Monika Sławomira Zbrojewska, urodzona 5 sierpnia 1972 roku w Łodzi, a zmarła 30 października 2015 roku w Warszawie, była wybitną polską prawniczką. W swoim dorobku posiadała tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych oraz tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Łódzkiego. Jej wkład w rozwój polskiego prawa oraz działalność akademicką pozostaje niezwykle istotny.
W latach 2014–2015 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie miała istotny wpływ na kształtowanie polityki prawnej w Polsce. Jej działalność zarówno w sferze akademickiej, jak i publicznej, przyczyniła się do wielu ważnych zmian i reform.
Życiorys
Monika Zbrojewska urodziła się w rodzinie związanej z administracją i przemysłem. Jej matka pracowała w administracji domu opieki społecznej, a ojciec pełnił funkcję dyrektora zakładów mleczarskich. Posiadała również starszą siostrę Anitę, co wpływało na jej wychowanie. W młodości uczyła się w technikum odzieżowym w Łodzi, co stanowiło pierwszy krok w jej edukacyjnej ścieżce.
Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie zdobyła solidne podstawy prawnicze. W 2001 roku obroniła pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem Tomasza Grzegorczyka, zatytułowaną „Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w polskim procesie karnym”. W 2014 roku uzyskała habilitację na tej samej uczelni, poświęcając się dalej badaniom naukowym z zakresu postępowania karnego.
W kolejnych latach Monika była związana zawodowo ze swoją uczelnią macierzystą, pracując jako adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki. W 2015 roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Rozwijając swoje umiejętności w praktyce, odbyła aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Okręgowej w Łodzi, którą zakończyła sukcesem w 2005 roku. W 2006 roku zdecydowała się na otwarcie własnej kancelarii adwokackiej.
W swojej karierze zawodowej prowadziła wykłady na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Była również rzecznikiem dyscyplinarnym dla doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego. Jej wiedza i doświadczenie były wykorzystywane w ramach komisji sejmowych, w tym komisji śledczej badającej sprawę tzw. afery Rywina. Dodatkowo, pełniła funkcję sekretarza w Ośrodku Badawczym Adwokatury.
5 listopada 2014 roku Monika Zbrojewska została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, zastępując Michała Królikowskiego, który został odwołany z tej funkcji. Niestety, jej kariera wiceministerialna zakończyła się tragicznie. 23 października 2015 roku w Łodzi została zatrzymana przez policję, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, co doprowadziło do jej odwołania jeszcze tego samego dnia.
Monika zmarła 30 października 2015 roku w warszawskiej klinice w wyniku niewydolności wielonarządowej. Przed hospitalizacją zdiagnozowano u niej silne zatrucie lekami. Pośmiertnie, zgodnie z własną wolą, została skremowana, a jej prochy spoczęły 7 listopada 2015 roku na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach. Jej życie, choć niestety krótkie, z pewnością obfitowało w wydarzenia i osiągnięcia, które pozostawiły trwały ślad w środowisku prawniczym.
Publikacje
Monika Zbrojewska jest autorką wielu znaczących publikacji, które przycz contribute to the rozwój wiedzy prawniczej w Polsce. Poniżej przedstawiamy niektóre z jej dzieł:
- Dobrowolne poddanie się karze w kodeksie postępowania karnego, Temida 2, Białystok 2002,
- Kodeks wykroczeń (komentarz, współautor), Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2010,
- Prawo i postępowanie w sprawach o wykroczenia (współautor), C.H. Beck, Warszawa 2013,
- Rola i stanowisko prawne Sądu Najwyższego w procesie karnym, Wydawnictwo Ekonomik, Warszawa 2013.
Przypisy
- Pogrzeb Moniki Zbrojewskiej. Tłumy na cmentarzu. expressilustrowany.pl, 07.11.2015 r. [dostęp 07.11.2015 r.]
- Jest śledztwo w sprawie śmierci wiceminister. rp.pl, 02.11.2015 r. [dostęp 02.11.2015 r.]
- Dymisja wiceminister sprawiedliwości. ms.gov.pl, 23.10.2015 r. [dostęp 24.10.2015 r.]
- Wiceminister sprawiedliwości prowadziła po pijanemu. tvn24.pl, 23.10.2015 r. [dostęp 24.10.2015 r.]
- a b c d e f g Justyna Kopińska. Biała bluzka. O tajemnicy minister Moniki Zbrojewskiej. „Duży Format”, 19.11.2015 r. [dostęp 21.11.2015 r.] brak numeru strony
- a b Pracownik – informacje. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. [dostęp 06.11.2015 r.]
- a b c Dr hab. Monika Sławomira Zbrojewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.02.2015 r.]
- a b c d Życiorys. zbrojewska.pl. [dostęp 15.02.2015 r.]
- Kto na miejsce odwołanego wiceministra sprawiedliwości?. interia.pl, 05.11.2014 r. [dostęp 05.11.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Władysław Osuchowski | Teresa Wyka | Igor Tuleya | Michał Kulesza (prawnik) | Stefan Lelental | Józef Lipowski | Stanisław Mikke | Józef Litwin | Kazimierz Lipiński (prawnik) | Stanisław Maurer | Maciej Taborowski | Witold Kotowski | Tadeusz Ereciński | Rafał Kasprzyk (adwokat) | Janusz Borkowski (prawnik) | Anna Wyrozumska | Maciej Chmieliński | Anna Rakowska | Malgosia Fitzmaurice | Marek Zirk-SadowskiOceń: Monika Zbrojewska