łodzi | Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi | Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi | Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi | Muzeum Geologiczne w Łodzi | Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi | Galeria Bałucka | Narodowe Centrum Kultury Filmowej | Sala Neoplastyczna | Zajezdnia Muzealna Brus | Galeria Wschodnia | Muzeum Sztuki w Łodzi | Muzeum Miasta Łodzi | Muzeum Fabryki w Łodzi | Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi | Galeria WillaOceń: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi