Plac Piastowski w Łodzi


Plac Piastowski w Łodzi to niezwykle urokliwe miejsce, które zasługuje na uwagę odwiedzających to miasto. Położony w malowniczej dzielnicy Bałuty, znajduje się pomiędzy charakterystycznymi ulicami, w tym Lutomierską, Bazarową oraz Rybną.

Obecnie plac ten pełni ważną rolę jako skwer wypoczynkowy, oferując mieszkańcom oraz turystom spokojne miejsce na relaks i odpoczynek w otoczeniu natury. Cechuje się bogatą zielenią, ponieważ rośnie tam wiele drzew, które tworzą przyjemny klimat.

Dzięki alejkom biegnącym przez ten teren, jest to doskonałe miejsce na spacery, a także spotkania towarzyskie w atrakcyjnym środowisku. Plac Piastowski stanowi nie tylko przestrzeń rekreacyjną, ale też punkt, w którym mieszkańcy mogą cieszyć się pięknem natury i chwilą wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Historia

Historia Placu Piastowskiego rozpoczęła się w 1902 roku, kiedy to w jego obrębie powstały hale targowe, które były dziełem inwestycyjnym Giuseppe Tanfaniego, zięcia znanego łódzkiego przemysłowca Juliusza Heinzla. W związku z tym, plac nosił wówczas nazwę Bazarowy. Warto dodać, że otaczające go zabudowania zostały zaprojektowane przez wybitnego architekta Dawida Landego.

Okres II wojny światowej wpłynął na historię tego miejsca w sposób tragiczny. W czasie okupacji niemieckiej, plac stał się miejscem publicznych egzekucji, z uwagi na jego położenie na terenie Litzmannstadt Ghetto. Na placu znajduje się tablica pamiątkowa, która upamiętnia te smutne wydarzenia.

Po zakończeniu II wojny światowej, nazwa placu została zmieniona na cześć fundatora, przyjmując imię Tanfaniego. Dalsze zmiany przyniosły lata 50. XX wieku, kiedy to w 1956 roku targowisko zostało zlikwidowane. W jego miejsce urządzono skwer, co zmieniło charakter tego miejsca w przestrzeni publicznej miasta.

Przypisy

  1. a b Łódź – Plac Piastowski. Atrakcje turystyczne Łodzi. Ciekawe miejsca Łodzi. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 12.08.2015 r.]
  2. Jaka to dzielnica?. jakatodzielnica.pl. [dostęp 12.08.2015 r.]

Oceń: Plac Piastowski w Łodzi

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:11