Kazimierz Ludwik Lipiński, znany również jako Kazimierz Ludwik Litauer, to postać, która wywarła znaczący wpływ na polski wymiar sprawiedliwości. Urodził się 17 kwietnia 1915 roku w Łodzi, a swoje życie zawodowe związał z prawem i sędziowaniem.
Jako prawnik i sędzia Sądu Najwyższego, Lipiński odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polskiego systemu prawnego w trudnych czasach powojennych. Jego działalność zawodowa trwała aż do jego śmierci, która miała miejsce 25 sierpnia 1963 roku w Warszawie.
Wczesne lata
Kazimierz Lipiński był synem znanego dyplomaty oraz dziennikarza, Stefana Litauera. W 1933 roku zakończył naukę w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, by następnie w 1938 roku zdobyć dyplom na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako młody człowiek był również aktywny w ruchu skautowym, pełniąc funkcję podharcmistrza.
Służba wojskowa
Kazimierz Lipiński, prawnik z ugruntowanym doświadczeniem, również miał swoją przygodę w służbie wojskowej, która miała istotny wpływ na jego późniejsze życie.
W trakcie służby, był członkiem 1 pułku artylerii najcięższej stacjonującego w Górze Kalwarii. Jego determinacja i zaangażowanie doprowadziły go do ukończenia Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, która miała miejsce we Włodzimierzu Wołyńskim.
W czasie kampanii wrześniowej, pełniąc funkcję kaprala podchorążego, brał udział w walkach w ramach 12 dywizjonu artylerii najcięższej, gdzie jego umiejętności i wiedza zyskały znaczenie w kontekście zobowiązań wojskowych.
Działalność podczas okupacji
W okresie okupacji Kazimierz Lipiński, znany prawnik, aktywnie angażował się w różnorodne formy działalności. Jego zaangażowanie obejmowało nie tylko wykonywanie pracy związanej ze szklarstwem i handlem, ale przede wszystkim uczestnictwo w ruchu niepodległościowym. Lipiński był członkiem Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej (PLAN), co znacząco podkreśla jego patriotyczne nastawienie w trudnych czasach.
W działalności konspiracyjnej posługiwał się pseudonimem „Lipiński”, który po zakończeniu wojny przyjął jako swoje oficjalne nazwisko. To świadczy o silnym związku z działalnością niepodległościową oraz zasługach, jakie miał na tym polu.
Niestety, w czerwcu 1942 roku Kazimierz Lipiński został aresztowany przez Gestapo w Krynicy. Oskarżono go o udział w spisku związanym z zabójstwem Reinharda Heydricha w Pradze, co stanowiło poważne zagrożenie dla jego życia. Po spędzeniu trzech miesięcy w więzieniu, udało mu się uzyskać wolność.
Następnie, aby uniknąć dalszych represji, ukrywał się w Lwowie i na Kielecczyźnie. Tam wstąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, co ukazuje jego determinację w walce o wolność i niepodległość Polski. Działalność Lipińskiego to przykład niezłomności i odwagi w obliczu wielkiego zagrożenia.
Działalność prawnicza
Po zakończeniu II wojny światowej Kazimierz Lipiński pełnił służbę wojskową w Ludowym Wojsku Polskim, osiągając stopień porucznika. Już wkrótce rozpoczął pracę jako referendarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 1946 roku objął stanowisko attaché w polskim konsulacie w Amsterdamie. W kolejnych latach został kierownikiem biura prawnego w centralnej instytucji tekstylnej z siedzibą w Łodzi.
W latach 1948-1952 Lipiński zajmował różne funkcje w sądownictwie, w tym sędziego śledczego oraz kierownika i sędziego w Sądu Wojewódzkiego w Łodzi. Następnie, od 1952 do 1955 roku, pełnił rolę sędziego wizytatora w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 1955 roku zasiadał w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, przyczyniając się do kształtowania polskiego systemu prawnego poprzez swoje publikacje. Wśród jego prac znajdowały się dwa wydania Kodeksu postępowania cywilnego (1957 i 1961) oraz książka dotycząca akt stanu cywilnego, wydana w 1956 roku.
Lipiński był również aktywny w życiu społecznym; piastował stanowisko przewodniczącego komisji ds. pomocy alimentacyjnej w radzie naczelnej Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, a także był członkiem zarządu głównego Ligi Przyjaciół Żołnierza oraz Zrzeszenia Prawników Polskich. Dodatkowo, zajmował miejsce w prezydium zarządu Automobilklubu Warszawskiego.
W uznaniu jego zasług, Kazimierz Lipiński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po jego śmierci, spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze B2-13-10.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Stanisław Maurer | Krzysztof Skotnicki | Andrzej Wosiński | Maciej Mitera | Alicja Bień | Aleksander Pik | Piotr Pszczółkowski | Leon Radzinowicz | Maciej Rakowski | Anna Maria Wesołowska | Józef Litwin | Stanisław Mikke | Józef Lipowski | Stefan Lelental | Michał Kulesza (prawnik) | Igor Tuleya | Teresa Wyka | Władysław Osuchowski | Monika Zbrojewska | Maciej TaborowskiOceń: Kazimierz Lipiński (prawnik)