Maciej Henryk Taborowski, urodzony 16 grudnia 1978 roku w Łodzi, to wybitna postać w polskim środowisku prawniczym. Jako doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat i profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Taborowski odnosi sukcesy w obszarze prawa Unii Europejskiej oraz prawa międzynarodowego.
W swojej karierze pełnił różnorodne funkcje, w tym w latach 2019–2022 był zastępcą rzecznika praw obywatelskich. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne i prawne było istotnym elementem jego pracy zawodowej. Od 2023 roku pełni również rolę wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej TVP, co potwierdza jego wszechstronność i aktywność w różnych dziedzinach.
Od roku 2024 Taborowski jest członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a także angażuje się w działalność Zespołu Doradczego przy Ministrze Sprawiedliwości RP, gdzie skupia się na kwestiach prawa Unii Europejskiej, co świadczy o jego wpływie na kształtowanie polityki prawnej w Polsce.
Życiorys
Maciej Taborowski, znany prawnik, osiągnął wiele w swojej karierze naukowej i zawodowej. W 2003 roku zakończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, co stanowiło fundament dla jego późniejszej kariery Władysława Andrzeja Czaplińskiego, pod kierunkiem którego w 2011 roku napisał rozprawę o wpływie naruszenia unijnego prawa przez sądy krajowe. Uzyskał tym samym stopień naukowy doktora nauk prawnych w dziedzinie prawa europejskiego w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Jego praca została doceniona II nagrodą w XLVII ogólnopolskim konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie.
W 2020 roku, Taborowski podjął kolejny krok w swojej karierze akademickiej, uzyskując habilitację na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie rozprawy dotyczącej mechanizmów ochrony praworządności w Unii Europejskiej, która również zdobyła wyróżnienie w XII edycji konkursu organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i „Przegląd Sądowy” na najbardziej praktyczną książkę prawniczą w 2019 roku.
Aktualnie piastuje stanowisko profesora w Instytucie Nauk Prawnych PAN, a także jest adiunktem w Katedrze Prawa Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym. Przez lata Taborowski napisał ponad 100 publikacji naukowych, w tym 3 monografie, wśród których znajdują się: „Mechanizmy ochrony praworządności państw członkowskich w prawie Unii Europejskiej. Studium przebudzenia systemu ponadnarodowego” (Warszawa, 2019), „Konsekwencje naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe” (Warszawa, 2012) oraz „Współpraca sądowa w sprawach cywilnych” (współautorstwo z W. Sadowskim, Warszawa, 2011).
Jako ekspert w dziedzinie prawa Unii Europejskiej, prowadzi wykłady i szkolenia na studiach prawniczych, studiach podyplomowych oraz dla profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów i adwokatów. Współpracował z różnymi instytucjami, takimi jak UKIE, MSZ, KSAP i Ministerstwo Sprawiedliwości, a także z bułgarskimi sędziami podczas szkoleń organizowanych przez Europejską Akademię Prawa (ERA) w Trewirze.
W dniu 6 maja 2019 roku Taborowski został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, na zastępcę rzecznika praw obywatelskich. W swoim nowym stanowisku zajął się Zespołem Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, a także Zespołem ds. Równego Traktowania, przejmując odpowiedzialność po Sylwii Spurek, która ubiegała się o fotel w Parlamencie Europejskim.
W swej karierze był również pełnomocnikiem RPO w sprawach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, biorąc udział w istotnych sprawach dotyczących ochrony praworządności. Reprezentował Rzecznika również w sprawach dotyczących prawa Unii Europejskiej w polskim Trybunale Konstytucyjnym. 1 kwietnia 2022 roku zakończył swoją misję jako zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
W 2023 roku Taborowski został wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej TVP, a rok później wszedł w skład Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz Zespołu Doradczego przy Ministrze Sprawiedliwości RP, zajmując się prawem Unii Europejskiej. Na przełomie 2023 i 2024 roku negocjował aspekty praworządnościowe tzw. „kamieni milowych” z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości, co umożliwiło pozyskanie funduszy z Krajowego Programu Odbudowy.
Obecnie Taborowski jest także wspólnikiem w kancelarii Hoffman, Taborowski & Partnerzy, gdzie kontynuuje swoją działalność prawniczą.
Życie prywatne i działalność społeczna
W latach 2011–2024 Maciej Taborowski był żonaty z dziennikarką Magdą Mołek, a ich rodzina powiększa się o dwóch synów – Henryka oraz Stefana.
Jego zaangażowanie w działalność społeczną jest niezwykle szerokie i obejmuje współpracę z wieloma organizacjami pozarządowymi. Wśród nich znajduje się Fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej, która sprawuje opiekę nad spuścizną kulturową tej wybitnej pisarki.
Dodatkowo, Maciej Taborowski współpracuje z Fundacją Arte Duct, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat kultury oraz sztuki zarówno polskiej, jak i zagranicznej, ukazując sylwetki artystów oraz twórców.
W jego dorobku znajduje się również współpraca z organizacją Rotaract, która aktywnie wspiera dzieci z domów dziecka. Kolejną z działalności jest członkostwo w Fundacji im. Friedricha Eberta, gdzie uczestniczy w europejskiej grupie roboczej pod przewodnictwem Petera Balazsa, zajmującej się opracowaniem strategii działań Unii Europejskiej wobec kryzysu praworządności.
Maciej Taborowski pełni także rolę członka Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego, które jest obywatelem centrum analiz monitorujących kwestię praworządności oraz przestrzegania praw i wolności obywatelskich w Polsce. Jego ekspertyza obejmuje również Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego oraz The Good Lobby Profs, a także Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy.
W 2017 roku Taborowski dołączył do medialnej kampanii „Wolne sądy”, która miała na celu wspieranie niezależności sądownictwa.
Za swoje działania na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich otrzymał w 2021 roku nagrodę specjalną Press Club Polska, co podkreśla jego niezłomną postawę i zaangażowanie w walkę o wolność słowa.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Monika Zbrojewska | Władysław Osuchowski | Teresa Wyka | Igor Tuleya | Michał Kulesza (prawnik) | Stefan Lelental | Józef Lipowski | Stanisław Mikke | Józef Litwin | Kazimierz Lipiński (prawnik) | Witold Kotowski | Tadeusz Ereciński | Rafał Kasprzyk (adwokat) | Janusz Borkowski (prawnik) | Anna Wyrozumska | Maciej Chmieliński | Anna Rakowska | Malgosia Fitzmaurice | Marek Zirk-Sadowski | Aleksander KappesOceń: Maciej Taborowski