Park im. Stanisława Staszica w Łodzi


Park im. Stanisława Staszica w Łodzi to niezwykle urokliwe miejsce, znajdujące się w sercu miasta. Ten łódzki park jest usytuowany pomiędzy charakterystycznymi ulicami, w które wpisuje się jego historia i atmosfera.

Jest on otoczony ulicami Narutowicza, Uniwersytecką, Jaracza oraz Wierzbową. Obszar ten należy do dawnej dzielnicy Śródmieście, co dodaje mu unikalnego charakteru.

Park jest idealnym miejscem na relaks oraz spacer, a także wspaniałą przestrzenią, gdzie każdy może znaleźć chwilę wytchnienia od zgiełku miejskiego życia.

Historia

W 1901 roku powstał park w Łodzi, który stał się czwartym parkiem miejskim tego miasta. Jego pierwotna nazwa brzmiała Ogród na Dzielnej lub park miejski Przy Dzielnej, a obecna nazwa została nadana w 1918 roku.

W 1912 roku, z okazji Wystawy Rzemieślniczo-Przemysłowej, w parku wzniesiono Pomnik Pracy, który stał się symbolem związanego z miastem przemysłu. Po przyznaniu parku imienia Stanisława Staszica, powstał również pomnik patrona finansowany przez Stowarzyszenie Techników. Niestety, podczas II wojny światowej oba pomniki zostały zniszczone.

W 1984 roku, w czasie Kongresu Techników Naczelnej Organizacji Technicznej, odsłonięto nowy pomnik Staszica, zaprojektowany przez Kazimierza Karpińskiego, zlokalizowany przy ul. Narutowicza. Stanisław Staszic jest postacią, którą łodzianie uznają za jednego z „ojców miasta”, kluczowych dla jego rozwoju.

W tym samym roku, w parku, zbudowano również muszlę koncertową, która później została przekształcona w letni teatr, jednak budynek ten już nie istnieje. W latach 1930-1931 nastąpiła niewielka przebudowa parku według projektu Stefana Rogowicza, ówczesnego dyrektora Plantacji Miejskich.

Po II wojnie światowej park stracił część swojej powierzchni na rzecz poszerzania ul. Uniwersyteckiej, a w 1994 roku przeprowadzono dokładną konserwację drzew w jego obrębie. Obecnie w parku znajdują się cztery drzewa oraz dwa głazy narzutowe, które uznawane są za pomniki przyrody.

W 1992 roku park został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków. W sąsiedztwie parku, przy ul. Narutowicza 68, zlokalizowany jest zabytkowy budynek dawnej szkoły Zgromadzenia Kupców, co dodatkowo podkreśla historyczną wartość tej okolicy.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.08.2012 r.]
  2. a b c d e f g h i Park im. St. Staszica. zielonalodz.info, web.archive.org. [dostęp 28.08.2019 r.]
  3. a b Danuta Bieńkowska, Elżbieta Umińska-Tytoń: Park im. Stanisława Staszica. [w:] Słownik nazewnictwa miejskiego Łodzi [on-line]. log.lodz.pl. [dostęp 11.08.2013 r.]
  4. a b c d e f Najstarsze łódzkie parki – Park im. Stanisława Staszica. [w:] Najstarsze łódzkie parki [on-line]. lodz.ap.gov.pl. [dostęp 09.09.2015 r.]
  5. Pomnik Staszica w Łodzi. [w:] Pomniki uczonych polskich [on-line]. forumakad.pl. [dostęp 11.08.2013 r.]
  6. Ojcowie miasta – skarby Łodzi. [w:] O mieście [on-line]. uml.lodz.pl. [dostęp 28.08.2019 r.]
  7. Anna Gronczewska: Ogród Botaniczny w Łodzi kwitnie już 40 lat. dzienniklodzki.pl, 28.07.2013 r. [dostęp 11.08.2013 r.]
  8. Park im. St. Staszica w Łodzi. parki.org.pl. [dostęp 11.08.2013 r.]

Oceń: Park im. Stanisława Staszica w Łodzi

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:19