Mikołaj Paweł Pawlak, urodzony 23 czerwca 1980 roku w Łodzi, to wybitna postać w polskim prawodawstwie.
Jest on nie tylko prawnikiem, ale także kanonistą, adwokatem oraz urzędnikiem państwowym.
W latach 2018–2023 pełnił funkcję rzecznika praw dziecka, wnosząc istotny wkład w ochronę praw najmłodszych obywateli naszego kraju.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
Mikołaj Pawlak przyszedł na świat w Łodzi. Jest absolwentem renomowanego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w tym mieście. Jego kariera akademicka rozpoczęła się w 1999 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, kończąc edukację w 2005 roku. Podczas tego okresu, ze szczególnym zaangażowaniem, przygotował swoją pracę magisterską pod przewodnictwem ks. prof. Andrzeja Dzięgi, który później został biskupem.
W latach 2005–2016 Mikołaj Pawlak specjalizował się w zakresie stwierdzania nieważności małżeństw kościelnych, zajmując się tematyką bardzo istotną dla wielu osób. W 2009 roku pomyślnie przeszedł egzamin wstępny na aplikację adwokacką w Łodzi. Aplikację odbywał pod okiem doświadczonego adwokata Marka Ważbińskiego, co miało duży wpływ na jego rozwój zawodowy. W 2011 roku uzyskał tytuł adwokata oraz stał się członkiem Okręgowej Izby Adwokackiej w Łodzi.
Od 2006 roku Mikołaj Pawlak prowadził własną działalność gospodarczą, a od listopada 2011 roku prowadził indywidualną kancelarię adwokacką, która została zawieszona w czerwcu 2016 roku. Dodatkowo, jest współwłaścicielem spółki z o.o., co świadczy o jego szerokim zakresie działalności w dziedzinie prawa.
W latach 2016–2018 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie jego głównym obowiązkiem było nadzorowanie zakładów poprawczych, sądów rodzinnych oraz schronisk dla nieletnich. W okresie 2016–2019 zasiadał w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Zgierzu. 16 października 2018 roku Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła Prezydentowi RP wniosek o powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach, a w czerwcu 2024 roku objął to stanowisko, co stanowi nowy rozdział w jego karierze zawodowej.
Rzecznik Praw Dziecka
W dniu 23 listopada 2018 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głosami posłów z partii Prawo i Sprawiedliwość, wybrał Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Wybór ten spotkał się z opozycyjnym sprzeciwem, który dotyczył braku wymaganego przynajmniej pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, co zarzucano Pawlakowi.
Następnie, 12 grudnia 2018 roku, kandydatura Mikołaja Pawlaka została zatwierdzona przez Senat RP. 14 grudnia 2018 roku złożył on ślubowanie przed Sejmem, co formalizowało jego objęcie tej odpowiedzialnej funkcji.
Pełnił on obowiązki Rzecznika Praw Dziecka aż do 20 grudnia 2023 roku, angażując się w działania mające na celu ochronę praw najmłodszych obywateli Polski.
Kontrowersje
W roku 2024 Mikołaj Pawlak został wezwany jako świadek przez sejmową Komisję Śledczą, która badała wykorzystanie oprogramowania Pegasus. Wezwanie to miało związek z jego pracą w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości. Podczas posiedzenia, które miało miejsce 13 maja 2024, Pawlak odmówił złożenia przyrzeczenia, a następnie opuścił salę wraz ze swoim pełnomocnikiem Markiem Markiewiczem w momencie, gdy komisja przeszła do zadawania pytań.
W październiku tego samego roku, Monika Horna-Cieślak, pełniąca funkcję rzecznik praw dziecka, złożyła zawiadomienie do prokuratury. Dotyczyło ono możliwego przekroczenia uprawnień oraz nieprawidłowości w działaniach Pawlaka, które miały miejsce w kontekście nielegalnego wywozu pięcioletniej dziewczynki do Kanady.
Poglądy
Mikołaj Pawlak wyraża swoje poglądy na temat zapłodnienia in vitro, zauważając, że istnieje różnica pomiędzy osobistymi przekonaniami a prawem. Oznajmił, że „to, co sygnalizowałem, co wynika ze światopoglądu, z wykształcenia, z wiary to jest jedno, to co jest prawem, to drugie, ale to należy możliwie łączyć dla dobra”. Podkreśla, iż powinno to dotyczyć odnoszenia się do godności zarówno dzieci poczętych, jak i nienarodzonych. Jego stanowisko wskazuje, że choć metoda ta skutecznie prowadzi do poczęcia dzieci, to z perspektywy etyczno-prawnej jest ona nieakceptowalna, ponieważ w różnych przypadkach nie zapewnia ochrony poczętym istotom ludzkim.
Pawlak jest także współautorem projektu ustawy dotyczącego nieletnich, który zakłada obniżenie granicy wieku odpowiedzialności karnej z 13 do 10 lat. W projekcie tym zawarta była również propozycja wprowadzenia dolnej granicy dla wykazywania przejawów demoralizacji, także od 10 roku życia.
Jako zwolennik kar cielesnych wobec dzieci, Mikołaj Pawlak wywołał kontrowersje w czerwcu 2019 roku. Fragmenty jego wypowiedzi z wywiadu prasowego dotyczyły sytuacji przemocy, wskazując, że klaps nie zawsze pozostawia ślady, co wywołało szeroką dyskusję na temat przemocowych praktyk wychowawczych. W wypowiedzi tej podkreślił: „(…) Każdego dnia w Polsce dzieje się coś na szkodę dzieci” oraz opisał przypadki zaniedbań, jakie można zaobserwować w codziennym życiu.
W wrześniu 2020 roku podniósł również kwestię działań tzw. edukatorów seksualnych, oskarżając ich o podawanie dzieciom środków farmakologicznych w celu zmiany płci, co zaowocowało złożeniem zawiadomienia do prokuratury, która podjęła śledztwo w tej sprawie.
Jest również przeciwnikiem aborcji oraz zwolennikiem poglądu, że poprawa warunków pracy nauczycieli oraz wzrost ich wynagrodzeń mają negatywne konsekwencje dla dzieci i młodzieży.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Jerzy Chmura | Witold Kulesza | Tomasz Pajor | Marek Olszewski | Marian Frenkiel | Zbigniew Kmieciak (prawnik) | Janusz Andrzej Tylman | Małgorzata Pyziak-Szafnicka | Bohdan Piechota | Gustaw Wassercug | Maria Gurowska | Joanna Agacka-Indecka | Andrzej Kozanecki | Piotr Kruszyński | Anna Maria Wesołowska | Maciej Rakowski | Leon Radzinowicz | Piotr Pszczółkowski | Aleksander Pik | Alicja BieńOceń: Mikołaj Pawlak