Łódzki Park Kultury Miejskiej


Łódzki Park Kultury Miejskiej, znany wcześniej jako Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, stanowi wyjątkowe miejsce w sercu Łodzi. Jego lokalizacja przyCentralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów oraz miłośników kultury.

Park został udostępniony zwiedzającym w dniu 30 września 2008 roku i od tego czasu przyciąga wielu gości, oferując unikalne spojrzenie na historię architektury drewnianej oraz jej znaczenie w regionalnej tradycji.

Historia

W wyniku przemyślanej współpracy wrocławskich projektantek Anity Luniak i Teresy Mromlińskiej, powstała elitarna koncepcja architektoniczna tego wyjątkowego miejsca. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 32 milionów złotych, z czego ponad połowa funduszy pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W 2008 roku obiekt zdobył szczególne wyróżnienie w prestiżowym konkursie dotyczącym najlepszego zagospodarowania przestrzeni publicznej w województwie łódzkim. Wyróżnienie przyznane zostało w kategorii nowo wykreowanych przestrzeni publicznych przez Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Łodzi.

Listopad 2012 roku przyniósł radosne chwile, kiedy to z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, na terenie skansenu miał miejsce uroczysty moment odsłonięcia pomnika „Trzy Misie”. Jest to szósty z kolei element stworzonej serii rzeźb w ramach projektu „Łódź Bajkowa”, która dedykowana jest najbardziej znanym bohaterom filmów wyprodukowanych przez Se-ma-for.

W roku 2015 skansen zyskał zaszczytny tytuł pomnika historii, co podkreśla jego znaczenie dla lokalnej kultury. W 2020 roku obiekt zyskał nową nazwę – Łódzki Park Kultury Miejskiej, co symbolizuje jego rozwój i modernizację.

Obiekty

Na terenie skansenu znajdują się wyjątkowe obiekty, w tym niemal 200-letni modrzewiowy kościół. Wśród wybitnych przykładów architektury można znaleźć willę letniskową zlokalizowaną na ulicy Scaleniowej w Rudzie, a także pięć domów rzemieślników, które mają prawie sto lat i pochodzą z ulic Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika oraz Mazowieckiej.

Wnętrza tych domów dają szansę na zapoznanie się z warunkami życia robotników pracujących w przemyśle włókienniczym. W skansenie znajduje się również zajęcia tkackie, krawieckie oraz haftu maszynowego, co przyciąga wielu odwiedzających.

Warto wspomnieć także o kościele zbudowanym około lat 1846-52, który pierwotnie pełnił funkcję zbory protestanckiego. Budowla została przeniesiona z Nowosolnej, dawniej wsi, a obecnie części łódzkiej dzielnicy Widzew. Struktura kościoła charakteryzuje się pojedynczymi drewnianymi belkami, a jego front zdobi zegar. Choć obecnie nie służy jako miejsce kultu, wciąż zachowuje sakralny wystrój, który można wynająć na różne ceremonie, takie jak śluby czy chrzciny.

Interesującym punktem jest również drewniana poczekalnia Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych z 1901 roku, zlokalizowana w zgierskiej krańcówce na placu Jana Kilińskiego.

W skansenie między domkami wytyczono dwie urokliwe uliczki. Główna ulica wiedzie od wschodniego skrzydła Białej Fabryki Geyera aż do parku im. Reymonta. Po obu stronach tej głównej uliczki znajdują się domki rzemieślników, a boczna uliczka prowadzi do ulicy Milionowej. Dodatkowo, drugie wejście do skansenu usytuowane jest przy ulicy Piotrkowskiej i prowadzi przez Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Przypisy

  1. Historie z życia wzięte na nowej wystawie w Muzeum Włókiennictwa [online], dzieje.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
  2. Centralne Muzeum Włókiennictwa [online], cmwl.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
  3. Centralne Muzeum Włókiennictwa [online], cmwl.pl [dostęp 21.11.2023 r.]
  4. Aleksandra Hac: Prezydent Komorowski: Łódzkie zabytki pomnikami historii. lodz.gazeta.pl, 17.02.2015 r. [dostęp 22.02.2018 r.]
  5. Dzień Pluszowego Misia w Łodzi: odsłonięto kolejny bajkowy pomnik. MM Moje Miasto, 25.11.2012 r. [dostęp 25.11.2012 r.]
  6. Skansen z nagrodą. [dostęp 14.02.2009 r.]
  7. Czytelnicy zwiedzili łódzki skansen. [dostęp 29.10.2008 r.]
  8. Skansen łódzkiej architektury drewnianej. [dostęp 29.10.2008 r.]
  9. Marcin Marciniak-Mierzejewski: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. [dostęp 26.04.2010 r.]

Oceń: Łódzki Park Kultury Miejskiej

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:17