Anna Maria Wesołowska, z domu Rodzoch, przyszedł na świat 22 kwietnia 1954 roku w Łodzi. Jest to postać znacząca w polskim świecie prawniczym i medialnym. Wesołowska to nie tylko prawniczka, ale również sędzia, która obecnie przebywa w stanie spoczynku, co podkreśla jej ogromne doświadczenie zawodowe.
Oprócz pracy w sądownictwie, Anna Maria Wesołowska zyskała również popularność jako osobowość telewizyjna. W szczególności znana jest z programów telewizyjnych, takich jak Sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Wesołowska i mediatorzy, które były emitowane na antenie telewizji TVN. W tych programach pełniła rolę mediatora, przyczyniając się do rozwiązywania konfliktów i sporów prawnych w sposób przystępny dla widza.
Również Anna Maria Wesołowska miała epizod jako niezawodowa aktorka, występując zarówno w produkcjach filmowych, jak i telewizyjnych. Jej różnorodne umiejętności oraz charyzma sprawiły, że stała się postacią rozpoznawalną w Polsce.
Życiorys
Anna Maria Wesołowska jest absolwentkąI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 1978 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie została nominowana w 1982. W Łodzi pełniła rolę sędzi, stając się współautorką przełomowej ustawy o świadku koronnym oraz ekspertem w dziedzinie przestępczości zorganizowanej.
Jej działalność sądowa obejmowała udział w procesach związanych z łódzką „ośmiornicą” oraz gangiem Popeliny. W jednym z ważnych orzeczeń zasądziła obowiązek edukacyjny dla siedemnastoletniego handlarza narkotyków, który miał ostrzegać młodzież na lekcjach o zagrożeniach związanych z narkotykami. Po wielu latach pracy, 1 października 2009 roku przeszła w stan spoczynku.
W ramach swojej kariery była autorką cyklu felietonów dla „Dziennika Łódzkiego”, które były skierowane do młodzieży i dotyczyły tematyki prawa. Część z tych tekstów wykorzystywana była w szkołach łódzkich, podejmując temat korupcji. Wprowadziła także innowacyjny program, który umożliwił uczniom w wieku 15-18 lat uczestniczenie w rozprawach sądowych jako formę edukacji prawnej.
Prowadziła także prekursorskie inicjatywy w Polsce, takie jak program „błękitnego pokoju”, stworzonego z myślą o dzieciach – świadkach oraz ofiarach przestępstw, by zapewnić im przyjazne i komfortowe środowisko podczas przesłuchań. Jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, gdzie współtworzyła projekt „Dziennikarz w sądzie”. Projekt ten, organizowany we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka, ma na celu wzajemne zrozumienie dziennikarzy oraz sędziów w zakresie ich pracy i obowiązków.
W 2012 roku została członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, co podkreśla jej zaangażowanie w działalność na rzecz dzieci oraz ochrony ich praw.
Telewizja
W 1972 roku Anna Maria Wesołowska zadebiutowała w filmie Agnieszka, który został wyreżyserowany przez Anette Olsen. Jej kariera telewizyjna obejmowała różnorodne role, w tym najbardziej znane występy w programie emitowanym w latach 2006-2011 na TVN oraz w latach 2019-2021 na TTV, gdzie wcielała się w postać tytułową.
- 1972: Agnieszka – w roli koleżanki Agnieszki,
- 2010: Na Wspólnej – jako sędzia (faktycznie grająca siebie podczas nagrywania odcinka serialu Sędzia Anna Maria Wesołowska),
- 2006–2011, 2019–2021: Sędzia Anna Maria Wesołowska – w roli samej siebie,
- 2015: Wesołowska i mediatorzy – jako ona sama.
Życie prywatne
„Anna Maria Wesołowska była małżonką Ryszarda, który zmarł w 2019 roku. W tym samym roku przeszła także operację onkologiczną mózgu.”
Publikacje
Oto istotne publikacje autorstwa Anny Marii Wesołowskiej, które przyczyniają się do wiedzy w obszarze bezpieczeństwa oraz ochrony prawnej młodzieży:
- Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. Warszawa: Wydawnictwo Poltext, 2008. ISBN 978-83-7561-008-6,
- Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Łódź: Regionalne Centrum Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim, 2003. ISBN 83-919501-1-5,
- Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich; [w:] kwartalnik Dziecko krzywdzone nr 6/2004 – Dziecko jako świadek w procedurach prawnych; Fundacja Dzieci Niczyje, ISSN 1644-6526 (ekspertyza na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka),
- Korupcja w wymiarze sprawiedliwości – symptomy i kulisy; [w:] Przestępczość zorganizowana. Świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym pod red. Emila W. Pływaczewskiego. Kraków: Wydawnictwo „Kantor Wydawniczy Zakamycze”, 2005. ISBN 83-7444-128-3.
Odznaczenia
Wśród wielu osiągnięć Anny Marii Wesołowskiej, odznaczenia zajmują szczególne miejsce. W 2018 roku otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, co stanowi wyraz uznania dla jej wkładu w obronę praw najmłodszych.
Ponadto, jest również laureatką Orderu Uśmiechu, co podkreśla jej zaangażowanie w poprawę sytuacji dzieci oraz ich standardów życia.
Przypisy
- Lista odznaczonych Odznaką RPD [online], brpd.gov.pl, 01.12.2023 r.
- WESOŁOWSKA [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 29.11.2024 r.]
- Anna Maria Wesołowska przeciwko przemocy [online], Wydział Współpracy Społecznej, 07.04.2017 r. [dostęp 29.11.2024 r.]
- Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską - 24.02.2017 r. - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko. bpklecko.naszabiblioteka.com [dostęp 18.03.2019 r.]
- Anna Maria Wesołowska - Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 19.09.2019 r.]
- Sędzia Anna Maria Wesołowska miała operację mózgu. Wcześniej zmarł jej mąż. Dramat gwiazdy TVN - Plejada.pl [online], plejada.pl [dostęp 19.09.2019 r.]
- Dramatyczny zwrot w życiu Anny Marii Wesołowskiej. "Napisałam testament" [online], rmfmaxxx.pl [dostęp 07.09.2019 r.]
- Anna Maria Wesołowska po operacji guza mózgu: Mam niesymetryczną twarz i problem z otwieraniem oka. [dostęp 27.09.2021 r.]
- Anna Maria Wesołowska po operacji guza mózgu: Mam niesymetryczną twarz i problem z otwieraniem oka. [dostęp 14.12.2021 r.]
- Jesienna ramówka TVN 2015. Nowe seriale: Singielka, Aż po sufit, Wesołowska i mediatorzy - SE.pl [online], superseriale.se.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
- Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia., 2006 r. s. 513, ISBN 83-908655-0-5.
- filmpolski.pl: Anna Maria Wesołowska
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Piotr Kruszyński | Andrzej Kozanecki | Joanna Agacka-Indecka | Maria Gurowska | Mikołaj Pawlak | Jerzy Chmura | Witold Kulesza | Tomasz Pajor | Marek Olszewski | Marian Frenkiel | Maciej Rakowski | Leon Radzinowicz | Piotr Pszczółkowski | Aleksander Pik | Alicja Bień | Maciej Mitera | Andrzej Wosiński | Krzysztof Skotnicki | Stanisław Maurer | Kazimierz Lipiński (prawnik)Oceń: Anna Maria Wesołowska