Rafał Wojciech Kasprzyk, który przyszedł na świat 15 października 1952 roku w Łodzi, to postać znacząca w polskim świecie prawniczym. Jako dyrektor i wykładowca akademicki, jego działalność w dziedzinie prawa przyniosła liczne osiągnięcia.
Wszystko to zbiegło się z jego życiową misją, która obejmowała również uczestnictwo w strukturach Wojska Polskiego, gdzie pełnił służbę jako kapitan. Niestety, w dniu 6 sierpnia 2022 roku, Rafał Kasprzyk odszedł, kończąc swoją działalność w Łodzi.
Życiorys
Rafał Kasprzyk urodził się w 1954 roku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w 1976 roku, a w 1985 roku obronił pracę doktorską. Jego ścieżka zawodowa rozpoczęła się od aplikacji sędziowskiej, która trwała od 1978 do 1980 roku, a następnie aplikacji adwokackiej, którą zakończył w 1989 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w katedrze prawa cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmował tam stanowiska asystenta (1976-1985) oraz adiunkta (1985-1997). Oprócz tego był stypendystą na Uniwersytetach w Oksfordzie oraz Grenoble.
W latach 70. XX wieku Kasprzyk zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników. Wkrótce potem stał się jednym z platform założycieli „Solidarności” na Uniwersytecie Łódzkim. Jego rola jako eksperta w Zarządzie Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” była znacząca. Był również współtwórcą pisma MKZ/ZR „Komunikat” w 1981 roku, a także sprawował funkcję zastępcy rzecznika prasowego Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność”. Kasprzyk publikował artykuły w „Solidarności Ziemi Łódzkiej”.
Podczas stanu wojennego, w dniach 14-15 grudnia 1981 roku, był współorganizatorem strajku okupacyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W wyniku tego działania został internowany. Przebywał w ośrodku odosobnienia w Łowiczu od 28 stycznia do 23 lipca 1982 roku. Po uwolnieniu w 1983 roku kontynuował swoją aktywność w Tajnym Tymczasowym Zarządzie Regionalnym NSZZ „Solidarność”, a także w Regionalnej Komisji Wykonawczej do 1989 roku. Kasprzyk brał aktywny udział w Duszpasterstwie Świata Pracy.
W czasach swojej działalności opozycyjnej redagował artykuły oraz kolportował nielegalne wydawnictwa, takie jak „Biuletyn Informacyjny UŁ”, „Nasz Głos”, „Solidarność Walcząca”, czy „Tygodnik Mazowsze”. Organizował również prelekcje oraz spotkania opozycji, a jako ekspert w zakresie prawa prasowego i autorskiego bronił oskarżonych w procesach politycznych. Doradzał także komitetom strajkowym, między innymi w Zakładach Tkanin Technicznych w Pabianicach oraz w Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” na początku 1989 roku.
Był pełnomocnikiem Jerzego Kropiwnickiego, wiceprzewodniczącego łódzkiej Solidarności, w jego staraniach o przywrócenie do pracy. W 1989 roku wziął udział w obradach Okrągłego Stołu, w podzespole zajmującym się kwestiami ekologii. Od 1990 roku prowadził własną kancelarię adwokacką w Łodzi. W latach 1990-1992 był członkiem Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Swoje umiejętności prawnicze wykorzystał także w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, pełniąc funkcję radcy prawnego w stopniu kapitana od 2004 do 2005 roku.
W 2008 roku był pełnomocnikiem prawnym samorządu rejonu wileńskiego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, broniąc nadania imienia Emilii Plater szkole średniej w Ławaryszkach na Litwie. Kasprzyk publikował prace naukowe w takich czasopismach jak „Studia Prawnicze”, „Studia Prawno-Ekonomiczne” oraz „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica”.
Niestety, Rafał Kasprzyk zmarł wskutek rozległego zawału serca. Jego miejsce ostatniego spoczynku to część rzymskokatolicka Starego Cmentarza w Łodzi.
Odznaczenia
Rafał Kasprzyk, dostrzegany za swoją nieocenioną pracę, otrzymał wiele znaczących odznaczeń, które podkreślają jego wkład w rozwój prawa oraz działalność na rzecz Polski.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2007),
- Krzyż Wolności i Solidarności (2017),
- Medal „Pro Patria” (2017),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2018) – za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego prawa oraz za wkład w rozwój samorządu adwokackiego,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2022, pośmiertnie) – za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego oraz za kształtowanie zasad kultury prawnej,
- Medal za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989,
- Medal za Zasługi dla Niepodległości Ojczyzny,
- Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku,
- Medal „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae”,
- Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości,
- Gwiazda Iraku.
Przypisy
- a b c d e f g WiesławW. Maciejewski WiesławW., Kasprzyk Rafał [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 17.05.2024 r.]
- a b c d e f Zmarł działacz opozycji niepodległościowej mec. Rafał Kasprzyk [online], dzieje.pl [dostęp 16.05.2024 r.]
- a b c d Nie żyje mecenas Rafał Kasprzyk – Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” [online], solidarnosc.lodz.pl [dostęp 16.05.2024 r.]
- a b c d AnnaA. Gronczewska AnnaA., Nie żyje legendarny łódzki adwokat, Rafał Kasprzyk. Bronił działaczy „Solidarności” [online], Dziennik Łódzki, 08.08.2022 r.
- Postanowienia Prezydenta RP z dnia 15.08.2022 r. nr rej. 356/2022 o nadaniu orderu [online], 15.08.2022 r.
- Postanowienie Prezydenta RP z dnia 22.11.2018 r. o nadaniu orderów [online], OpenLEX, 22.11.2018 r. [dostęp 16.05.2024 r.]
- Kasprzyk Rafał Wojciech [online], Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
- a b c d Odznaczeni KWiS – Rafał Wojciech Kasprzyk [online], odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl [dostęp 16.05.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Tadeusz Ereciński | Witold Kotowski | Maciej Taborowski | Monika Zbrojewska | Władysław Osuchowski | Teresa Wyka | Igor Tuleya | Michał Kulesza (prawnik) | Stefan Lelental | Józef Lipowski | Janusz Borkowski (prawnik) | Anna Wyrozumska | Maciej Chmieliński | Anna Rakowska | Malgosia Fitzmaurice | Marek Zirk-Sadowski | Aleksander Kappes | Leo Hochberg | Gustaw Wassercug | Bohdan PiechotaOceń: Rafał Kasprzyk (adwokat)